Koszyk 0
Opis:
Część druga bestsellerowego Gabinetu matematycznych zagadek z kolejną porcją łamigłówek, anegdot i ciekawostek ze świata matematyki. Ian Stewart w przystępny, bardzo ciekawy i nierzadko zabawny sposób opowiada o dziedzinie, która dla niektórych pozostaje niezbadaną tajemnicą. Prezentowane przez niego gry, zagadki i zdania to doskonała gimnastyka dla szarych komórek i świetna zabawa. Dzięki tej książce dowiecie się m.in. kto wynalazł znak równości, jak tworzyć i łamać szyfry ... w jaki sposób materia równoważy anty-materię i co się stało, gdy pewien słynny matematyk próbował przepchać stół przez drzwi... Idealny prezent dla wszystkich fanów łamigłówek typu sudoku, którzy chcieliby odkryć w matematyce coś więcej. "Spectator" Ian Stewart - jeden z najbardziej znanych brytyjskich matematyków. Został odznaczony Medalem im. Michaela Faradaya przez Towarzystwo Królewskie w Londynie za rozwijanie zainteresowania naukami ścisłymi w społeczeństwie. Napisał wiele książek popularnonaukowych, m.in. Czy Bóg gra w kości?, Listy do młodego matematyka, Krowy w labiryncie, a także, wspólnie z Terrym Pratchettem, Naukę Świata Dysku. Dziełem jego życia są jednak przede wszystkim tomy Gabinet matematycznych zagadek oraz Skarbiec matematycznych zagadek, zbierające ciekawostki, anegdoty, gry i łamigłówki, które Stewart spisywał skrupulatnie od 14 roku życia. Na co dzień jest konsultantem ds. matematyki pisma "New Scientist" i profesorem matematyki na Uniwersytecie Warwick. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ian Stewart
  • 2012
  • 1
  • 400
  • 196
  • 124
  • *, 9788308049600
  • 9788308049600
  • ZANW1

Recenzje czytelników

Gabinet matematycznych zagadek I,II

Ocena:
Autor:
Data:
„Kiedy miałem czternaście lat, zacząłem prowadzić brulion. Matematyczny. Zanim uznacie mnie za przypadek beznadziejny, dodam, że nie zapisywałem w nim tego, czego nauczyłem się na lekcjach. W moim brulionie notowałem wszystko, co mogłem znaleźć interesującego o matematyce, której nie uczono w szkole. A jak się przekonałem, było tego całkiem sporo, bo niebawem musiałem kupić następny zeszyt. (…) Mój brulion rozrósł się do sześciu zeszytów, które nadal mam, a następnie do katalogu fiszek (…) ... Gabinet matematycznych zagadek to kawałek mojego archiwum, wybór interesujących matematycznych gier, zagadek, historii i ciekawostek” – pisze we wstępie do „Gabinetu matematycznych zagadek” Ian Stewart, profesor matematyki Uniwersytetu w Warwick, powszechnie uważany (moim zdaniem – bardzo słusznie) za jednego z najwybitniejszych popularyzatorów matematyki na świecie. I już od pierwszego zdania jest jasne, że mamy do czynienia z książką wyjątkową: zbiór matematycznych opowieści i zagadek, kompletowany przez kilkadziesiąt przez profesora matematyki, to dzieło unikatowe.

Różnorodność zebranych materiałów jest imponująca. Tytuł, wiążący tematykę książki z zagadkami matematycznymi, jest może nieco mylący; w „Gabinecie…” znajdziemy nie tylko zagadki logiczne i matematyczne (oraz ich rozwiązania), ale także minieseje matematyczne, opowieści dotyczące historii matematyki, ciekawostki, historie powstania wybranych odkryć matematycznych – także tych najnowszych (co odróżnia „Gabinety…”od chociażby „Lilavati” Szczepana Jeleńskiego). Spotkamy problemy klasyczne (jak hotel Hilberta, mosty królewieckie czy rozmowy z przybyszami z kosmosu), ale i te zgoła rzadko spotykane w zbiorach zagadek – szczególnie w II części „Gabinetu…”, wydanej po ogromnym sukcesie pierwszej. Lekturę obu tomów „Gabinetów…” można rozpocząć od dowolnej strony; kolejne rozdziały nie są ze sobą powiązane. Książki można więc czytać, jak ujmuje to autor, „z doskoku”, w wolnej chwili. Świetnie nadają się na podróż, do czytania w wolnych, krótkich chwilach.

„Gabinet matematycznych zagadek” i „Gabinet matematycznych zagadek – część II” to książki bardzo dobre. Świetnie przemyślany dobór treści, różnorodnych tak w formie, jak tematyce, przeplatanie zagadek opowieściami o matematyce, jej historii i najnowszych zastosowaniach, o matematykach, zamieszczenie zarówno miniatur prostych, adresowanych do niemającego szczególnej wiedzy matematycznej czytelnika, jak i zagadnień bardziej skomplikowanych – wszystko to składa się na jeden z najciekawszych i do najszerszego grona adresowanych zbiorów matematycznych, jakie pojawiły się w ostatnich latach na polskim rynku wydawniczym. Dodatkowym atutem obu „Gabinetów…”, poza ich świetną treścią, jest też wyjątkowej urody forma – mało jest tak elegancko wydanych książek matematycznych, mało tak udanych okładek.

Czytelnicy wydania angielskiego „Gabinetu matematycznych zagadek” bardzo wysoko ocenili tę pozycję – trafiła ona na szóste miejsce krajowej listy bestsellerów, co w przypadku książki o tematyce matematycznej jest nie lada osiągnięciem. Profesor Ian Stewart stworzył ze swoich zbiorów dwie fantastyczne książki – warto po nie sięgnąć.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena