Koszyk 0
Opis:
Szczęście? Jest na nie jakaś recepta? Tamara przyjeżdża z prowincji z gotowym planem na szczęście: najpierw kariera i odpowiedni status materialny, później mąż, może nawet dzieci... Nie. Jedno dziecko. W dalekiej przyszłości – i tylko wówczas, jeśli on się będzie upierał. Ma jasno wytyczoną ścieżkę. Konsekwentnie realizuje kolejne cele i krok po kroku osiąga to ... co sobie założyła. Jej pierwsze sukcesy zawodowe zbiegają się w czasie ze świadomą i dość znaczącą zmianą wizerunku. Rodzi się w niej przekonanie, że odpowiedni wygląd jest furtką do osiągniecia wszelkich zamierzeń.  W pracy bezwzględna, chłodna i dumna, prywatnie poszukująca silnego męskiego ramienia. Wspierają ją cztery dzielne przyjaciółki.  W ich idealnie poukładanym świecie zaczyna jednak czegoś brakować. A może to najwyższa pora, żeby przestać planować? Danuta Noszczyńska – plastyczka, reżyserka, twórczyni amatorskich teatrów Azet i Amarant, specjalista do spraw teatru i plastyki w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, absolwentka krakowskiego liceum plastycznego oraz wydziału filozoficznego UJ. Jako pisarka zadebiutowała w 2007 r. książką „Historią nie Magdaleny”. Potem ukazały się: „Blondynka moralnego niepokoju”, „Hormon nieszczęścia”, „Mogło być gorzej”, „Kufer babki Alicji”, „Luizę pilnie sprzedam”, „Pod dwiema kosami, czyli przedśmiertne zapiski Żywotnego Mariana” (Nagroda Festiwalu Literatury Kobiecej „Pióro i Pazur”), „Wszystkie życia Heleny P.” i „Harpia”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Danuta Noszczyńska
  • 2015
  • 326
  • 195
  • 125
  • 978838069-141-4
  • 9788380691414
  • ZCWK4

Recenzje czytelników

Czym jest szczęście?

Ocena:
Data:
Najnowsza powieść Danuty Noszczyńskiej Farbowana blondynka to trafny zapis obserwacji, jak zmienia się człowiek w trakcie dążenia do realizacji swoich marzeń. I tego, jak zmienia się pod wpływem odniesionego sukcesu.

To również książka o tym, że dążąc do spełnienia marzeń zapominany o tym, co tak naprawdę jest nam w życiu potrzebne do osiągnięcia stanu spełnienia i samozadowolenia.

Główną bohaterką powieści jest trzydziestoletnia Tamara. Dziewczyna z małego miasteczka ... która zawsze miała wielkie plany na życie. Dlatego wyjeżdża do wielkiego miasta na studia. Rozwija się i kształci. Zdobywa pracę marzeń, w której realizuje się z wielkim zapałem. Powoli i niezauważalnie dla siebie samej zmienia się w przedstawicielkę wielkiego miasta, która zarabia pieniądze, świetnie się prezentuje, mieszka w pięknym mieszkaniu i jest bardzo „glamour”.Tamara jest osobą twardo stąpającą po ziemi. W pracy zawodowej osiąga kolejne szczeble kariery. W życiu prywatnym wciąż szuka stabilizacji.

Tamara to taka "dziewczyna z okładki", która z "dziewczyny z sąsiedztwa" staje się elegancką kobietą zbyt dbającą o swój wygląd i wizerunek. Spotkanie znajomego z liceum sprawi, że Tamara inaczej spojrzy na swoje życie.

Danuta Noszczyńska pod płaszczykiem lekkiej i zabawnej opowieści o dziewczynie sukcesu ukryła kilka trafnych spostrzeżeń i mądrości życiowych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Poszukiwania szczęścia w wielkim mieście

Ocena:
Autor:
Data:
Czym jest szczęście? Gdzie go szukać? Jaką drogę wybrać, aby osiągnąć swój wymarzony cel? Czy wystarczy zmiana koloru włosów i spotkanie z przeszłością? Czy potrzebny jest inny impuls? Danuta Noszczyńska w swojej powieści Farbowana blondynka porusza kwestie ważne dla każdego z nas. Czy w dzisiejszym, zabieganym świecie mamy szansę na zauważenie tego, że szczęście może być bardzo blisko nas?

Tamara to dziewczyna pochodząca z małej miejscowości ... Przyjeżdża do wielkiego miasta z gotowym planem na przyszłość, który sumiennie realizuje. Dla niej najważniejsza jest kariera w renomowanej firmie. Pnie się po szczeblach kariery, odnosi coraz większe sukcesy zawodowe, co niekoniecznie przekłada się na szczęście w życiu prywatnym. Zawodowo jest chłodna i perfekcyjna, prywatnie zagubiona wśród swoich odczuć. Zachłyśnięta życiem w wielkim mieście o swojej rodzinie pamięta, „bo tak wypada”. Jednak dom rodzinny odwiedza bardzo rzadko, gdyż denerwuje ją małomiasteczkowość oraz podejście do życia jej matki i siostry.

W pewnym momencie przychodzi czas na zmiany. Wpierw Tamara zmienia całkiem swój wizerunek, następnie przychodzą kolejne roszady w życiu zawodowym. Teraz tylko czeka na dużą odmianę w życiu prywatnym.

Danuta Noszczyńska wykorzystuje znany i lubiany przez wiele osób schemat – młoda kobieta pragnąca odnieść sukces zawodowy szuka swojego szczęścia w wielkim mieście. Poszukiwania te prowadzi na szeroką skalę, nie widząc tego, że to, czego pragnie może mieć w zasięgu swojej ręki. Początkowo dla Tamary liczy się perfekcja, granicząca ze sztucznością i chłodem. W miarę upływu czasu odkrywa, że jest to tylko otoczka, której zrzucenie pozwoli na wiele więcej niż wyrafinowany idealizm. Jej podejście do życia i do rodziny może nieco irytować, lecz pozwala zobaczyć, jaka przemiana w niej zachodzi.

Powieść opiera się na utartych stereotypach lekkiej literatury kobiecej. Dużym plusem książki jest to, w jaki sposób autorka zarysowała postaci – mamy tutaj zbiór prawdziwie ciekawych kobiet, z których każda jest inna niż początkowo nam się wydaje. Oczywiście pojawiają się też interesujący panowie, którzy niemało namieszają w życiu głównej bohaterki. Czy znajdzie się wśród nich ten jedyny i czy małe niedomówienie może doprowadzić do prywatnego nieszczęścia?

Książka jest napisana prostym, przystępnym językiem i czyta się ją dość szybko. Jednak zabrakło mi czegoś, być może świeższego podejścia do tak znanego tematu. Farbowana blondynka to moje pierwsze spotkanie z twórczością Danuty Noszczyńskiej, więc nie mogę porównać tej powieści z innymi jej autorstwa.

Farbowana blondynka to lektura dość przyjemna, w przystępny sposób opisuje sprawy ważkie. Wszystko bez zbędnego patetyzmu. Książka ta doskonale sprawdzi się, kiedy potrzebujemy odrobiny wytchnienia i szukamy czegoś lżejszego do przeczytania do popołudniowej herbaty i wybornego ciasta drożdżowego. Czyli czegoś, co pozytywnie nas nastroi i znacznie poprawi humor.
http://czytajac.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena