Koszyk 0
Opis:
Fryderyk II Hohenstauf (1194-1250) był cesarzem rzymskim, królem Sycylii i Jerozolimy. Jego zwolennicy upatrywali w nim reformatora świata, apostoła nowej ewangelii i władcę wieku złotego. Dla przeciwników był Antychrystem, zwodzicielem ludzkości, księciem zatracenia. Interesował się czarną magią, z powodu swoich eksperymentów uważany jest za jednego z prekursorów psychologii ... Przede wszystkim jednak był wybitnym władcą, wytrawnym politykiem. Dzięki jego zaangażowaniu w wielką politykę śródziemnomorską królestwo Niemiec w pełni zasłużyło na miano cesarstwa rzymskiego. Odnosił spektakularne zwycięstwa w walkach i negocjacjach z papiestwem, światem arabskim oraz komunami miast włoskich. Odzyskał zajętą przez Saladyna Jerozolimę, a dzięki jego staraniom Europa przeżyła czasy wielkiego rozkwitu, które dziś nazywamy renesansem XIII wieku. Jego postać fascynuje do dziś. Szczątki Hohenstaufa miały zostać wykradzione z sarkofagu w Palermo przez esesmańskie komando, by stanowić prywatną relikwię Hitlera. Jerzy Hauziński jest profesorem zwyczajnym w Akademii Pomorskiej w Słupsku. To wybitny specjalista historii średniowiecza, zwłaszcza świata śródziemnomorskiego, arabskiego i asasynów, autor przeszło stu prac poświęconych tej tematyce. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jerzy Hauziński
  • 2015
  • 368
  • 212
  • 153
  • 978837976-239-2
  • 9788379762392
  • ZCK9A

Recenzje czytelników

Antychryst: Cesarz końca świata

Ocena:
Autor:
Data:
Będzie cesarzem końca świata, bodaj czy nie Antychrystem.
Joachim z Fiore w 1200 r.

Fryderyk II był jednym z najbardziej oryginalnych i kontrowersyjnych władców średniowiecza. Pochodzący z dynastii Hohenstaufów był dla jednych nowym Justynianem, a dla innych nadchodzącym Antychrystem. By go bliżej poznać - sięgnijmy po nową biografię profesora Hauzińskiego.

Fryderyk II od XII wieku po dziś dzień pozostaje kontrowersyjną, acz budzącą fascynację postacią. Osierocony ... opuszczony przez wszystkich młodociany król Sycylii, wychowany w Palermo w otoczeniu trzech religii, protegowany potężnego papieża Innocentego III, następnie król Niemiec i cesarz, a w końcu król Jerozolimy pozostaje, mimo licznych opracowań, wciąż tajemniczą, niezrozumiałą postacią. W biografii Hauzińskiego krok po kroku opisane są jego losy, od osierocenia, młodości i trudnego dorastania, przez pierwsze walki o władzę, po burzliwe panowanie, ekskomuniki papieskie, krucjaty i odzyskanie Jerozolimy, reformy państwa i kodyfikacje praw Niemiec i Sycylii. Co jednak najbardziej ciekawi i trapi to osobowość Fryderyka: jego poczucie humoru, często zaskakujące i niezrozumiałe przez otoczenie, ciekawość świata i dociekliwość, czego efektem były liczne eksperymenty naukowe. Niesamowicie wykształcony, znający wiele języków władca miał duży wpływ na rozwój europejskiej nauki, astrologii i astronomii. Założył uniwersytet w Neapolu, kształcący jego poddanych. Wprowadził koncepcję zera do europejskiej arytmetyki.

Postać Fryderyka II jest bardzo złożona, niezrozumiała dla ludzi jego epoki, trudna do odczytania dla człowieka współczesnego. Z pewnością rację mają ci, którzy uważają, że Fryderyk II znacznie wyprzedził swoją epokę. Hauziński wyznaje pogląd, że Hohenstaufa, wyprzedzającego swoją epokę w obszarze świadomości, umiejscowić należy przez analogię wśród monarchów doby oświecenia, makiawelistycznych władców realizujących program budowy własnych imperiów „wbrew wszystkim i wszystkiemu”, pod sztandarem kategorii zwanej Ratio.

Narracja prof. Hauzińskiego są największą atrakcją książki. Każdy rozdział pochłania się z przyjemnością, a to jest najlepsza rekomendacja dla książki. Fryderyka II można kochać albo nienawidzić – ale na pewno nie przechodzi się koło niego obojętnie.

Dariusz Wierzański
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena