Koszyk 0
Opis:
Wyjazd do carskiej Rosji i podjęcie tam pracy nie były łatwym krokiem w życiu, jednak decydowało się na niego wielu przybyszów z Zachodu, w tym i guwernantki. Wszedłszy dzięki temu do środowisk rosyjskiej arystokracji i klasy średniej, osiągnęły rangę, której odmawiano im w kraju rodzinnym. Oczarowane, ale i przytłoczone nieznanym i odległym zakątkiem świata, próbowały odnaleźć się w obcej kulturze. Pokonanie różnic stało się ich wspólną pasją. Poznały Rosję przyziemną ... zajętą codziennymi sprawami, problemami i troskami. Chociaż słynącą także z przyjęć oraz wystawnych balów. Gdy na początku XX wieku anarchia i chaos ogarnęły Rosję, panna Emmie Dashwood znajdowała się w samym epicentrum tych wydarzeń. Wspomnienia jej i innych angielskich guwernantek układają się w niezwykłą opowieść o prawdziwym obliczu dwóch rosyjskich rewolucji i wojny domowej. Te poruszające relacje z pierwszej ręki ocalił i opisał Harvey Pitcher. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Harvey Pitcher
  • 2014
  • 1
  • 304
  • 206
  • 145
  • 978-83-7785-348-1
  • 9788377853481
  • ZBDJD

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Spodziewałam się trochę innej książki, przyznaję. Nie znaczy to jednak, iż Gdy panna Emmie....nie przypadła mi do gustu. Wręcz przeciwnie. Jednak mam wrażenie, iż treść jest w niektórych momentach odrobinę może nie wyolbrzymiona, co przejaskrawiona. Ale po kolei.
Mamy koniec XIX wieku oraz początek następnego stulecia. Bohaterką jest tytułowa panna Emmie i kilka innych bliźniaczo do niej podobnych młodych panien. Są to młode kobiety ... które na skutek różnych zawirowań losu (z reguły z powodu nieciekawej sytuacji finansowej) zmuszone są szukać posady guwernantki. W rodzinnej Anglii o dobrą posadę trudno. Kobiety decydują się na przyjęcie propozycji z Rosji. Kraj odległy i tak różny od ich ojczyzny, jak tylko to można sobie wyobrazić. Mimo, iż kobiety otrzymują dobre wynagrodzenie, ciekawą prace, częstokroć luksusowe warunki zamieszkania i możliwość poznania środowiska rosyjskiej arystokracji, uczestniczenia w jej życiu, to jednak przeprowadzka i zetkniecie z zupełnie innym stylem życia są dla bohaterek książki niemałym szokiem. Swoje wrażenia opisują w listach do rodziny, pamiętnikach, zapiskach. Ich treść wykorzystał autor niniejszej książki, w wielu przypadkach wstawiając spore ich fragmenty w treść książki. Ciekawie opisane są problemy bohaterek w Anglii, ich rozterki związane z decyzją - wyjeżdżać do dalekiej Rosji, czy nie, zetkniecie z obcą kulturą, zachłyśniecie się nią lub wręcz przeciwnie, próby odnalezienia się w nowym miejscu i swoista solidarność związana z pokonywaniem różnic miedzy pracą i życiem w Anglii i Rosji.
Początek XX wieku, to jednak nie tylko praca, bale, wyjazdy i poznawanie nowego. To także różnorodne, na ogół niezwykle krwawe i niebezpieczne przemiany historyczne. Rosję także ogarnia zawierucha dziejowa, szerzą się mordy, samowola, leje krew. Nasza główna bohaterka Emmie znalazła się w centrum wydarzeń. Jej relacja, którą poznajemy w książce jest niezwykle wstrząsająca.
Bez wątpienia jest to lektura ciekawa, którą czyta się niezwykle szybko. Podobały mi się cytowane fragmenty z listów i pamiętników guwernantek. Wspomniane przeze mnie na początku postu przejaskrawienie, dotyczy opisów życia arystokracji, zachowania się jej przedstawicieli. A może rzeczywiście tak było?! Warto po tę pozycję sięgnąć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena