Koszyk 0
Opis:
"Kobietom nie przysługuje miejsce w świecie smoczej magii. W powszechnym mniemaniu wprowadzają pierwiastek zepsucia do rzemiosła lorda Smocze Oko, nie posiadają też fizycznej siły i żelaznej woli, niezbędnej do zjednoczenia się ze smokiem. Uważa się, że niewieście oko, zbyt często zapatrzone w siebie, nie potrafi ogarnąć natury świata energii". Choć prawo panujące w Imperium Niebiańskich Smoków jest surowe ... jeden z dwunastu kandydatów na ucznia lorda Smocze Oko zdołał ukryć przed światem swoją prawdziwą tożsamość. Stając do walki o przychylność Szczurzego Smoka, który na rok obejmie przywództwo nad duchowymi bestiami, chroniącymi kraj i cesarza, Eon podejmuje śmiertelne ryzyko. To, czy zdoła ocalić siebie i wpłynąć na losy państwa, zależy od siły głęboko skrywanej natury... Świeży powiew w gatunku fantasy. Inteligentna, napisana barwnym językiem historia wciąga już od pierwszej strony. THE TIMES, LONDYN Fabuła utkana wokół motywu dziewczyny w przebraniu wzbogaca się o nieoczekiwane wątki, a elementy azjatyckiego folkloru tworzą niezrównany koloryt powieści i atmosferę wielkiej przygody. LOCUS Zniewalająca opowieść i świat przedstawiony z taką siłą wyrazu, że wydaje się realny. Nie brakuje niuansów zarówno w opisie emocji, jak i w fascynującej mitologii nadprzyrodzonych smoków. Zażarte pojedynki w połączeniu z polityczną intrygą przyprawiają o zawrót głowy, podczas gdy niebanalni bohaterowie dodają smaczku opowieści. Czytelnicy będą z utęsknieniem czekać na kontynuację. BOOKLIST Alison Goodman urodziła się w Australii i po krótkich wędrówkach zamieszkała w Melbourne, swoim mieście rodzinnym. W 1999 r. została objęta prestiżowym patronatem im. D. J. O'Hearna Uniwersytetu w Melbourne, uzyskała tytuł magistra nauk humanistycznych, uczy studentów podyplomowych kreatywnego pisania. Od momentu ukazania się w 2008 r. w Australii (The Two Pearls of Wisdom), Wielkiej Brytanii (Eon: Rise of the Dragoneye) oraz USA (Eon: Dragoneye Reborn), książka zyskuje uznanie krytyków i coraz większą rzeszę fanów. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Telbit
  • miękka
Mniej Więcej
  • Alison Goodman
  • 2010
  • 576
  • 208
  • 143
  • 978-83-6084-8-982
  • 9788360848982
  • Y6545

Recenzje czytelników

Bardzo dobra książka.

Ocena:
Autor:
Data:
Eon. Powrót Lustrzanego Smoka to niezwykła opowieść o chłopcu, który skrywa swą prawdziwą tożsamość, dzięki czemu ma możliwość ubiegania się o pozycję lorda Smocze Oko. Startowanie na to stanowisko samo w sobie nie wydaje się być aż tak trudnym zadaniem gdyby nie fakt, że Eon jest kaleką. Oh, i tak naprawdę wcale nie jest chłopcem, a wręcz przeciwnie - to szesnastoletnia dziewczyna i właśnie dlatego musi ukrywać się pod postacią chłopca ... Kobiety niestety nie posiadają zaszczytu zjednoczenia się ze smokiem i piastowania tej zaszczytnej funkcji jaką jest bycie lordem Smocze Oko. Tutaj jednak nasza bohaterka nie okazuje się zwykłą kobietą, ponieważ posiada moce, jakich nie mają nawet najznakomitsi wśród lordów, co skazuje ją na ogromne niebezpieczeństwo.

Wyraźnie można zauważyć, że autorka pisząc tę książkę zaczerpnęła pomysły z kultur wschodu, co nawet potwierdzają jej słowa pod koniec książki, gdzie to wypowiedziała się, że pisząc tę powieść opierała się na historii Chin i Japonii. Myślę, że dla miłośników tych krajów (tudzież również dla mnie) powinna być to dodatkowa zachęta do sięgnięcia po tę książkę. Eon to wspaniała baśń, która czaruje i wprowadza czytelnika w niezwykle urzekający świat magii i smoków. Dodatkową gratką dla czytelników może być to, że smoki, te wspaniałe, godne i dostojne postacie przedstawione są w zupełnie inny sposób niż w jakichkolwiek pozostałych "smoczych" książkach, które akurat ja do tej pory czytałam. Smoki w tej książce są przedstawione w sposób niezwykły, a w dodatku od początku do końca owiany tajemnicą. Autorka nigdy tak naprawdę nie zdradza całej ich istoty, pozostawiając wyobraźni czytelnika wielkie pole do popisu. Nie rozwodzi się nad ich charakterem, aczkolwiek przedstawia w sposób wystarczający, co sprawia, że czytelnik tak naprawdę sam czuje respekt do tych postaci. Cieszy mnie bardzo to zupełnie inne przedstawienie tych niezwykłych stworzeń, ponieważ zawsze miło jest spojrzeć na ich świat z zupełnie nowej, innej perspektywy, nie próbując porównywać książki do jakiejś innej lektury, co wcześniej było u mnie dosyć często spotykanym zjawiskiem.

Główny bohater naszej powieści, Eon, jak już wcześniej wspomniałam, jest szesnastoletnią dziewczyną. Pod czujnym okiem i opieką swojego mistrza Eon kształci się wytrwale, by być godnym zdobycia tytułu lorda Smocze Oko. Ogromnym utrudnieniem dla niego jest to, że jest niestety kaleką, przez co ludzie postrzegają go jako niegodnego na to miejsce. Musi on udowodnić nie tylko innym, ale i sobie samemu, że jest godzien wystąpienia o ten tytuł i opiekowania się krajem. Jest to niestety postać samotna i zagubiona, ponieważ niemalże wszyscy trzymają się od niego z daleka, z ich ust często padają bolesne i obraźliwe słowa oraz gesty, a oni sami traktują go jak demona, jak kogoś, na kogo nie warto nawet spojrzeć. Wkrótce jednak dochodzi do niezwykłych wydarzeń, przez co Eon znajduje się w dużym niebezpieczeństwie. Jest on głównym punktem, wokół którego toczy się walka o władzę. Jakby tego było mało musi on zmagać się ze swoją prawdziwą tożsamością i okryć, kim tak naprawdę jest, choć wie, że nie może dopuścić do tego, by prawdziwe ja przejęło nad nim kontrolę, ponieważ to oznacza śmierć nie tyko dla niego, ale i dla jego bliskich.

Autorka gwarantuje nam fantastyczną podróż przez świat magii i smoków, intryg i tajemnic. Wartka akcja zapewnia niezapomnianą zabawę, a barwni i plastyczni bohaterowie wzbudzają sympatię lub też niechęć, a zapewniam, że jest to jak najbardziej możliwe. Alison Goodman utkała nam wspaniały świat na fundamentach wschodniej kultury, jednak jak sama twierdzi, opierała się również na wielu innych starożytnych i nowożytnych kulturach, przez co książka ta jest niemalże mieszanką wybuchową. Dodatkowo dużym plusem jest to, że nie zniechęca po pierwszych stronach, a wręcz przeciwnie, bardzo ciekawie zarysowana akcja pierwszych kartek dodatkowo zachęca do zapoznania się z całą książką, a po jej przeczytaniu budzi się w nas chęć, by jak najszybciej zabrać się za drugi tom. Myślę, że dla fanów fantastyki jest to pozycja jak najbardziej wskazana, która gwarantuje niezapomniane emocje i mile spędzony czas.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam wszystkim tą fantastyczną podróż przez świat smoków, magii, tradycji, intryg dworskich i tajemnic! Dla tych, którzy lubią fantastykę, smoki, ale również intrygi dworskie, kultury wschodu oraz ciekawie skonstruowane światy!

Ocena:
Autor:
Data:
Imperium Niebiańskich Smoków. Nad tą szczególną krainą czuwa 12 smoków, które odzwierciedlają różnorakie cechy ludzkiej natury np. odwagę, namiętność czy ambicję. Są one lekko nietypowe - niewidzialne (czy raczej widzialne tylko dla wybranych), otoczone tajemnicą, pełne mocy, mądrości i dostojeństwa. Ich istota otoczona jest cały czas jakby mgiełką niejasności, nie wiemy, czego się po nich spodziewać. Co wiemy?

Wiemy, że jest ich dwanaście - tyle, ile kierunków, ascendentalnych zwierząt ... kolorów. Każdy z nich wybiera sobie sposród wybranych dwunastoletnich chłopców tego, który zostanie jego "współpracownikiem" - Lordem Smocze Oko. Wybrany chłopiec najpierw przez dwanaście lat uczy się wszystkich potrzebnych do tej funkcji umiejętności, rozwija możliwości kontaktu ze smokiem, a potem przez kolejnych dwanaście lat jest Lordem i uczy swojego następcę. Po pełnym cyklu dwudziestu czterech lat odchodzi, może w końcu odpocząć. Lordowie odpowiedzialni są za pokój w Imperium, potrafią powstrzymać monsuny, trzęsienia ziemi, powodzie, obronić swą krainę. Za tak olbrzymią moc płacą smokowi ubytkiem swojej energii życiowej - hua. Lord posiada jednak tak olbrzymią moc, władzę, bogactwo, że jest to funkcja, o której marzy każdy z chłopców. Jednakże tylko dwunastu zostaje wybranych - tacy, którzy urodzili się w odpowiednim momencie i którzy widują swojego ascendentalnego smoka.

Wśród kandydatów jest Eon, osobnik szczególny pod każdym względem. Po pierwsze - widzi wszystkie smoki. Po drugie jest kaleką, a tacy jak on normalnie są wyrzutkami społecznymi "przynoszącymi pecha". A po trzecie - jest dziewczyną! To już kompletnie dyskwalifikuje z ubiegania się o tytuł, ponieważ kobiety nie mogą być Lordem Smocze Oko. Dlatego Eona ukrywa się pod przebraniem chłopca. Jej mistrz pokłada w niej wielkie nadzieje, czy zdoła je ona spełnić? Tutaj można dopatrywać się wątku feministycznego - dlaczego niby kobiety nie mogą być Lordami Smocze Oko? Kto o tym zadecydował? Dlaczego na 500 lat zniknął dwunasty smok? Dlaczego Eonie grozi za tą mistyfikację aż śmierć? Do tego dochodzi wątek ukrywania tożsamości i wpływu tego faktu na całe życie.

W trakcie ceremonii wyboru Szczurzy Smok decyduje się jednak wybrać innego kandydata. Jednak nagle - po 500 latach nieobecności - pojawia się Lustrzany Smok, który wybiera Eonę i swym autorytetem zapewnia jej natychmiastową godność Lorda Smocze Oko. Jednak nie dochodzi do pełnego "scalenia" Eony ze smokiem (fakt oczywiście trzymany w tajemnicy), co stawia ją i całe Imperium w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Bo aktualny Lord Smoczego Smoka - Ido dąży do zmian, rodzina cesarska jest zagrożona! Eona musi więc za wszelką cenę poznać imię swojego smoka, by w ten sposób móc go wzywać i być w pełni sił. Czy jej się to uda? A jeżeli tak - czy zdąży na czas? Jakie będą konsekwencje braku zespolenia?

Bardzo ciekawe są losy głównej bohaterki - taki epiczny bohater, który od niczego dochodzi do zaszczytów, przyjmuje - mimo woli - rolę ostatniej szansy Imperium, a jednocześnie nie jest tym, kim wszyscy myślą, że jest. Eona walczy ze swoją kobiecością, jak tylko może - przyjmuje zioła, które zatrzymują jej miesiączkę, a jednocześnie odżywkę, która "wspiera męską energię", bo uważa, że tak będzie jej łatwiej skontaktować się ze smokiem. Czy jednak czyni słusznie? Jej wróg - Lord Ido - to niebezpieczny furiat, zaślepiony ambicją i żądzą władzy. Cesarz jest stary i schorowany. Czy jego syn zdoła go godnie zastąpić? Eonę wspierają przyjaciele - służąca Rilla, eunuch Ryko oraz bardzo interesująca postać "odmieniec" (czyli transwestyta) Lady Dela. Bohaterowie są stworzeni realistycznie, możemy śledzić ich rozwój, dojrzewanie, rozterki i nadzieje.

Może to moje tłumaczenie brzmi skomplikowanie, ale tak nie jest. W książce wszystkie te skomplikowane zależności, ceremonie, tradycje przedstawione są w sposób prosty, a zarazem barwny. Autorka - jak zresztą sama wyjaśnia - opierała się na tradycjach pochodzących z Chin i Japonii. I to bardzo fajnie współgra z całą fantastyczną jakby nie patrzeć opowieścią. Świat i zasady w nim panujące są naprawdę ciekawe, relacje międzyludzkie (i ludzko-smocze) są rozbudowane, wchodzi w ich skład wiele współzależności i dlatego podejmowanie decyzji musi być przemyślane, inaczej grozić może różnymi konsekwencjami. Alison Goodman zapewniła bardzo godziwą rozrywkę tworząc powieść bogatą, wielowątkową i wielowarstwową, z różnorodnymi bohaterami. Język jest subtelny, dobrze naśladuje estetykę wschodnią, jest lekko poetycki. A całość wciąga i nie daje się oderwać!

Jedyne do czego odrobinkę mogę się doczepić to tłumaczenie i korekta. Nie, nie zauważyłam literówek. Ale zauważyłam "toporność" tłumaczenia. W niektórych zdaniach wręcz bije po oczach to, że zostały przetłumaczone w szyku zdania angielskiego, a nie polskiego. I to powinna wyłapać chyba korekta, tak? Nie ukrywam, że ta toporność trochę mi przeszkadzała, jednak całość znakomicie pozwalała mi o tych kilku momentach zapomnieć :)

Jakoś nie mogę się też oswoić z okładką. Bo niby wszystko jest ok, wszystkie elementy są związane z książką i nic nie jest od czapy, ale czegoś mi brakuje. Może lepszy byłby smok w tle zamiast tych pazurów prawie, że atakujących główną bohaterkę? Nie wiem... A przy okazji piszę wprost - nie mogę się już doczekać kiedy autorka skończy tom 2, a wydawnictwo zakupi do niego prawa, przetłumaczy i wyda w Polsce. Książka jest na tyle ciekawa, a na dodatek kończy się w taki sposób, że ta moja niecierpliwość nie jest zresztą niczym dziwnym. Pisz kobieto, pisz! :)
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena