Koszyk 0
Opis:
Komiksowa biografia opowiadająca losy rodziców autora. Ethel i Ernest żyją razem przez pięćdziesiąt lat, a na ich oczach zmienia się świat. Komiks w doskonały sposób pokazuje jak Historia wpływa na Życie. Wielki Kryzys, II wojna światowa, pierwszy telewizor, kolejne rządy - Ethel & Ernest to prawdziwa historia.
Mniej Więcej
  • Raymond Briggs
  • 2014
  • 104
  • 229
  • 159
  • 978-83-936037-9-4
  • 9788393603794
  • ZBKKN

Recenzje czytelników

ETHEL, ERNEST I WIADOMOŚCI

Ocena:
Autor:
Data:
On jest mleczarzem, ona pokojówką i oboje się kochają. Ethel i Ernest. Biorą ślub i chcą po prostu ze sobą żyć, ale los nie jest łaskawy. Pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, potem wojna… Ile przeżyć może zwykły człowiek?

Lubię brytyjską kultu, filmy, książki, muzykę, ale komiks brytyjski na naszym rynku jest dość rzadkim zjawiskiem. A to przecież z Wysp wywodzą się twórcy, którzy zrewolucjonizowali gatunek, jak chociażby Alan Moore.

Raymond Briggs jest może mniej od nich znany ... ale na pewno nie miej wart poznania, a jego „Ethel & Ernrst” to komiks, który naprawdę warto przeczytać.

Para głównych bohaterów (rodziców autora) to przesympatyczna dwójka ludzi, których poznajmy na tle przemian jakie zachodzą w Wielkiej Brytanii na przełomie lat 1928 – 1971. Podziały klasowe, bieda, wojna, zmiany polityczne… Wszystkiemu towarzyszy najpierw radio, potem telewizja, komentując, podając fakty, zmieniając życie. Świat idzie do przodu, postęp pędzi na złamanie karku, ale Ethel i Ernest pozostają tacy sami i urzekają do ostatnich, wzruszających stron.

Tego typu biograficzne historie to samograj, przyznaję, ale trzeba mieć też talent, żeby przedstawić je w sposób pełen emocji, prawdy i siły, przedstawić tak, by czytelnik nie mógł i nie chciał oderwać się ani na chwilę, i to Briggsowi udało się znakomicie.

Duża w tym zasługa także rewelacyjnej oprawy graficznej, pełnej najprzeróżniejszych technik nakładania koloru (od kredek świecowych, przez pastele po tradycyjne farby. Poszczególne plansze i kadry urzekają i sprawiają, że chce się je podziwiać długo jeszcze po zakończeniu lektury.

Pomaga w tym oczywiście znakomite polskie wydanie – druk na grubym kredowym papierze – wsparte do tego świetnym przekładem.

Komiks ten zdobył nagrodę British Books Awards dla najlepszej książki ilustrowanej i było to zwycięstwo absolutnie zasłużone. Dlatego tym bardziej warto poznać ten album, do czego namawiam Was z całego serca, a Wydawnictwu Komiksowemu składam serdeczne podziękowania za udostępnienie mi egzemplarza do recenzji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena