Koszyk 0
Opis:
„Historia Różowego Gangu” to inspirująca opowieść o odwadze kobiet, ich przebudzeniu i sprzeciwie. Jak boginie z tysiącletnich mitów, Hinduski walczą dziś z demonami - przemocą, korupcją, dyskryminacją. Ich determinacja i bambusowe kije zachwiały poczuciem bezkarności w kraju, w którym ofiary przywykły do milczenia. Teraz wspólnie pokonują tysiące pojedynczych krzywd. Zmieniają Indie co dzień, nitka po nitce tkają lepszą rzeczywistość.” ... Paulina Wilk Triumf gangu kobiet walczącego z przemocą. Sampat Pal Devi chciała się uczyć, ale w wieku dwunastu lat wydano ją za mąż za sprzedawcę lodów. Zakazano jej uczęszczania do szkoły i szybko została matką pięciorga dzieci. Ale Sampat Pal nie mogła pogodzić się z faktem, że nie ma prawa decydować o własnym życiu. Jej złość i sprzeciw wobec hinduskiemu porządkowi społecznemu uczyniły z niej szefową damskiej brygady walczącej o sprawiedliwość, która dziś zrzesza około 20 000 członkiń i jest siłą, z którą liczą się politycy. Kobiety "umundurowane" w różowe sari - ich znak rozpoznawczy - i uzbrojone w „lathi”, bambusowe kije, postawiły sobie za cel interweniowanie wszędzie tam, gdzie inne kobiety są ofiarami przemocy i niesprawiedliwości, a bierność państwa tłumaczy się tradycją. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Amana Fontanella-Khan
  • 2013
  • 0
  • 304
  • 205
  • 135
  • *, 97883-64142-215
  • 9788364142215
  • ZB7HV

Recenzje czytelników

Gorąco poelcam.

Ocena:
Autor:
Data:
Doskonała książka. Po jej lekturze czuję ogromny podziw i szacunek dla tej grupy blisko 20 tysięcy kobiet, które się odważyły. Ale po kolei.
Główną bohaterką i sprawczynią, matką założycielką tytułowego gangu jest 50-letnia Hinduska Sampat Pal Dev. Jej jedyną bronią jest laathi, bambusowy kij, rozum, spryt i złość oraz chęć dokonania epokowych jak na Indie zmian. Jej "organizacja" działa głównie w indyjskim stanie Uttar Pradeś, ale nie tylko. Sampat wraz z innymi kobietami ... przy pomocy kijów wymierzają sprawiedliwość tam, gdzie prawodawstwo zawodzi, albo zgodnie z indyjskimi obyczajami i niepisanym prawem uznaje wykroczenie, przestępstwo za obyczajową normę. Kobiety wymierzają sprawiedliwość głównie np. mężom maltretującym żony albo policjantowi, który odmówił interwencji w sprawie gwałtu. Autorka książki opowiada historię powstania gangu. Miało to miejsce w 2006 roku w indyjskim ubogim regionie Bundelkhand. Tam (podobnie jak w większości pozostałych regionów Indii) wiele przestępstw, wykroczeń, które w Europie są surowo karane uchodzi za normę, tolerowane jest, a nawet o zgrozo popełnienie danego czynu przysparza zbrodniarzowi, przestępcy uznania.Błyskawicznie gang stał się sławny w całych Indiach oraz poza granicami kraju. Gang ma wsparcie zagranicznej organizacji non profit, która pomaga mu gromadzić fundusze wykorzystywane m.in. na tworzenie szwalni i szkół dla kobiet.
Mimo, iż na Sampat ciąży 11 zarzutów m.in. o kradzieże i napaści, kobieta nie boi się i działa nadal. Wraz z innymi członkiniami gangu walczy o sprawiedliwość i godne życie dla milionów.
Niesamowita książka, podobnie jak niesamowite są tysiące kobiet, członkinie Gulabi Gang (taka jest indyjska nazwa Różowego Gangu). Opowieść o wymierzaniu przez nie sprawiedliwości czyta się z zapartym tchem. Autorka książki Fontanella-Khan Amana pisze sprawnie, krótko, bez naciągania historii. Ot przedstawia suche fakty, ale jak je przedstawia. Książka jest doskonałą lekturą, która przy okazji zmusza do zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad wieloma sprawami, o których na co dzień rzadko myślimy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena