Koszyk 0
Opis:
Wyspy Owcze. Jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Od 1988 roku zdarzyło się tutaj tylko jedno morderstwo, a mieszkańcom pojęcie przestępstwa jest właściwie nieznane. Farerzy żyją spokojnie, zajmując się swoimi sprawami i przejmując jedynie tym, by liczba turystów w sezonie nie spadła. Pewnej nocy wszystko się zmienia. W niewyjaśnionych okolicznościach znika w porcie nastolatka. Społ ... eczność Vestmanny szybko organizuje poszukiwania, ale okazują się one bezskuteczne. Po dziewczynie nie ma śladu, a sprawa zaczyna przyciągać zainteresowanie zarówno mediów, jak i duńskiej policji. Życie w Vestmannie zmieni się na zawsze, gdy na jaw zaczną wychodzić mroczne sekrety zamkniętej społeczności. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ove Logmansbo
  • 2016
  • 400
  • 205
  • 135
  • 9788327154590
  • 9788327154590
  • ZD7GQ

Recenzje czytelników

enklawa

Ocena:
Autor:
Data:
Tak naciąganego kryminału nie czytałam.

1. Kryminał tylko z nazwy.
O ile pomysł był świetny i można było go niekonwencjonalnie rozwinąć, to autor poszedł w stronę powieści obyczajowej. Opis Wysp Owczych i życia Farerów był interesujący, ale nie tego chciałam w tej książce. Pomysł na śledztwo był obiecujący, ale niewykorzystany.

2. Śledcza idiotka.
Farerzy nienawidzą Duńczyków, więc fakt, że sprawię przejęła Dunka był dla wszystkich irytujący. Ove chciał ... by Katerine stała się ulubienicą czytelników, a jej pomocnik irytującym służbistą. Niestety. Bardziej polubiłam jego, ponieważ Dunka całkowicie nie myślała o śledztwie. Kierowała się emocjami, zacierała ślady i ciągle była zrezygnowana.

3. Naciągane rozwiązanie x2.
W pewnym momencie Katerine mówi: tak, mam to! Przyskrzynia człowieka, który nie przyznał się do winy, teoria spiskowa nie trzymała się siebie, ale to nic! Myślimy, że już wszystko będzie dobrze zajeżdża sielanką i bum! Ktoś inny jest mordercą (jakżeby inaczej, ktoś, po kim nie spodziewaliśmy się tego) i... Tutaj też nie ma treściwego rozwiązania. Wszystko opiera się na pokrętnych zeznaniach jednej osoby.

To nie jest dobry kryminał. Jedną gwiazdkę daję za pomysł, drugą za stronę obyczajową, trzecią, bo to debiut.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Najbezpieczniejsze miejsce na ziemi?

Ocena:
Autor:
Data:
Pewnej nocy w niewyjaśnionych okolicznościach znika młoda dziewczyna. Jak się później okazuje, zostaje zamordowana, a w niedługim czasie znika kolejna z młodych mieszkanek Vestmanny. Śledztwo w sprawie przejmuje duńska policja, co jeszcze bardziej podburza atmosferę. Z czasem zaczynają wychodzić kolejne, szokujące informacje, które wstrząsają hermetycznie zamkniętą społecznością. Kto stoi za tajemniczymi wydarzeniami? Czy to zbłąkany turysta, który już zdążył opuścić wyspę ... czy ktoś z miejscowej społeczności – czający się gdzieś w pobliżu seryjny morderca?

Pierwszym podejrzanym jest Hallbjørn Olsen, mający problemy z alkoholem były wojskowy. To on jako ostatni widział Polę Løkin żywą…

Enklawa to debiutancka powieść Ove Løgmansbø. Można by nawet powiedzieć, że jest to powieść obyczajowa z silnie zarysowanym wątkiem kryminalnym.
.....
Wątek kryminalny, to tak jak już wspomniałam, według mnie nie jest on tutaj na pierwszym planie i osoby oczekujące mocnych wrażeń mogą się nieco zawieść, gdyż początek właśnie taką treść zapowiada. Później akcja zwalnia i toczy się jak życie na Wyspach Owczych, powoli i własnym tokiem. Nowe fakty pojawiają się co jakiś czas, by zmylić czytelnika. Dopiero na samym końcu, praktycznie na dwóch ostatnich stronach zagadka zostaje rozwiązana. Z jednej strony daje to dużo miejsca na domysły, z drugiej takie nagłe zakończenie nie do końca mi pasuje do stylu całej książki.
....
Jeżeli na Enklawę spojrzy się jako książkę obyczajową z wątkiem kryminalnym można powiedzieć, że jest to dość dobra opowieść, a autor rokuje na przyszłość.

Pełna recenzja na stronie http://www.czytajac.pl/2016/06/enklawa-ove-logmansbo/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena