Koszyk 0
Opis:
Wielogłosowa proza cenionego na całym świecie współczesnego autora hiszpańskiego. Bohaterki powieści, siostry Maria, Paloma i Carlota, po kolei - w przeplatających się monologach - opowiadają historię swojego trudnego dojrzewania w cieniu śmierci ojca. Muszą zająć się także swoją zagubioną matką. Nie wiedzą nawet, ile tajemnic skrywają przed sobą nawzajem. Zagłębiając się w "Gierki" czytelnik poznaje skomplikowany świat kobiecych emocji, niepozbawiony chłodnej kalkulacji ... politycznych pomyłek i przygodnych miłości. Tłem fabuły jest zmieniająca się Hiszpania przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Bona
 • miękka
Mniej Więcej
 • Ignacio Martinez de Pison
 • 2014
 • 1
 • 384
 • 205
 • 145
 • 9788362836390
 • 9788362836390
 • ZBRGH

Recenzje czytelników

O bardzo prawdziwych siostrach

Ocena:
Autor:
Data:
Hiszpania to kraj inny niż wszystkie. Hiszpanie to ludzie inni niż cała reszta świata. Hiszpanie, jak nikt, potrafią żyć. A Hiszpanki… Ha! Te to już w ogóle – koneserki życia!
O życiu, moi złoci, jest ta historia kobiecej rodziny, opowiadana z perspektywy trzech sióstr. Jedyne, co mają ze sobą wspólnego, to matka i ojciec. Ojciec umiera na początku opowieści w typowych dla swojego wieku okolicznościach. Uchylę rąbka tajemnicy – wyziewa ducha w domu uciech cielesnych.
Maria ... Paloma i Carlota – każda z nich, trzech sióstr, indywidualistek, Hiszpanek, smakuje życie zupełnie inaczej.
Dla Marii, najstarszej z nich, życie jest gorzkie. To ona przejmuje obowiązki po ojcu, czuje się zobowiązana zająć jego miejsce w firmie, mimo, że nie zna się zupełnie na niebezpiecznej pracy, hm, spekulanta. To ona opiekuje się matką. Jest dorosła i odpowiedzialna. I przez to nie zna smaku seksu. Bo seks jest ważny w życiu trzech sióstr. W końcu to wyzwolone Hiszpanki.
Dla Carloty, średniej siostry, życie jest słone. To ona zasługuje na miano tej, która połknie najwięcej słonych łez. Cóż z tego, że będzie musiała połykać je przez własną głupotę, naiwność, upartość, wredotę? Jedyna, która wyjdzie za mąż i urodzi dziecko. Seks? Tylko z tym jedynym. Katoliczka.
Dla Palomy, najmłodszej z sióstr, życie jest ostre. To ona jest tą, która podbija serca mężczyzn i kobiet. Ją kochają synowie i ojcowie. Ona jest najbardziej tajemniczą z sióstr. I, mimo wszystkich swoich grzechów, tą najbardziej pozytywną. Seks to dla niej zabawa.

To nie jest opowieść o siostrzanej miłości. To opowieść o siostrzanej nienawiści. Rywalizacji i wzajemnych pretensjach. Opowieść, w której mężczyźni schodzą na dalszy plan. Są nieprzyjaznym tłem, w którym muszą żyć i, czasami, walczyć trzy siostry. Ciekawa, intrygująca i zupełnie inna niż wszystkie opowiedziane do tej pory relacja sióstr. Autor nie podtrzymuje mitu siostrzanej miłości. Jego siostry są autentyczne. Nie tylko się kochają, ale też nienawidzą.

Dedykację zostawiam na koniec. Przewrotnie – nie będzie dla mojej siostry. Bo siostra to nie tylko ta osoba, z którą łączą więzy krwi, ale również ktoś, z kim wiąże przyjaźń, wspólna historia. Tak się złożyło, że moje dwie najlepsze przyjaciółki są ode mnie (i od siebie nawzajem) kompletnie inne. I to im dedykuję tę książkę. Bo jesteśmy trochę jak te siostry – kochamy się, kłócimy, mamy inne podejście do życia. A coś od 24 lat trzyma nas razem. Wsparcie, fascynacja, humor, radości i smutki. Śmiem twierdzić, że jesteśmy przedstawicielkami zjawiska społecznego. Zupełnie jak jest nim siostrzana więź.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena