Koszyk 0
Opis:
Nawet gdy zamkniesz serce w strzeżonej twierdzy, marzenia nie pozwolą Ci spokojnie spać. Południowa Francja. Kraina słońca, wina, miłości i marzeń. Czwórka znajomych wyrusza na wakacyjną wyprawę, żeby połączyć zawodowe cele z prywatnymi marzeniami. W pięknej starej winnicy, w cieniu wiekowego zamku ich losy gwałtownie się splotą. Beata właśnie się zaręczyła, ale wą ... tpliwości jej nie opuszczają. Czy ślub to w ogóle dobry pomysł? Aleks,  mężczyzna z przeszłością, uporczywie patrzy przed siebie i próbuje zbudować nowe życie. Ale stare winy nie pozwalają o sobie zapomnieć. List z Polski znów zburzy jego kruchy spokój. Oliwia, energiczna kobieta sukcesu, zawsze dostaje to, czego chce, z wyjątkiem tego, czego pragnie najbardziej. Czy odważy się podjąć niezwykłą decyzję? Hrabia, właściciel zamku i winnicy. Wydaje się, że ma wszystko. Jaką tajemnicę skrywa? Dlaczego zamyka się w pustym zamczysku i chroni go jak warowni? Czasem trzeba się odważyć i po prostu zrobić to, co jest właściwe. Można wtedy wygrać życie. Przepiękna opowieść skąpana w słońcu południowej Francji, w której smaki, zapachy i uczucia tworzą niespotykaną feerię emocji. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Filia
 • miękka
Mniej Więcej
 • Krystyna Mirek
 • 2015
 • 1
 • 348
 • 197
 • 130
 • 978838075-007-4
 • 9788380750074
 • ZCM3P

Recenzje czytelników

Francuska opowieść

Ocena:
Autor:
Data:
Znajomość czterech powieści Krystyny Mirek oraz widok przecudnej okładki najnowszej powieści (Filia, 2015) z pagórkami i rzędami winorośli sprawiły, że nie mogłam nie poznać "Francuskiej opowieści". Prawda jest taka, że dopóki nie zaczęłam czytać nie wiedziałam, że jest to kontynuacja "Szczęścia all inclusive". Tym milej zagłębiłam się w dalsze losy Beaty, Kacpra, Oliwii i Jakuba ... Do powieści - jak zdradziła autorka - w ostatniej chwili wkradł się również Aleks i wprawdzie zburzył nieco dotychczasową pracę, ale uważam że dodał jej klimatu. Ale po kolei...

Po roku spędzonym na Krecie Beata wraca do Polski. Jej wymarzone wakacje stały się wprawdzie ciężką pracą sprzątaczki w hotelu, ale czas ten pozwolił jej na zdystansowanie się do pewnych spraw, poznanie świetnej przyjaciółki Agnieszki a nawet swojego przyszłego narzeczonego - Jakuba (ówczesnego partnera Oliwii).
Jednak Jakub nie czeka na ukochaną na lotnisku, bowiem siedzi w domu i usiłuje pisać artykuł życia... Beata nie tego się spodziewała, ma ogromne wątpliwości co do trwałości i przyszłości tego związku, raz już przez to przechodziła z Kacprem a tu "powtórka z rozrywki". Czemu to ona ma być wciąż filarem związku i jego zarabiającą częścią? Dlaczego trafia na facetów, którzy chcą pisać i nawet niepowodzenia nie są w stanie odciągnąć ich od tego zawodu? Czy ślub z tym mężczyzną to dobry pomysł? Czy nie będzie żałowała tego kroku? Przecież chciałaby dla siebie małżeństwa bardziej zgodnego niż jej rodzice...

Już od dłuższego czasu Jakub planował wyjazd do Francji, by tam napisać książkę. Młodzi zgodnie z planem udają się do winnicy na południu tego malowniczego kraju, gdzie ciągle świeci słońce a kiście winogron stają się pysznym winem. Mają tam wynajęty domek a w winnicy zagwarantowaną pracę. Jej właścicielem jest pewien hrabia, który skrywa tajemnicę z przeszłości a zamek w którym mieszka dodaje powieści nutkę niesamowitości. Wystarczy tylko, by ten piękny obraz zamku i winnicy z równymi rzędami winorośli ukazał się w naszej wyobraźni a powieść będzie wręcz ucztą dla ciała i ducha.

Pikanterii całej historii dodaje fakt, że wraz z Beatą i Jakubem do Francji udali się Oliwia i Kacper. Oliwia zamierza napisać artykuł o tajemniczym hrabim i powodzie jego samotności, zaś Kacper ma być jej asystentem. Co wyniknie z obecności tej dwójki w winnicy? Czy Oliwia odkryje sekret hrabiego? Dlaczego Kacper nie będzie chciał opuszczać miejsca, w którym się zatrzymali? Czy taki asystent spełni wszystkie wymagania kobiety sukcesu jaką jest Oliwia? A może w ogólnym rozrachunku obecność żądnych wrażeń i weny twórczej dziennikarzy wyjdzie na plus dla - przynajmniej niektórych - bohaterów?

To może jeszcze napiszę co nieco o bohaterze, który wdarł się do powieści przebojem i w ostatniej chwili - Aleksie. Jest on zarządcą winnicy hrabiego, jego prawą ręką. To na nim spoczywa odpowiedzialność za dobry zbiór a w rezultacie za niezwykły smak wina. Ten skrywający wiele sekretów Polak mieszka z Marie, świetnie gotującą i często smutną Francuzką. Ale czy są ze sobą szczęśliwi? Aleks dostał niedawno list z kraju, nosi go wciąż ze sobą i "gryzie" go sumienie. Nie może liczyć nawet na własną matkę i siostrę, ponieważ obie mają zupełnie inny pogląd na najważniejsze sprawy jego życia niż on sam. Czy najbliższy czas przyniesie mu rozwiązanie tej trudnej sytuacji, jaką jest podjęcie się opieki nad dziećmi? Czy los w swych pokręconych planach ma jakąś pomocną dłoń, którą ktoś może podać temu pognębionemu człowiekowi?

Muszę przyznać, że nie wiem jakby wyglądałaby ta powieść bez niespodziewanego bohatera - Aleksa Sadowskiego. Tajemniczy facet, który siedzi na kamiennym murze, spluwa i rozmyśla o szczurach, przygotowaniu domku dla najemców i nadchodzących zbiorach musi wnieść do powieści coś niezwykłego. I to nie tylko tajemnice, ale i .... Nie zdradzę.

O bohaterach pierwszego planu (Beata, Oliwia, Kacper, Jakub) wiemy już całkiem sporo (po przeczytaniu "Szczęścia all inclusive"), ale gwarantuję Wam, że czytając powieść nie można się nudzić. Po pierwsze dlatego, że są to osoby z dużym zapasem energii i głowami pełnymi pomysłów. A po drugie - autorka wprowadziła nietuzinkowych bohaterów planu drugiego. Marie jest piękną i niespełnioną kobietą, która oczarowała Kacpra. Tylko jak się porozumieć skoro jedno mówi po polsku a drugie po francusku? Czy wystarczy mowa ciała? Aleks jest nieco wrednym typem, nie do końca dbającym o innych ludzi z własnego otoczenia. Bardziej obchodzą go chyba winogrona... Ale powodu jego zachowania można dopatrywać się w rodzinnej tragedii sprzed kilku lat i jej skutkach, które wciąż mocno wpływają na jego życie. Wspomnienia i niepodjęte decyzje trzymają go w żelaznym uścisku, oczekując na konkretne zachowanie i właściwe kroki. Czy Aleks będzie w stanie podjąć się tego, czego wymagają od niego polskie obowiązki? Czy pokieruje się sercem czy umysłem?
Jest też hrabia Reudefort - człowiek, który ma tak wiele a jednocześnie nie doznał tego, co w życiu sprawiłoby mu największą radość. Widać, że tegoroczne winobranie nie jest dla niego priorytetem i zapowiada wręcz zmianę właściciela. Dlaczego? Co musiało się stać, że ktoś kto pracował na sukces latami teraz z niego rezygnuje i to w tak opanowany sposób? Jest jeszcze kwestia spełnienia marzenia Beaty oraz wspomnienie hrabiego sprzed wielu lat...

Kolejna powieść Krystyny Mirek napisana z doskonałym przygotowaniem do tematu Francji, charakteru i wyglądu winnicy, uprawy winorośli oraz procesu tworzenia wina. Autorka potrafi w gustowny sposób opisać emocje i uczucia targające bohaterami, a także oddać smaki, zapachy i klimat miejsca, w którym osadza akcję swojej książki. Książki pełnej ciepła i mądrości życiowej. Książki z morałem. Książki z trudnymi wyborami. Ale też z miłością w tle. Jak zakończą się francuskie pracujące wakacje bohaterów? Czy wyjadą z Francji szczęśliwsi? Czy może bardziej zadumani i niepewni swojej przyszłości? Tego już musicie dowiedzieć się sami, czytając "Francuską opowieść" i przeżywając magiczne chwile w urokliwym miejscu.
A jeśli zakończenie pozostawi w Was niepewność, złość czy nurtujące pytanie "co dalej", mogę zdradzić chyba, że ... autorka pracuje nad ciągiem dalszym :)

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Francuska opowieść

Ocena:
Autor:
Data:
Krystyny Mirek przeczytałam już niemal wszystkie książki. Został mi tylko ,,Podarunek", jednak dziś chcę Wam przybliżyć fabułę ,,Francuskiej opowieści", najnowszej powieści pisarki.

Berenika, nazywana przez prawie wszystkich Beatą, wróciła do Polski po zakończeniu pracy za granicą. Związana była z Jakubem, dziennikarzem, z którym niebawem mieli wylecieć na rok do Francji, gdzie mężczyzna miał pisać książkę. Dziewczyna nie wiedziała, czy chce wyjść za niego za mąż ... Równocześnie toczy się historia Aleksa, który mieszka ze swoją partnerką we Francji. Nie jest jednak zadowolony z tego związku. W dodatku w Polsce czeka na niego nierozwiązana sprawa, z którą w końcu musi się zmierzyć. Do tego wszystkiego dochodzi Hrabia, właściciel winnicy, który także skrywa tajemnice z przeszłości. Będziemy także mieli okazję poznać dalsze losy byłego chłopaka Beaty oraz szefowej Jakuba. Będzie się działo!

W lekturę zatopiłam się już od pierwszych stron. Już po zakończeniu pierwszej części, ,,Szczęścia all inclusive", w którym poznaliśmy losy Beaty, Oliwii, Jakuba i jeszcze kilku innych bohaterów byłam ciekawa ich dalszych losów. Tym razem pisarka przenosi nas do winniczej Francji, w której można zatopić się bez pamięci. Już od samego czytania mamy ochotę się tam przenieść i razem z bohaterami zamieszkać w domku w pobliżu winnicy. Trochę brakowało mi w tym wszystkim postaci Hrabiego, jednak pozostałe osoby doskonale wypełniły tę lukę.

Całość czyta się świetnie i w ekspresowym tempie, z dużym zainteresowaniem. W tej części bohaterowie muszą się zmagać ze swoimi problemami, sekretami z przeszłości. Prawie tak, jak w prawdziwym życiu. Każdy z nas ma jakieś problemy, z którymi w końcu musi się zetknąć i jakoś je przezwyciężyć. Zakończenie daje nadzieję na ciąg dalszy, którego z niecierpliwością wyczekuję. Po lekturze ,,Francuskiej opowieści" natychmiast chcę poznać dalsze losy postaci!

,,Francuska opowieść" to publikacja, którą można czytać, jako odrębną książkę. Dzięki lekturze ,,Szczęście all inclusive" jeszcze lepiej będziecie się orientować w tej fabule, więc myślę, że warto.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena