Koszyk 0
Opis:
W tej fascynującej biografii, opierającej się na niedawno ujawnionych archiwaliach, pasja i naukowa dociekliwość, triumf i sukces przeplatają się z odrzuceniem, hipokryzją i dyskryminacją, której Maria Skłodowska-Curie doświadczała zarówno jako kobieta, naukowiec, jak i imigrantka z Polski. Książka nie tylko opisuje zdumiewającą karierę naukową polskiej noblistki, lecz także jest wnikliwym portretem psychologicznym. Ukazuje kobietę próbującą pogodzić swe pasje i pracę z obowiązkami rodzinnymi ... Nękana przez nawroty głębokiej depresji, skrywająca swe uczucia i chłodna z pozoru nawet wobec córek, nie zawsze była w stanie sprostać codzienności. Czytelnik poznaje także Marię jako ukochaną żonę, przyjaciółkę i współpracowniczkę Piotra Curie, a po jego śmierci ofiarę skandalu obyczajowego wywołanego romansem z Paulem Langevinem. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Barbara Goldsmith
  • 2011
  • 246
  • 210
  • 135
  • 978-83-245-9101-5
  • 9788324591015
  • ZA4U0

Recenzje czytelników

Genialna Maria

Ocena:
Data:
Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2011. Roku poświęconego najwybitniejszemu polskiemu naukowcowi w spódnicy - Marii Skłodowskiej-Curie.
Pozwolę sobie pominąć osobistą dygresję na temat obchodów tejże uroczystości. Nasz naród jest beznadziejny w konsekwencjach, jakie wynikają z poświęcenia roku jakiejś wybitnej postaci. Ja postanowiłam uczcić ten rok bardzo przyziemnie i na miarę możliwości każdego przeciętnego Polaka, wypożyczając Jej biografię ...Wszystkim nieprzekonanym do tej książki, zalecam jej lekturę od przeczytania bibliografii, którą umieściła autorka. Ogrom książek pomógł Barbarze Goldsmith stworzyć obraz nie tylko naukowca, ale przede wszystkim, człowieka. Posiadającego także swoje słabości, chociażby w postaci długoletniej depresji.
Wydaje mi się, że moc Marii Curie-Skłodowskiej polega na tym, jaką siłę musiała mieć w sobie ta kobieta. Była nie tylko niesamowicie pracowita i zaangażowania, potrafiła odeprzeć uprzedzenia, jakimi było obwarowane społeczeństwo względem kobiet, notoryczny brak pieniędzy, wychować dwójkę dzieci, wynaleźć dwa pierwiastki a przy okazji jeszcze, pozostać patriotką.


Wszystko to, udźwignęła wątła i krucha kobieta, która bardzo często była tak zafascynowana pracą, że zapominała o jedzeniu.
Dzięki książce można nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawych faktów (jak na przykład tego, że Piotr Curie był dyslektykiem) , odbyć fascynującą lekcję historii i fizyki w jednym. Nie bójcie się jednak, wszyscy ci, którzy na fizyce w liceum czuli się jak na nauce języka chińskiego, mnie ta lektura absolutnie zaciekawiła, a z fizyki systematycznie reprezentowałam poziom dna.


Jej historia i osobowość wywarła na mnie piorunujące wrażenie. Chociaż kiedyś, czytałam już książkę o Niej, lata zrobiły swoje i obraz ten pozostał we mnie zakurzony. Teraz jednak patrzę na tę postać z ogromnym podziwem. Dzięki swojej determinacji okazała się prekursorką nauki i otworzyła te wrota, które przez wiele lat były dla kobiet zamknięte na cztery spusty. Miałam pewne obawy co do książki, głównie z uwagi na zarzuty pod adresem autorki, że ta biografia Jej się nie udała, jednak do mnie Jej styl pisania przemówił.


Nie powiem o słowo za dużo, jeśli stwierdzę, że wstydem jest nie znać elementarnych faktów z życia najbardziej znanej kobiety w historii nauki. Sytuacja jest taka sama jak z Chopinem. Musimy znać, aby wiedzieć, z czego możemy być dumni. Czy tego chcemy, czy nie, Maria Skłodowska-Curie wyraźnie zapisała się na kartach historii, jest naszą dumą i pewnego rodzaju "produktem eksportowym". Choć większość życia spędziła we Francji, nie bez powodu swoje wystąpienia zaczynała od zdania "Urodziłam się w Warszawie".
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Madame Curie

Ocena:
Autor:
Data:
„Geniusz i obsesja. Wewnętrzny świat Marii Curie” to biografia napisana przez Barbarę Goldsmith amerykańską historyk, dziennikarkę, filantropkę, autorkę bestsellerów, wyróżnioną czterokrotnie tytułem doktora honoris causa, ale także co jest nie bez znaczenia osobę zafascynowaną Madame Curie.
Pozycja ta poświęcona jest w całości Marii Skłodowskiej Curie - wielkiej polskiej uczonej, pracującej we Francji, laureatce dwóch nagród Nobla i jedynej kobiecie ... która spoczęła w Panteonie w dowód uznania jej zasług na polu naukowym.
Z publikacji tej wyłania się obraz kobiety bezwarunkowo oddanej nauce, zdolnej do każdego poświęcenia w imię jej rozwoju ,pracującej z wielkim zaangażowaniem i pasją, niezłomnej w dążeniu do celu. Osoby o niezwykłej inteligencji, którą cechuje dociekliwość naukowa oraz niesamowita umiejętność analizy i wyciągania prawidłowych wniosków, co okazało się niezwykle pomocne w jej pracy naukowej.
Przyglądając się głównej bohaterce nie sposób nie zauważyć jak ważna jest kompilacja morderczej wręcz pracy i niesamowitego umysłu, aby osiągnąć w życiu optimum. Ta reguła sprawdza się niemal zawsze, gdy analizuje się życiorysy postaci nietuzinkowych, które swoim życiem i działalnością wywarły wpływ nie tylko na im współczesnych, ale też na następne pokolenia, sprawdziła się też w przypadku Marii Skłodowskiej Curie.
Jednocześnie autorka zwraca uwagę czytelnika na fakt, iż droga Marii do naukowych zaszczytów nie była ani łatwa ani krótka. Niemal przez całe swoje życie walczyła z notorycznym brakiem pieniędzy najpierw na swoją edukację, a potem na badania naukowe. Stawiała też czoło niełatwej dla kobiet chcących robić karierę naukową ówczesnej rzeczywistości społecznej przesiąkniętej seksizmem, pełnej dyskryminujących zachowań wobec kobiet, a czasami wręcz daleko posuniętą niechęcią wobec ich obecności w życiu społecznym. Zmuszona była walczyć o miejsce w świecie naukowym, który w tamtych czasach był zarezerwowany wyłącznie dla mężczyzn. Przez długi czas umniejszano jej rolę w prowadzonych badaniach i nie dopuszczano jej do świata akademickiego.
Pomimo to Maria Skłodowska Curie opracowała teorie promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkryła dwa nowe pierwiastki – rad i polon. Dwukrotnie została wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe. Po raz pierwszy w 1903 roku z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, a po raz drugi w 1911 roku z chemii za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Tym samym została jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii docenionym dwukrotnie Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Była też inicjatorką badań nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości.
To wszystko uczyniła kobieta słaba fizycznie, nękana przez nawracającą depresję, a z czasem zmagająca się ze skutkami choroby popromiennej. Wspierana jedynie przez męża, który jakby wyprzedzał swą epokę w spojrzeniu na równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Po jego śmierci pozostała jej jedynie garstka przyjaciół i rodzina. Po latach nieocenioną towarzyszką i współpracownicą stała się jej starsza córka Irena.
Nie mniej nie znaczy to, że autorka przedstawiła Marię Skłodowską Curie jako osobę doskonałą i bez wad. Zdecydowanie tak nie jest, choć ta biografia ma rys hagiograficzny. Tym samym nawet niedoskonałości złożonej natury Marii nie są skazą na jej portrecie, naszkicowanym przez Barbarę Goldsmith.
Podsumowując pozycja z całą pewnością warta uwagi, przede wszystkim ze względu na fakt, iż została oparta na nowo ujawnionych dokumentach archiwalnych i bogatej bibliografii. Zawarto w niej najbardziej znaczące fakty z życia tej wielkiej uczonej, umiejętnie wplatając w to informacje dotyczące jej charakteru, często poparte cytatami. Jednak wydaję się, że autorka zbyt mało miejsca poświęciła analizie osobowości Marii, jednocześnie dając czytelnikowi do zrozumienia już w tytule tego dzieła, że będzie to temat poruszany na równi z jej pracą naukową. Sporo miejsca zajmują wyjaśnienia matematyczno-fizyczno-chemiczne badań prowadzonych przez bohaterkę, które jednak opisane są w sposób przystępny dla laika. Lektura przybliża odbiorcę do świata naukowego i wzbudza w nim szacunek dla ludzi nauki, którzy nie rzadko pracują z ogromnym poświęceniem, w trudnych warunkach, otoczeni niedowiarkami i borykający się z licznymi przeciwnościami losu. Całość napisana w sposób interesujący, co w efekcie końcowym dało niezwykle zajmującą biografię.


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena