Koszyk 0
Opis:
Zawsze myślałam, że spadające gwiazdy brzmią jak tłuczone szkło... Kiedy piętnastoletni Mika poznaje głuchą Leę, jego świat zupełnie się zmienia. Dziewczyna jest bezpośrednia, pełna werwy i... piękna. Żyje jednak w świecie ciszy, do którego chłopak z trudem znajduje dostęp. Poruszająca powieść o rodzącym się uczuciu nastolatków - dla nastolatków.
Mniej Więcej
  • Kathrin Schrocke
  • 2012
  • 0
  • 224
  • 205
  • 140
  • *, 97883-63579-036
  • 9788363579036
  • ZATP0
  • 14-16 lat

Recenzje czytelników

Freak City

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowa Freak City to ciemna kawiarnia – dosłownie ciemna, zlokalizowana w piwnicy, gdzie obsługa składa się z ludzi niewidomych. Widzący mogą tam przyjść i sami poczuć jak to jest być niewidomym. Do kawiarni przychodzi mnóstwo ludzi, w tym młodzieży spragnionej nowych doznań. Przypadkowo trafia tam Mika, kiedy widzi wchodzącą z koleżankami swoją byłą dziewczynę, Sandrę.
Sandra to jego wielka miłość, kiedy zaproponowała rozstanie – Mika był zdruzgotany, nie dowierzał ... Nadal kocha dziewczynę i stara się, aby do niego wróciła. W ciemnościach kawiarni czuje się jak duch, jest obok i słucha rozmowy dziewcząt, które plotkują także o nim. Jest zaskoczony, ale wyciąga wnioski z podsłuchanych informacji.
Wychodząc z kawiarni dostrzega dziewczynę, którą spotkał kiedyś z kolegami na ulicy i która zupełnie nie reagowała na ich zaczepki. Teraz okazuje się, że dziewczyna nie słyszy, a na imię ma Lea.
Mika poznaje w kawiarni wielu ciekawych ludzi – Tommka, pracownika kawiarni, Biene – tłumaczkę i nauczycielkę języka migowego. Kierując się impulsem zapisuje się na kurs języka migowego.
Sandra jest zazdrosna o Leę, jednak kiedy słyszy o jej głuchocie nie traktuje jej jak rywalkę – wg niej nie ma szans, jest przecież niepełnosprawna….

Mika jest rozdarty – bardzo podoba mu się Lea i chce ją bliżej poznać, ale nadal kocha Sandrę. Spotyka się z obydwoma dziewczynami, a z czasem wnioski nasuwają mu się same.
Chłopak dostrzega jak dziwne reakcje wywołuje fakt, że Lea jest głucha – zarówno u niego w domu, jak i w kręgu przyjaciół. Dlaczego głusi traktowani są jako gorsi, słabsi, upośledzeni? A jak oni postrzegają słyszących? Między innymi na te pytania, Mika musi sobie odpowiedzieć i zweryfikować, co jest dla niego najważniejsze w życiu…..

„Freak City” zrobiła na mnie ogromne wrażenie. To jedna z tych książek, których się nie zapomina, a cząstka pozostaje na zawsze w duszy czytelnika. Zmusza do refleksji i zadumy oraz zweryfikowania własnego podejścia do tematu. Jest mądra i głęboka, ale podana w lekkiej formie.
Mika zostaje postawiony w sytuacji, że musi dokonać wyboru życiowego. Bardzo trudnego wyboru. Lea podoba mu się, ale związek z nią zmieniłby całe jego życie – czy okaże się tak wartościowy dla młodego człowieka? Chłopak dobrowolnie wchodzi w świat ciszy, dostrzega, że język migowy to nie wszystko. Głusi mają swój świat, swoje metody na życie, inne przyjemności, tworzą zamknięty krąg, w którym słyszący są inni i dziwni. Natomiast dla słyszących, głusi często są postrzegani jako osoby niepełnosprawne, niekompletne… gorsze. A przecież wcale tak nie jest!
Z drugiej strony – jak zweryfikować opinie ludzi stojących z boku, kiedy często rodziny nie rozumieją głuchych. W przypadku Lei, to ona musiała się dostosować do rodziny – oni nawet nie nauczyli się języka migowego. Kochają ją, ale traktują jak słabszą, wytyczają jej drogę życiową nie pytając o zdanie. Trudno tak żyć….

Powieść mocno mnie poruszyła. Odłożyłam ją, ale w głowie pozostało mi tysiące kłębiących się myśli i pytań. Jak ja zachowałabym się mając głuche dziecko? Czy byłabym kwoką, nadopiekuńczą, czy też wymuszałabym na dziecku dostosowanie się do świata słyszących? A może pozostawiłabym mu wybór? Nie wiem…. Na pewno chciałabym dobrze – tylko czy „dobrze” dla mnie znaczyłoby to samo, co dla osoby niesłyszącej?
„Freak City” pokazuje nam kilka obliczy ludzi – zdeterminowaną Leę, bardzo otwartego Mikę, zapatrzoną w siebie Sandrę czy nierozumiejących decyzji Miki, kolegów. Do tego dochodzi niezwykła Biene czy Tommek, otwarci na inność, na głuchotę czy ślepotę.

Jeśli się kogoś kocha i akceptuje – nie ważne jest, czy on widzi, słyszy, czy ma wszystkie kończyny – ważne, co ma w sercu….

http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/03/freak-city-kathrin-schrocke.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"FREAK CITY" - KATHRIN SCHROCKE

Ocena:
Autor:
Data:
Czasami mamy ochotę przeczytać coś lekkiego co skutecznie podniesie nas na duchu. Kiedy tracimy już wiarę w ludzi i dochodzimy do wniosku, że świat naprawdę jest okrutny warto sięgnąć po książkę o miłości, która pokaże nam, że nigdy nie wolno tracić nadziei. Jedną z takich pozycji jest właśnie Freak City, dlatego postanowiłam przekonać się czy rzeczywiście autorka swoją twórczością zdoła poprawić mój humor. Jeśli jesteście ciekawi jakie wrażenie zrobiła na mnie lektura tej książki ... zachęcam do przeczytania dalszej części recenzji, z której z pewnością się tego dowiecie.

Piętnastoletni Mika jest zwyczajnym nastolatkiem, który pragnie akceptacji, miłości oraz przyjaźni. Kiedy z jego dotychczasową dziewczyną - Sandrą - nie układa mu się najlepiej chłopak jest naprawdę załamany i próbuje zrobić wszystko, aby naprawić relację ze swoją ukochaną. Zwykły zbieg okoliczności sprawia, że Mika poznaje Leę. Jak się później okazuje dziewczyna jest głucha, ale pomimo dużych trudności główny bohater z powodzeniem nawiązuje z nią kontakt. Co wyniknie z tej nowej znajomości? Czy Lea sprawi, że Mika zapomni o Sandrze?

Fabuła nie jest zbyt oryginalna i dosyć łatwo możemy zorientować się jaki koniec autorka przygotowała dla głównego bohatera, jednak pomimo tego z chęcią śledzimy jego losy. Freak City to powieść przede wszystkim skierowana do młodzieży i myślę, że to głównie oni docenią prostotę tej lektury i będą zachwyceni twórczością Kathrin Schrocke. Dla mnie niestety tej opowieści czegoś zabrakło, ale pewnie gdybym była troszkę młodsza inaczej spojrzałabym na historię Miki oraz Lei.

Bohaterowie są bardzo poprawnie wykreowani jednak nie wzbudzają w nas większych emocji. Zarówno Mika jak i Lea - jak na nastolatków przystało - popełniają swoje błędy, które później starają się ze wszystkich sił naprawić. Niekiedy ich zachowanie jest odrobinę irytujące, ale myślę, że w pewnym wieku po prostu ma się swoje prawa. Dzięki twórczości Kathrin Schrocke mogłam doskonale przypomnieć sobie czasy, w których byłam ich rówieśniczką i muszę przyznać, że była to bardzo miła podróż do przeszłości. Polecam każdemu czasami zatrzymać się choć na chwilę i pomyśleć jak wiele zmieniło się w naszym życiu. Być może uda nam się wyciągnąć nawet jakieś wnioski z naszych młodzieńczych lat.

Dzięki Freak City udało mi się lepiej zrozumieć osoby, które kompletnie nic nie słyszą i myślę, że od tej chwili będę je zupełnie inaczej postrzegać. Osobiście nie potrafię sobie wyobrazić jak trudna musi być codzienność takiego człowieka i podziwiam każdego z nich za wytrwałość w dążeniu do własnych celów. Lea okazała się niezwykle sympatyczną postacią i to właśnie ona jest największym plusem tej książki.

Język jakim posługuje się autorka jest oczywiście bardzo prosty i doskonale zrozumiały. Dzięki temu Freak City czyta się naprawdę szybko i nawet nie wiadomo kiedy początek powieści zmienia się w jego koniec. Powieść Kathrin Schrocke okazała się dla mnie świetną odskocznią od codzienności i problemów, dzięki której zapomniałam o tym co mnie otacza.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena