Koszyk 0
Opis:
* „W brzuchu wieloryba” – jeden z najbardziej znanych esejów Orwella; kapitulacja intelektualistów w obliczu dwóch głównych XX-wiecznych systemów totalitarnych. * „Raffles i panna Blandish” – to tutaj Orwell pierwszy dostrzega i opisuje zjawisko brutalizacji kultury europejskiej pod wpływem amerykańskiej ideologii siły, występku i przemocy. * „W obronie P.G. Wodehouse’a”, gdzie Orwell porusza problem zdrady i kolaboracji z wrogiem podczas wojny ... Kto współpracował z nieświadomości, a kto z premedytacją? Kogo za to obwiniać i kogo za to karać? * Słynna i po dziś dzień kontrowersyjna Lista Orwella, zawierająca nazwiska potencjalnych agentów Stalina działających skrycie w powojennej Anglii, oraz wspomagających ZSRR lewicowych poputczików... ... oraz 21 innych szkiców, esejów, reportaży wcieleniowych, recenzji i felietonów George’a Orwella. Pisarza, który kochał przeszłość, nienawidził czasów, w których przyszło mu żyć i obawiał się przyszłości. Jednego z najbardziej przenikliwych myślicieli politycznych i wizjonerów XX wieku, znakomitego dziennikarza i polemisty. Uwielbiającego kobiety i nieszczęśliwego w związkach z nimi. Jego Rok 1984 został uznany w sondażu brytyjskiego dziennika „The Guardian” za książkę najtrafniej oddającą sens XX wieku. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Fronda
  • miękka
Mniej Więcej
  • George Orwell
  • 2014
  • 488
  • 226
  • 142
  • 978-83-64095-40-5
  • 9788364095405
  • ZBL5A

Recenzje czytelników

Niezapomniane chwile z lekturą...

Ocena:
Autor:
Data:
George Orwell zawsze pisał w bezkompromisowym stylu, który często krytykowano. Był jednym z tych, którzy walczyli z niesprawiedliwością przy pomocy pióra i papieru. W tym wyborze esejów zawarł swe refleksje i poglądy na wiele tematów. Nie wszystkie utwory tu zebrane są znane szerokiej rzeszy odbiorców. I to właśnie czyni tą publikację idealną zarówno z punktu widzenia nowych czytelników czy też oddanych fanów prac Orwella. Zatem zajrzyjmy do wnętrza brzucha wieloryba...

Należy zaznaczyć ... że to tylko próbka esejów Orwella. Moim zdaniem trochę zbyt wąska. Chętnie widziałabym tu także inne jego utwory. Jednak przechodząc do konkretów. Co tu odnalazłam? Najbardziej utkwiły mi w pamięci teksty krytykujące literaturę i społeczeństwo. Orwell uwypuklił tu ograniczenia klasowe. Przeanalizował nastroje społeczne poprzez przebadanie literatury i sztuki. Pisał o angielskim duchu narodowym i ujawniał swój silny patriotyzm. Wspominał walki w Hiszpanii. Stawiał obrazoburcze tezy. Omówił filozofię Gandhiego. Przeanalizował dzieła Thomasa Manna, Oscara Wilde'a i Williama Russella w sposób, który pomógł mi wreszcie docenić tych twórców. Wyrażał zaniepokojenie postawami moralnymi Brytyjczyków, wypaczonym i absurdalnym systemem sprawiedliwości, bolał nad doświadczeniami imperializmu, analizował pojęcie pacyfizmu. Czynił uwagi na temat nacjonalizmu i aluzje do socjalizmu.

Orwell napisał większość z tych esejów w latach 30-tych i 40-tych ubiegłego wieku, ale jego myśli i spostrzeżenia brzmią nadal aktualnie. Dlaczego? Myślę, że posiadł dar widzenia czegoś poza powierzchownością. Zauważał to, czego inni nie widzieli. Sugestywnie odmalował obraz własnego kraju. Ma się poczucie, że Orwell widział Anglię jako rodzaj raju. Brudnego raju. A pisał o niej w sposób o jakim większość publicystów może tylko pomarzyć. Rozkoszowałam się jego kolejnymi tekstami.

Pisarz nawiązał tu do różnych aspektów życia. Jego proza jest pełna osobistych doświadczeń. Daje wgląd w jego najbardziej zakorzenione przekonania. Styl orwellowski jest nie tylko przejrzysty "jak szyby". To teksty piękne, rytmiczne, wnikliwe. Uczciwe, niepokojące i zaskakujące. Nieraz nieco chaotyczne, wzruszające i często smutne. Z pewnością pouczające i niekiedy prowokacyjne. Napisane zostały z niesamowitą przejrzystością i dalekowzrocznością. Widać tu siłę jego obserwacji. Wyrażają wzajemne oddziaływanie języka i władzy nad czytelnikiem.

Autor był antyfaszystą. Żył dynamicznie. W jego tekstach zauważalne są znaczne zmiany zachodzące w jego poglądach na przestrzeni mijających lat. Szkoda, że już nie dowiem się, co by napisał o erze kosmicznej. Zbyt szybko odszedł z tego świata. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o pierwszej połowie XX wieku, to ta książka uchyli Wam rąbka tajemnicy...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"GANDHI W BRZUCHU WIELORYBA" GEORGE ORWELL

Ocena:
Data:
"Gandhi w brzuchu wieloryba" to zbiór opowiadań, felietonów, recenzji, tak zwanych reportaży wcieleniowych. Napisane zostały w latach 40. XX wieku. Z tegoż zbioru opowiadań poznajemy stosunek Orwella do ustrojów politycznych, które zaobserwował i następnie spisał.

Był wyczulony na nierówności społeczne, demaskował system polityczny i dał to do uświadomienia czytelnikom. Książka nie jest łatwa w odbiorze, mimo tego, że przenosi nas w czasie ... kiedy życie było ciekawsze politycznie niż dzisiaj. Stawiane w niej diagnozy albo już się ziściły, albo są nieaktualne.

Orwell był człowiekiem, który potrafił potrząsnąć sumieniami, była odważny w decyzjach i swoich sądach. Można śmiało stwierdzić, że należał to tych twórców, którzy podążali pod prąd politycznej poprawności. Książka ta charakteryzuje go nie tylko jako pisarza, ale także jako człowieka sprzeciwiającego się ludzkiej ułomności, wspaniałego obserwatora.

George Orwell kochał przeszłość, nienawidził czasów, w których przyszło mu żyć. Obawiał się przyszłości. Dla mnie jest znakomitym dziennikarzem, choć do jego felietonów można mieć pewne zastrzeżenia, ale można mu to wybaczyć. Kobiety uwielbiał, mimo to był z nimi nieszczęśliwy.

Dodam także, że jego rok 1984 w sondażu brytyjskiego dziennika "The Guardian" został uznany za książkę, która najtrafniej oddaje sens XX wieku.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena