Koszyk 0
Opis:
NAPISANA Z LEKKOŚCIĄ I HUMOREM. PRZEŁAMUJE STEREOTYPY, PORUSZAJĄC TEMATY TABU. NIE SPOSÓB SIĘ ODERWAĆ! Główny bohater jest homoseksualistą, za kilka dni ma rozpocząć studia na Uniwersytecie Warszawskim. Wyjeżdża z prowincjonalnego miasteczka na wschodzie Polski do wymarzonej stolicy. Opuszcza dom, w którym nigdy nie czuł się szczęśliwy. Wierzy, że teraz rozpocznie nowe życie, zostawiwszy za sobą rodzinne problemy i zaściankowy sposób myślenia ... Ale wyjazd do Warszawy to przede wszystkim podróż w głąb siebie. Z nieśmiałego i pełnego marzeń chłopca nasz bohater przeistacza się w dojrzałego mężczyznę. Spełnia swoje marzenia - także te o wielkiej miłości. Jednak jej smak nie zawsze będzie słodki. Wielkie miasto brutalnie zweryfikuje jego plany, a kłopoty pojawią się szybciej, niż sam przypuszcza... "Główny bohater GEJA W WIELKIM MIEŚCIE nie ma imienia. Nie dlatego, że zapomniałem mu je nadać. Chciałem, aby mógł się nim poczuć każdy z Was. Wszystko, o czym piszę, jest realne, a wiele z opisanych historii wydarzyło się naprawdę. Niektóre dialogi żywcem przepisałem na papier. Mam nadzieję, że autentyczność narracji sprawi, iż moja debiutancka powieść będzie Wam bliska, że wczujecie się w nią na tyle, by stać się jej częścią, że będziecie odbierać wszystko tak intensywnie jak moi bohaterowie, że wkroczycie w ich świat i pozostaniecie w nim do ostatniej kropki w tekście". MIKOŁAJ MILCKE "Polecam tę książkę, ponieważ jest napisana sercem. Trudno o bardziej szczere opisy inicjacji młodego człowieka. Inicjacji wielowymiarowej. To zarówno odkrywanie nowej przestrzeni dużego miasta, jak i wędrówka po dzikich meandrach własnej duszy. Ciekawa, odważna i zaskakująca. Od początku do końca". EWA KASPRZYK "Niektórych ta książka może zbulwersować, bo uchyla drzwi do świata homoseksualistów. I okazuje się, że jak każdy świat ma on różne barwy. Nie tylko te najjaśniejsze. Mam nadzieję, że GEJ W WIELKIM MIEŚCIE sprawi, że przestaniecie się bać inności". IWONA GUZOWSKA Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Mikołaj Milcke
  • 2011
  • 1
  • 388
  • 195
  • 125
  • *, 97883-9332-9021
  • 9788393329021
  • ZAC29

Recenzje czytelników

Homoseksualista czy odmieniec?

Ocena:
Autor:
Data:
Homoseksualista czy odmieniec? Jak zwalczyć stereotypowe myślenie o gejach? Czy świat widziany ich oczami różni się od „naszego”? Mikołaj Milcke w swojej debiutanckiej książce pokazuje, że życie homoseksualistów pełne jest wzlotów i upadków – podobnie jak osoby heteroseksualne borykają się oni z takimi samymi problemami, mają marzenia, które chcieliby spełnić, pragną kochać i żyć szczęśliwie.

Główny bohater, bezimienny everyman, wkracza w dorosłe życie. Opuszcza zaściankowe miasteczko ... aby rozpocząć wymarzone studia dziennikarskie w Warszawie. Jest to moment pierwszych rozczarowań światem, inicjacji seksualnej, konfrontacji marzeń z rzeczywistością, nieudanych związków, ale i zawierania przyjaźni na całe życie i poznawania samego siebie. Bohater posiadający pewien bagaż życiowych doświadczeń wyniesiony z patologicznej rodziny (rodzice – alkoholicy, brat – narkoman i złodziej), pragnie wyrwać się z koszmaru i zapomnieć o bolesnej przeszłości. Jednak „nowe życie” nie jest pozbawione trudnych wyborów, a jednym z kluczowych jego momentów okazuje się warszawski coming out, który (mimo obaw głównego bohatera) zostaje entuzjastycznie przyjęty przez uniwersyteckich znajomych. Bohater poznaje mężczyznę swoich marzeń, starszego od siebie Wiktora, przy którym ma nadzieję odzyskać wewnętrzny spokój i poczucie bezpieczeństwa. Niezmącone niczym szczęście nie trwa jednak długo, gdyż życie rzuca mu kolejne kłody pod nogi – związek obu mężczyzn kończy się niespodziewanie. Mimo tłumaczeń i błagalnych próśb Wiktora główny bohater unosi się honorem i postanawia odejść. Próbuje jednak uleczyć zbolałe serce. Naiwny i niedoświadczony, niczym wolterowski Kandyd daje się zwieść wynalazkowi współczesności, jakim jest czat internetowy. Ignorując rady przyjaciół, nieświadom konsekwencji, popada w coraz większe kłopoty. Związek z de facto nieznanym Mariuszem opierający się na jego nieustannych kłamstwach, zwieńczony katastrofą, której ostatecznie udaje się bohaterowi uniknąć poprzez ucieczkę, inicjuje go w świat i daje nauczkę do końca życia, której wspomnienie pojawia się wielokrotnie w kontynuacji książki – "Chyba strzelę focha".

Mimo licznych przykrych doświadczeń głównego bohatera "Gej w wielkim mieście" to opowieść pełna humoru, napisana niebanalnym stylem opartym na grach językowych i świadczącym o erudycji autora, zwłaszcza w dziedzinie kultury i przemian społecznych. Sądzę, że mogłaby stanowić gotowy scenariusz do pełnometrażowego filmu, czy serialu, bardziej interesującego niż pusty treściowo Seks w wielkim mieście, do tytułu którego Milcke być może nie zdając sobie sprawy nawiązał (chociaż jego szeroka wiedza na temat kultury wskazuje na to, że analogia została zastosowana raczej świadomie).

Narracja personalna i bezimienność bohatera pozwalają czytelnikowi zbliżyć się do niego, wczuć w jego stany emocjonalne, w odpowiednich momentach współczuć, w innych odczuwać radość ze szczęśliwego biegu wydarzeń. Także informacja zawarta w krótkiej przedmowie odautorskiej o autentyczności wydarzeń potęguje chęć uczestnictwa w śledzeniu dalszych losów głównego bohatera i zachęca do lektury. Autor skupił się na pogłębieniu psychologicznych portretów postaci – każda z osób mówi własnym językiem, zachowuje się w indywidualny, czasem nieobliczalny sposób. Znajdziemy tu zarówno postaci pełne przeciwieństw (dotyczy to zwłaszcza młodego pokolenia studentów, jak i dwóch przyjaciółek bohatera z miasteczka), a także i czarno-białe, stypizowane (jak bezsilna i bierna matka, która zgadza się na tragiczny stan jej rodziny).

Stereotypowa konstrukcja świata przedstawionego oparta została na schemacie wielkiego miasta, cechującego się tolerancją i przeciwstawionego mu prowincjonalnego miasteczka będącego jednocześnie prowincją umysłową. W książce odnaleźć jednak można liczne gry konwencjami literackimi, takimi jak powieść obyczajowa, psychologiczna, romans czy wreszcie thriller, które posłużyły za przełamanie schematyczności fabuły i nadały jej oryginalności. Opowieść bywa momentami przewidywalna, ale zarazem nie brak w niej nagłych zwrotów akcji. Losy bohatera kończące się happy endem, mało prawdopodobnym i sprawiającym wrażenie wprowadzenia motywu deus ex machina to jedna z niewielu wad książki.

Milcke ukazał w powieści chęć zwalczenia homofobii i stereotypów dotyczących gejów, nawet jeśli zrobił to nieświadomie. Gej to przede wszystkim człowiek. Posiada (jak każdy człowiek) prawo do życia i szczęścia, napotyka na swojej drodze przeszkody, z których liczne pochodzą od ludzi traktujących jego odmienną orientację seksualną jako coś gorszego. Polecam tę książkę nie tylko gejom, ale także (a raczej zwłaszcza) osobom heteroseksualnym negatywnie nastawionych do mniejszości seksualnych, by przekonały się, że homoseksualizm to nie choroba ani potwór z Loch Ness, a także, że gender to kwestia, o której można i trzeba pisać i mówić, by w zakłamanej rzeczywistości empatia i tolerancja nie były tylko pustymi słowami.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Intrygująca, wciagająca

Ocena:
Autor:
Data:
Nie ma w tej książce scen ociekających gejowskim seksem i spermą. Jest za to wejście w psychę młodego geja w wielkim mieście. I to jej podstawowa cecha, główny magnes. Książka jest bardzo szczera, a nawet ekshibicjonistyczna. Ale to jej zaleta. Mam ją od 12 godzin, a już prawie kończę. Bardzo trudno się od niej oderwać.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena