Koszyk 0
Opis:
Małżeństwo dla pieniędzy to nikczemność, a małżeństwo bez nich to głupota - tak zwięźle podsumował lord David Cecil poglądy autorki na tę instytucję. Ale Emma to nie tylko kolejna książka o perypetiach matrymonialnych w XIX-wiecznej Anglii. To przede wszystkim błyskotliwa komedia omyłek, której przedmiotem jest gra pozorów, samooszustwa i iluzje, jakich dostarcza nam w nadmiarze nasz egoizm i zadufanie. W samym zaś środku intrygi stoi niezwykła bohaterka, pełna życia i wigoru, urocza ... nieznośna i apodyktyczna Emma... Czyta Magdalena Woźniak Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAB
  • twarda
Mniej Więcej
  • Jane Austen
  • 190
  • 135
  • 97883-61445-326
  • 9788361445326
  • X4390

Recenzje czytelników

Emma

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo ciepła i przyjazna czytelnikowi książka, którą czyta się z prawdziwą przyjemnością. Z przymrużeniem oka pokazuje czasy, w których przyszło żyć głównej bohaterce, ukazując konflikty i zabawy tamtejszych ludzi. Austen jak zwykle posługuje się ślicznym językiem i pisze bardzo wartko, przez co raczej powolna akcja książki nie nuży a bawi.

Jest to moja ulubiona książka Austen, może troszeczkę przez film, który obejrzałam najpierw, jednak mogę ze szczerym sercem powiedzieć ... że Jane umie pisać powieści obyczajowe - nabierają one życia i patrzy się na nie w innym wymiarze, już nie jak na romanse, ale na osobne historie ludzi, których chciałoby się spotkać.
Taka jest właśnie Emma - chciałabym bardzo ją poznać, a może nawet się z nią zaprzyjaźnić.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

W świecie konwenansów i uprzedzeń

Ocena:
Autor:
Data:
Tytułowa Emma, jej tatuś i grono znajomych to - z dzisiejszego punku widzenia - wyjątkowo irytujące i plotkarskie towarzystwo, którego życie kręci się wokół społecznych konwenansów i uprzedzeń. Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że kilka takich "egzemplarzy" znam osobiście - jedna Emma mieszka na moim osiedlu, z inną kiedyś pracowałam... I gdybym dobrze poszukała, to na pewno w swoim otoczeniu znalazłabym jeszcze inne przykłady jako żywo wyjęte z powieści Jane Austen ...
Świadczy to o ponadczasowym charakterze książki, która udowadnia, że świat się rozwija, ale pewne zachowania i stereotypy pozostają niezmienne.

Czytałam "Emmę" z przymrużeniem oka, ale i z podziwem dla zmysłu obserwatorskiego autorki, której spostrzeżenia się nie starzeją.

Trochę żałuję, że tak późno zaczęłam czytać powieści Jane Austen, bo pierwszy raz sięgnęłam po nie chyba rok temu. Z drugiej strony jednak sądzę, że gdybym przeczytała te utwory, mając o połowę lat mniej, być może nie odkryłabym ich sensu i ponadczasowości.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena