Koszyk 0
Opis:
Rok 1931. W ZSRR buduje się raj na ziemi. Tak przynajmniej donoszą światowe media, których uważnym czytelnikiem jest Awraham Bahar – albańczyk, utalentowany żydowski golibroda. Awraham to człowiek czynu. Natychmiast pakuje walizki i wyrusza w podróż ku lepszemu. Los jest dla niego łaskawy. Nieoczekiwanie dostaje propozycję, by zostać fryzjerem Stalina. Posłusznie strzyże na jeża i w kancik, namydla i goli. Rzecz dziwna: Wódz raz jest gadatliwy, to znów sentymentalny, czasem wylewny ... a niekiedy straszny. Awraham odkrywa prawdę. Raj na ziemi w istocie jest piekłem. A towarzysz Stalin może mieć wielu sobowtórów. Jak poderżnąć mu gardło, gdy nie wiesz czy golisz właściwego? Tłem tej znakomitej, przesyconej surrealistycznym i absurdalnym humorem powieści jest Rosja sowiecka. Rosja głodu, czystek, procesów pokazowych, obozów pracy, szpiegów, agentów i donosicieli. Źródłem tego humoru – jak mówi sam bohater – nie jest jednak radość, lecz smutek. Pierwowzorem bohatera jest Karl Pauker, szef osobistej ochrony Stalina i przez jakiś czas jego fryzjer. Ta fascynująca powieść przedstawia dobitnie horror stalinowskiej Rosji lat 30., a jednak jest w niej obecny podskórny absurdalny humor. Wyrazista narracja autora przywodzi na myśl Wielkiego dyktatora z Chaplinem w roli głównej, Rok 1984 Orwella, Kandyda Woltera, Paragraf 22 Hellera oraz Matkę Courage Brechta, a jednak pozostaje na wskroś oryginalnym i znakomitym wytworem jego wyobraźni. „The Washington Post” Levitt jest w sposób ambitny epikiem. Biorąc po równo z komedii i z tragedii, opisuje obrazowo mrocznie humorystyczne doświadczenie życia w państwie totalitarnym, gdzie nikomu nie można zaufać i gdzie obowiązuje bezrozumne prawo. „Publishers Weekly” Powiedzmy tylko tyle: fabuła jest znakomicie skonstruowana (nie bez powodu: autor jest m.in. dramaturgiem), książka jest wypełniona filozofią i surrealistycznym humorem, postacie są wspaniałe, akcja porywająca – ponadto jest to dobra lekcja historii. Dzięki temu, że główny bohater jest fryzjerem, czytelnik zyskuje dokładne wejrzenie w rzeczy i sprawy, które mogły wcześniej uchodzić w naszym mniemaniu za wielkie i niedosiężne. „Russian Review” Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Fronda
  • miękka
Mniej Więcej
  • Paul M. Levitt
  • 480
  • 230
  • 150
  • 978-83-64095-19-1
  • 9788364095191
  • ZBG77

Recenzje czytelników

w kleszczach dyktatury "ludu"

Ocena:
Autor:
Data:
Przeciętny obraz Związku Sowieckiego, postępowania ludzi w obliczu głodu, donosów, zsyłek, próby poprawienia bytu, wykluczeń społecznych, podejmowania decyzji przez „Wodza” pod wpływem emocji (i wiele innych) tworzą obraz przerażający. Człowiek z pochodzący z normalnego świata po rzuceniu w ten niemal Orwellowski oszalałby z powodu zagubienia. W książce szaleńców też nie brakuje. Jest to jednak dziwny rodzaj wariatów. Ich nienormalność jest polityczna ... a osadzenie w szpitalu takie spaczone jednostki należące do elit intelektualnych ma wyleczyć ze szaleńczych ideologii Zachodu, ponieważ socjalizm jest systemem najlepszym, najdoskonalszym, a Wódz jest „Ojcem Narodu”. Kontrast „bogactwa” socjalistycznego kraju został spotęgowany przez porównanie z faszystowskimi pejzażami wygód, w których niedoinformowani obywatele pragną systemu znanego z broszur propagandowych.
Pretekstem do naszkicowania i wymalowania drastycznych zarysów różnorodnych warstw społecznych (mimo równości wszystkich) jest historia skromnego Albańczyka, Awrahama Bahra, który po śmierci rodziców pod wpływem narastających niechęci społecznych wobec Żydów podróżuje do Rosji w celu poszukiwania lepszego jutra. Jest człowiekiem bardzo pragmatycznym i dobrze planującym swoje życie. Czyta prasę, zbiera informacje na temat sytuacji w różnych krajach. Dowiaduje się, że powstaje znakomity system, w którym ludzie są bardzo szczęśliwi. Pragnie odmienić swoje życie i po wielu dyskusjach z przyjacielem postanawia wyjechać do Rosji. Porzuca swój zakład fryzjerski, który otrzymał w spadku po rodzicach, większość rzeczy zostawia (podobnie jak budynek) do użytku dla bezdomnych i z jedną walizką rusza podbijać świat cudownej Rosji.
Zastaje jednak rzeczywistość pełną trupów, głodujących, prześladowanych. Mimo tego próbuje znaleźć swoje nowe miejsce i u boku poznanej wdowy oraz jej dzieci wspina się na kolejne szczeble swojej kariery zawodowej aż do zostania fryzjerem Stalina. Pozycja bardzo dobra, płaca oraz warunki także, ale rodzina ciągle (podobnie jak wielu mieszkańców kraju) zostaje wplątana w liczne państwowe intrygi nazywane spiskami, które ciągle będą trzymały w napięciu, ponieważ wszyscy znajdujący się blisko Wodza są narażeni na bolesne usuwanie z szeregów. Czy próba polepszenia sobie bytu przez przeniesienie się z prowincjonalnego miasteczka do Moskwy okaże się dobrą decyzją? Jaki los spotkał poprzedniego fryzjera?
Poza oddaniem klimatu Stalinowskiej Rosji, jej paradoksów, pokazania wielu postaci i ich losów autor dzieli się z nami również swoją wiedzą historyczną. Nie jest to zwykłe czytadło o państwowej przemocy, ale dość mocno osadzona w realiach ówczesnej polityki i dobrze napisana powieść, która swoim style przypomina te, które znamy w XIX wieku, kiedy pisarze dbali o język i sposób budowania świata.
Książka może być swoistą przestrogą przed pozwoleniem na całkowitą kontrolę obywateli. Obecnie może i mamy demokrację, wolność słowa, ale media, dostęp do portali społecznościowych, blogów i tym podobnych źródeł informacji o nas (nawet uczelnie mają bazy dostępne przez Internet) jesteśmy szpiegowani przez władze. Kiedy owa kontrola przestanie być jedynie prewencyjna (zapobieganie zamachom, samobójstwom, morderstwom), a stanie się narzędziem terroru? Tego nie jesteśmy w stanie ocenić. Warto jednak przemyśleć problem, zastanowić się jak bardzo chcemy pokazać innym (w szczególności władzom) nasze życie.
„Fryzjer Stalina” jest pozycją interesującą, ale na pewno nie dla każdego. Na pewno powinna spodobać się miłośnikom literatury rosyjskiej, ponieważ została napisana w stylu zbliżonym do „Białej gwardii” Michała Buhakowa, ale realia są zdecydowanie odmienne, ponieważ bardziej przypominają to, co znamy z „Zapisków z domu umarłych” (istnieją różne wersje tytułu) Dostojewskiego, "Na nieludzkiej ziemi" Józefa Czapskiego, "W domu niewoli" Beaty Obertyńskiej, „Archipelagu Gułag” Sołżenicyna i wielu innych. Surrealizm i absurd zarysowanej rzeczywistości przypomina to, co znamy z Kafki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Komizm i potworność

Ocena:
Autor:
Data:
"Fryzjer Stalina" to książka, którą czyta się jednym tchem.
Podczas lektury jest i śmieszno, i straszno, gdyż autor pokazał czas wielkich czystek w sposób groteskowy, nie stroniąc od czarnego humoru i absurdu.
Drugie dno tej powieści odsłania jednak przerażający obraz stalinowskiego terroru. W państwie bezprawia nikt nie może czuć się bezpiecznym, o czym przekonują się na własnej skórze i historyczni, i fikcyjni bohaterowie ...

Tytułowy fryzjer to postać od początku budząca sympatię czytelnika. Jego burzliwe i zawiłe losy śledzi się niezmiennie z zapartym tchem. Przy okazji tych perypetii poznajemy mechanizmy sprawowania władzy przez Stalina, jego czerwony dwór oraz życie przeciętnych ludzi, skazanych na ciągły strach, poniżenie i skrajną biedę.

Autorowi udało się połączyć tragizm z poczuciem humoru, co nie jest łatwe, zwłaszcza, gdy pisze się o tak przerażających wydarzeniach jak Wielki Głód na Ukrainie. To zderzenie potworności z komizmem robi ogromne, niezapomniane wrażenie.

Całość napisana jest gawędziarskim, barwnym stylem, co również podnosi wartość książki, podobnie jak literackie konteksty (np. nawiązania do prozy Bułhakowa czy Czechowa).
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena