Koszyk 0
Opis:
Kilku chłopców nieprzytomnie zakochanych w piłce. Dwadzieścia lat przyjaźni w zmieniającej się Polsce. Słodko-gorzka autobiografia pokolenia dzisiejszych 30- i 40-latków Dzieciństwo jest łatwe. Wiosną, latem i jesienią trzeba wygrać jak najwięcej meczów, by zimą mieć o czym opowiadać. Ale nadejdzie czas trudniejszych starć: o przetrwanie, związki, pracę. Do tego wyś ... cigu szczurów dzieciaki z PRL-owskiego blokowiska nie startują z pole position, choć z ważną zasadą podwórkowego kodeksu we krwi: przetrwają tylko najsilniejsi. Jest rok 1982. Kilku chłopców z małego miasteczka zakochuje się w futbolu z całkiem różnych powodów. Mają takie same swetry, piłki, rowery, ich ojcowie te same prace, a babcie – domy na wsiach. To opowieść o kłótniach, przyjaźniach i rozstaniach. Rozmowach i wypalonych papierosach. Łzach, złamanych sercach i kolanach zdartych na szkolnym boisku. Świat wokół się zmienia, ale jedno nigdy – przez kolejne dwie dekady to futbol wyznacza rytm życia. I choć są takie chwile, kiedy trzeba porzucić nawet największą miłość, ponieważ cała reszta staje się ważniejsza, na szczęście szybko okazuje się, że bez piłki nie da się żyć. To może być kilkadziesiąt scen z Twojego życia Któż z nas nie marzył o tym, by w 90. minucie strzelić Anglii gola na Stadionie Śląskim? Futbol i cała reszta to opowieść o pokoleniu zafascynowanym futbolem, które – jako ostatnie – pamięta polski medal mistrzostw świata. Rozprawka o przyjaźni, miłości, pasji i rozczarowaniu. Historia pełna futbolowej namiętności. Choć życie nie kończy się na piłce, to bieg zdarzeń tej opowieści wyznacza właśnie futbol, a ważne mecze niczym metronom wystukują rytm życia bohaterów.MATEUSZ BOREK, komentator Polsatu W tej książce odnalazłem swoje dzieciństwo i dorastanie. Nieważne, czy wychowałeś się w Czeladzi, w Warszawie, czy w Gdańsku. Liczy się to, żeby popchnąć sprawy w dobrą stronę, kiedy już opuścisz własne podwórko i musisz stać się dorosły...MARCIN ŻEWŁAKOW, były reprezentant Polski Kolega Rudzki kolejny raz jest monotematyczny i nieznośny. Znów pisze o piłce. Tym razem przypomniał mi, że moje związki, traumy, egzaminy, sukcesy i porażki miały futbol w tle... Awansowałem do Ligi Mistrzów (taka Ania), grałem na mundialu w Korei i Japonii (nie zdałem na studia), złamałem nogę jak Djibril Cissé (taka jedna z zagranicy). Kochającym piłkę i życie polecam.PIOTR KĘDZIERSKI, Rock Radio. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Przemysław Rudzki
  • 2015
  • 1
  • 318
  • 205
  • 140
  • 9788379244-32-4
  • 9788379244324
  • ZCZNN

Recenzje czytelników

Życie z piłką w tle

Ocena:
Autor:
Data:
„Futbol i cała reszta” to druga – po „Graczu” - książka dziennikarza i komentatora sportowego Przemysława Rudzkiego. Tak samo jak pierwsza lektura, ta pozycja również nie jest typowo sportową książką. I to w zasadzie jedyna, oprócz autora, wspólna cecha tych dwóch książek. „Gracz” był kryminałem z futbolem w tle, zaś „Futbol i cała reszta” to historia paczki przyjaciół, w życiu, których obecna jest piłka nożna. Czasem na pierwszym, czasem na nieco dalszym planie ...

„Futbol – nic innego tak nie łączy i dzieli zarazem. Futbol, najpiękniejsze słowo świata. Bez niego cała reszta byłaby niczym.”

Bohaterowie książki to dzieci klasy robotniczej, mieszkające na jednym z Czeladzkich blokowisk. Poznajemy - Karpia, Tytusa, Truskawę, Małego, Żabę, Wąskiego i Kunę - jako małych chłopców, zaledwie kilkuletnich. Każdy z rozdziałów książki to jeden rok z życia chłopaków, począwszy od 1982 aż do 2002 roku. Wraz z kolejnymi stronami lektury stajemy się świadkami zmian zachodzących w bohaterach, ich dorastania i dojrzewania, a także przemian, które dokonały się na przestrzeni lat w Polsce, zaczynając od szarej rzeczywistości PRL-u.

„Tak, o porażkach nikt nie lubi rozmawiać. Przegrane mecze lepiej przemilczeć, a na drugi dzień, broń Boże, nie zaglądać do żadnej gazety […].”

Książka jest dość realistyczna, na co niewątpliwie miała wpływ osoba Przemysława Rudzkiego. Dziennikarz dobrał miejsce i czas odnosząc się do własnego życia. Osadził akcję w mieście, w którym się urodził, dobrał wiek bohaterów zgodnie ze swoją metryką. Czerpał ze swoich doświadczeń, dzięki temu książka dla dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków będzie swoistą podróżą w czasie. Albo jak określa ją sam autor – ich autobiografią.

Warto również wspomnieć o ciekawym sposobie narracji. Przemysław Rudzki jest, bowiem jednym z paczki przyjaciół. Nie tylko świadkiem poszczególnych wydarzeń, ale ich czynnym uczestnikiem. Opowiada niejako „swoją” historię.

Całość czyta się dobrze, choć niektóre przygody bohaterów, czy też prowadzone przez nich dialogi wydają się lekko „przerysowane”, także poprzez użycie - niepotrzebnych według mnie w rozmowach 10-latków – wulgaryzmów.

„Jeśli chcesz przetrwać, musisz być jak Manchester United na Camp Nou i grać do samego końca, nie pękać.”

„Futbol i cała reszta” to książka o przyjaźni, miłości, marzeniach. O rozstaniach, kłótniach, bólu, łzach. O życiu, takim zwykłym. Życiu, którego istotnym elementem jest piłka. Jest to, więc książka, w której wielu z Was może odnaleźć fragmenty z własnego życia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Piłka i życie

Ocena:
Autor:
Data:
Dzieciństwo jest przez większość ludzi pamiętane jako czas spokoju i beztroski. Prawda jest jednak taka, że większość społeczeństwa idealizuje ten okres, skupiając się tylko na jego pozytywnych aspektach. Przemysław Rudzki w swojej książce "Futbol i cała reszta" tego unika. Ukazuje życie bohaterów z Czeladzi takim, jakim rzeczywiście było - zwracając uwagę na tak pozytywne, jak i negatywne jego strony. Bohaterów poznajemy gdy ruszają na ciężki szlak edukacji ... a rozstajemy się gdy mają około 25 lat. Bardzo ciekawym zamysłem kompozycyjnym jest powiązanie losów głównych postaci z wydarzeniami w świecie piłki nożnej. Jednocześnie autor potrafił stworzyć niezłą fabułę, w której wielu czytelników odnajdzie własną przeszłość. "Futbol i cała reszta" jest niewątpliwie jedną z ciekawszych książek wydanych w ostatnim czasie, łączących wydarzenia ze świata sportu z fikcją literacką. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena