Koszyk 0
Opis:
MIŁOŚĆ I WOJNA, ZBRODNIA I ZEMSTA… KIM JEST ZNIEWALAJĄCO PIEKNA FRANCE? Wrzesień 1940 roku. Po klęsce Francji zaczęła się okupacja. Niemcy, rozzuchwaleni zwycięskim marszem na Zachód, korzystają z wszelkich dostępnych uciech Paryża. Do słynnego domu publicznego Sfinks przybywa nowa dziewczyna. Ma na imię France i jest zniewalająco piękna. Ma wysokie wymagania – „obsługuje” ... tylko śmietankę niemieckiej armii. Co skrywa pozorny chłód tej kobiety? Żadne jej słowo ani gest nie są dziełem przypadku. Tajemnicza i nieprzenikniona Fräulein France prowadzi własną wojnę... Romain Sardou, znany w Polsce z takich powieści, jak I odpuść nam nasze winy czy Ale nas zbaw ode złego, powraca ze skonstruowaną po mistrzowsku, odważną powieścią historyczną. Opowiada o kompromisowej postawie najwyższych sfer Paryża w czasach okupacji hitlerowskiej, ale także o grozie tamtych czasów i bohaterstwie, jakie wykuwało się w ich ogniu. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Rebis
 • zintegrowana
Mniej Więcej
 • Romain Sardou
 • 2015
 • 1
 • 304
 • 222
 • 145
 • 978837818-681-6
 • 9788378186816
 • ZCJGM

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Akcja rozgrywa się jesienią 1940 roku, gdy Niemcy wkraczają do Francji, ma miejsce kapitulacja i duża część Francji (w tym Paryż) stają się de facto niemieckie. Francuzi dzielą się na dwa obozy. Tak było i w innych, okupowanych przez Niemców krajach. Jednak we Francji przybierało to niekiedy wręcz kuriozalny wymiar. Jeden obóz tworzyli ci, którzy byli wręcz zachwyceni nowymi "panami" ich ojczyzny, wielbili wszystko co niemieckie. Drugi obóz wręcz przeciwnie. Tytułowa Fräulein France ... to przybyła z prowincji super luksusowa prostytutka, chociaż sama woli siebie nazywać damą do towarzystwa. Dom publiczny, w którym pracuje odwiedzają tylko Niemcy, i to ci najbogatsi, oficerowie najwyższego szczebla.
Sardou, autor znany mi już z wcześniejszych, niezwykle intrygujących powieści (I odpuść nam nasze winy, Ale zbaw nas ode złego), tym razem stworzył postać, którą jednoznacznie trudno zakwalifikować do któregokolwiek z w/w obozów. Trudno także w trakcie lektury jednoznacznie odgadnąć, w co tak na prawdę bohaterka gra, co planuje.Jej przeszłość, teraźniejszość, czy misterny plan Sardou prezentuje nam powoli, krok po kroku, rozdział po rozdziale, intrygując i ciekawiąc.Jednak przyznam wam się szczerze, iż to nie tytułowa bohaterka zrobiła na mnie największe wrażenie. Chociaż doskonale nakreślona, to jednak nie ona wysunęła się na pierwszy plan. Najciekawsze dla mnie były doskonałe opisy okupowanej Francji i różnorodność postaw jej obywateli. Doskonale udokumentowane (liczną bibliografią) charakterystyki, opisy, to to, co sprawił, iż książkę wręcz połknęłam.
A zakończenie - absolutnie szokuje. Nie zdradzę jednak ani słowa z samej fabuły, ani słowa z jej przebiegu. Nie chcę wam odbierać przyjemności wynikającej z lektury.
Doskonała, zaskakująca proza. Jednak ostrzegam - nie jest to oczywista w odbiorze książka. Trudno ją też zakwalifikować do konkretnego gatunku. Ani to dokument historyczny, ani powieść, ani kryminał w 100%. Ot taki doskonale skrojony misz masz. Ale jak to się czyta:). Zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dulcius ex asperis

Ocena:
Autor:
Data:
Ludzie kierują się różnymi motywami wybierając tę, a nie inną, drogę życiową. Czasem wyczuwa się, że za oficjalnymi powodami skryte jest coś jeszcze, nie wiadomo czy są to pobudki pozytywne czy negatywne, lecz ich cień widoczny wyczuwalny bywa dla niektórych ...

Piękna, tajemnicza, zuchwała, wprost mówiąca czego oczekuje wobec mężczyzn. Jedyna w swoim rodzaju. France. Wybiera tylko nielicznych i od jej decyzji nie ma odwołania. Prawdziwa królowa ... żadna dziewczyna pracująca w Sfinksie nie może się jej równać. Mężczyźni szaleją za nią, a ona zdaje się uważać to za oczywiste, nie zabiega o ich uwagę, lecz każdy jej gest i krok nie przechodzi bez echa. Kim jest intrygująca France? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi, w tym kapitan Grimm, zachwycony Paryżem, lecz jeszcze bardziej właśnie tą kobietą, której imię jest również nazwą państwa, do jakiego właśnie wtargnął jako najeźdźca. Nie ma w niej nic z przegranej, wprost przeciwnie - dumna i pewna swoich poglądów zdaje się być uosobieniem ideału dla niemieckich oficerów. Przyciąga ich nie tylko swoją urodą, ale i osobowością. Niektórym wydaje się że posiada jakąś tajemnicę, być może to jedynie chwilowe wrażenie, a być może prawda. Co skrywa śliczna France za swoim chłodnym sposobem bycia? Może prowadzi własną grę? Jeżeli tak to jaką i co jest jej powodem?

Wojna nie wydaje się czasem kiedy miłość mogłaby zatriumfować, chociaż niektórzy zdają się zaprzeczać tej teorii. Szczęście bywa kruche, jednak niekiedy udaje się stworzyć bezpieczny azyl, gdzie życie toczy się spokojnie, tak jakby nie było śmierci tuż obok. Iluzja? Zaklinanie rzeczywistości? A może kolejna część misternego planu? Wokół wszystko się wali, a France żyje tak jakby wojny, zniszczeń i cierpienia nie było. Wydaje się, że zbudowała wokół siebie i bliskiej osoby mur, który pozwala im przetrwać najgorsze momenty i wzajemnie się wspierać. Zbyt piękny portret by był prawdziwy?

Zemsta najlepiej smakuje na zimno, lecz nie można zapomnieć, iż jest rozkoszą bogów, nie śmiertelników. Jednak co ze zbrodnią i karą za nią? Czy jakikolwiek wyrok będzie adekwatny do tego co wydarzyło się? Nad odpowiedzią na to pytanie przyjdzie zastanowić się ludziom, którzy stali się sędziami oraz katami we własnej sprawie ...

Piękna kobieta, żołnierz, wojna, miłość i sekret, będący tłem dla opowieści jak z antycznego dramatu. Zło pokazuje ludzką twarz, dobro skrywa się pod maską chłodu i wyuzdania, a zakończenie okazuje się podwójnie nieoczekiwane. Romain Sardou w historycznych realiach opowiada bardzo osobistą relację z dramatu, jaki z pozoru tylko wydaje się mieć całkowicie inny motyw. Tytułowa "Fraulein France" fascynuje sobą nie tylko bohaterów, ale i czytelnika. Nieprzenikniona, nie dzieląca się swymi uczuciami z nikim, nie mająca słabych stron, aż do ostatniego momentu umiejąca rozgraniczyć to kim jest teraz od osoby jaką była wcześniej. Autor powoli stopniuje napięcie, aż do wielkiej kulminacji w jakiej wydaje się, że bohaterce w bezwzględności nie dorówna nikt ... Wojenne uosobienie mitycznej Medei? Za postacią France kryje się o wiele więcej, jej decyzje stają się dopiero w pełni zrozumiałe kiedy historia zatacza pełne koło. "Fraulein France" to nie historia o wojnie, lecz o ludziach, którym odebrała wszystko, ale przy życiu utrzymuje ich jedno pragnienie ... Czy jego spełnienie da im satysfakcję?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena