Koszyk 0
Opis:
Jesień 1957 roku. Ciechocinek. Opustoszały polski kurort, sypiące się pensjonaty, bieda i szarzyzna. Do Wandy – przed wojną lwowskiej dentystki i śpiewaczki jazzowej – która po powrocie z zesłania osiadła w Ciechocinku, przyjeżdża z Anglii starszy brat, Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Przed wojną grał na transatlantykach. Zakłada swingowy big band i zaskakują ... co szybko znajdują się ludzie, którzy chcą grać razem z nim – młodzi bikiniarze z przygrywającego na potańcówkach zespołu, gardzący muzyką stroiciel fortepianów, który w każdym pisarzu widzi pederastę, dystyngowany doktor Vogt – klarnecista-amator, milicjant, który przed wojną był trębaczem… Do złożonego z miejscowych dziwaków big bandu dołączają Wanda i tajemnicza femme fatale Modesta. Fabian i Modesta zostają kochankami. „Król i królowa swingu”, dwa barwne ptaki, żyją razem, zmagając się z trudną rzeczywistością tamtych lat. Pewnego dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim. Poruszająca powieść, w której liryzm splata się z ironią, a melancholia z groteską. O złamanych przez wojnę ludziach, o muzyce, granej na przekór ponurej rzeczywistości – i o złudzeniach. Powieść Włodzimierza Kowalewskiego przeniósł na ekran Janusz Majewski. W rolach głównych sama śmietanka polskiego kina: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz i Natalia Rybicka. Partnerują im Anna Dymna, Wojciech Pszoniak, Wiktor Zborowski, Magdalena Zawadzka, Adam Ferency i Marian Opania oraz wielu innych wspaniałych aktorów. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Włodzimierz Kowalewski
  • 2015
  • 1
  • 320
  • 210
  • 135
  • 9788365282-07-1
  • 9788365282071
  • ZCWPF

Recenzje czytelników

Wciągająca

Ocena:
Autor:
Data:
Nigdy nie byłam w Ciechocinku, choć mogłabym przysiąc, że doskonale znam i wyczuwam ten osobliwy, uzdrowiskowy klimat. Wszystko przez jego zakorzenienie w polskiej świadomości zbiorowej, jako magicznego miejsca, w którym czas płynie inaczej, gdzie ludzie przeżywają burzliwą drugą młodość. Książka Włodzimierza Kowalewskiego zasponsorowała mi fizycznie nierealną wycieczkę w świata odległego nie tyle geograficznie, co czasowo. Wracam do Was z tej literackiej podróży z głową pełną wrażeń ...

Wanda i Fabian to rodzeństwo miłośników jazzu; ona z zawodu jest dentystką, on walczył podczas drugiej wojny światowej, ale wcześniej (na rejsowych statkach) i później (w Anglii) zarabiał na życie jako puzonista. Kiedy po latach spędzonych na obczyźnie postanawia wrócić do Polski, jego młodsza siostra, żyjąca samotnie w ponurym i opustoszałym Ciechocinku, nie wydaje się zachwycona tym pomysłem.

Wszyscy myślą, że mężczyzna oszalał - tak beztrosko zamieniając kolorowy zachód na szarość zrujnowanego uzdrowiska, Fabian Apanowicz wywołuje w mieścinie mały skandal. Nie dość, że ze swoim pięknym, egzotycznym autem i frywolnym zawodem jawi się mieszkańcom Ciechocinka jako ekscentryk, to jego zachowanie sugeruje, że krążące o nim plotki sprawiają mu przyjemność.

"Im więcej przybywało jasnych, ciepłych dni, tym Ciechocinek bardziej pogrążał się w cieniu." s. 257

Ponieważ podobieństwa zbliżają ku sobie ludzi, których na pierwszy rzut oka nikt nie posądzałby o wspólne zainteresowania, równie osobliwe postaci przyłączają się do muzykującego na balkonie Apanowicza. Wkrótce zespół złożony m.in. z milicjanta-trębacza, czarującej nauczycielki angielskiego, a także podstarzałego homo- oraz muzykofoba zyskuje rozgłos i spore grono fanów. Żywiołowe swingowe melodie nadają rzeczywistości nowych barw, a muzykom przynoszą tak bardzo potrzebnej przyjemności i wolności w czasach, kiedy jeden człowiek podejrzewa drugiego o najgorsze intencje.

Nie bez powodu w książce znaleźć można tyle humoru, a wręcz groteskowe sytuacje i wypowiedzi bohaterów w ciekawy sposób podkreślają mocne kontrasty. Pomiędzy wypełnionymi muzyką nocami, a dniami spędzanymi w restauracji Współczesna nad kotletem z mięsa trzeciej świeżości, rozgrywa się też tragikomiczna historia Bayerowej, właścicielki pensjonatu Zaświecie, oraz Reichmanna, tajemniczego mężczyzny, którego pokój zajął Fabian. W tle znikające gruszki, zboczeniec oraz diabeł, tworzący surrealistyczny świat nieco oderwanych od rzeczywistości artystów.

"To władza ludowa ludowi gruszki podpierdala?" s. 21

To drugie wydanie tej książki, a jeszcze do niedawna nie miałam pojęcia o istnieniu takiego tytułu na rynku książki. Choć z opisu wynikało, że wątek szpiegowski będzie mocniej rozwinięty, bardzo cieszy mnie fakt, że "Excentrycy" trafili w moje ręce. Po raz kolejny mogę powiedzieć, że próba oswojenia polskiej literatury zdecydowanie się powiodła.

Recenzja z: www.book-loaf.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jazz, miłość i intryga

Ocena:
Autor:
Data:
Niesamowity jest klimat tej opowieści, w której wciąż do głosu dochodzi humor suto okraszony ironią i groteską. Jest tu też melancholijny rys, który boleśnie zderza się z brzydotą i szarością Polski końca lat 50. minionego wieku.

Ucieczka od codzienności i marazmu jest muzyka. Nieokiełznany swing opanowuje uśpiony i nijaki Ciechocinek. Dzieje się tak za sprawą muzyka, który po latach (i ku zdziwieniu wszystkich) wraca z zagranicy do ojczystego kraju ... Ten energiczny i niemal egzotyczny mężczyzna rozpala serca kobiet i pasje wszystkich, którzy kochają muzykę.
Jazzowanie to dla bohaterów nie tylko oderwanie się od monotonii. To również forma buntu i realizacji niespełnionych dotąd marzeń.
Finał tych muzycznych spotkań okazuje się zaskakujący i rozbrajający. Nasunął mi on skojarzenia z prześmiewczymi opowiadaniami Czechowa i z "Rewizorem" Gogola. Więcej zdradzać nie będę, by nie psuć potencjalnym czytelnikom przyjemności lektury.

Jestem ciekawa, czy film zrobi na mnie podobne wrażenie. Na pewno nie będzie już efektu zaskoczenia związanego z zakończeniem intrygi, ale z chęcią obejrzę ekranizację, zwłaszcza, że bardzo lubię Macieja Stuhra.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena