Koszyk 0
Opis:
Epicka opowieść o kobietach poszukujących swojej tożsamości w czasach narodzin emancypacji. Prus przestawia bardzo zróżnicowaną galerię postaci kobiecych, z których każda inaczej postrzega swoją rolę w świecie. Mamy więc główną bohaterkę – Magdalenę Brzeską, naiwną, zagubioną altruistkę, którą przytłacza świat obłudy. Nie pomogą jej mądre rady profesora Dębickiego, alter ego pisarza. Madzia pracuje na pensji pani Latter – kobiety samodzielnie walczącej o swój byt ... a jednocześnie będącej w tyranii własnych dzieci, w tym pięknej Helenki. Poznajemy też damy klasowe, ciężko pracujące na swe utrzymanie, którym jednak świat zabrania wszelkiej swobody. Oraz wielkie i mniej wielkie damy przysyłające na pensję swoje córki. "Prus po mistrzowsku odmalowuje wszelkie radości i cienie bycia kobietą. Bystry obserwator, jeden z najlepszych polskich pisarzy, nie narzuca swych ocen, ale maluje tak przejmujące historie, że czytając zapominamy o bożym świecie." Dorota Grupińska Czytaj dalej >> << Zwiń
  • MG
  • twarda
Mniej Więcej
  • Bolesław Prus
  • 2014
  • 912
  • 210
  • 145
  • 978-83-7779-239-1
  • 9788377792391
  • ZBNSE

Recenzje czytelników

Emancypantki

Ocena:
Data:
Rodzima literatura jest mi bardziej obca niż zagraniczna. Nie będę ukrywać, że częściej sięgam po powieści autorów, którzy nie piszą w naszym ojczystym języku, ale na swoje usprawiedliwienie mogę dodać, że staram się to zmienić i między innymi, dlatego biorę udział w akcji Polacy nie gęsi i swoich autorów mają. Przyznam się Wam też do tego, że nie lubię czytać lektur szkolnych. Dla mnie to prawdziwa męka ... gdy mam ograniczony czas na przeczytanie czegoś i muszę zapamiętać jak najwięcej z danego utworu, bo czeka mnie praca klasowa czy kartkówka z treści. To jak najgors
zego rodzaju tortury, ale gdy mam okazję przeczytać coś z własnej woli, co mogłoby być lekturą nie widzę w tym nic okropnego. Ba! Nawet sprawia mi to wielką frajdę i przyjemność.

Emancypantki to dwutomowa powieść znakomitego polskiego pisarza Bolesława Prusa, o którym pewnie większość z Was słyszała, a nawet miała możliwość przeczytania kilku utworów spod jego pióra. Uwielbiam tego człowieka za to, że pisał językiem zrozumiałym dla współczesnej, przeciętnej uczennicy. Męczą mnie lektury, podczas czytania których muszę co chwilę zaglądać do przypisów, bo nie rozumiem znaczenia większości słów.

Podczas lektury Emancypantek czytelnik ma możliwość poznania całej plejady kobiet, które żyły w czasach współczesnych autorowi. Główną bohaterką jest Magdalena Brzeska. Kobieta pracuje na pensji pani Latter, z kolei ta przedstawia osobę, która walczy o swój los i byt. Można powiedzieć, że to idealna powieść o kobietach dla kobiet, które poszukują mądrej opowieści o tym, jak żyć w czasach, gdy to mężczyźni mają nad wszystkim kontrolę. Według mnie nadal tak jest, a Emancypantki może nie idealnie, ale choć w minimalnym stopniu opisują naszą rzeczywistość, która Prusowi jest obca.

Według mnie, Emancypantki to naprawdę genialna powieść Bolesława Prusa. Lalka nie spodobała mi się i sądzę, że książka, o której dzisiaj Wam opowiadam jest o stokroć lepsza oraz ciekawsza. Nie opowiada o całym społeczeństwie, ale za to przedstawia kobiety, które powoli zaczęły wyrywać się spod całkowitej władzy mężczyzn. To naprawdę interesujące oraz inspirujące do być może zmian w życiu, a jeśli nie, to zaliczyć można Emancypantki do ponadczasowej literatury, która wciąga czytelnika.

W pierwszym momencie ilość stron trochę mnie przerażała, ale nie żałuję ani minuty spędzonej nad lekturą tejże powieści. Dla mnie jest niesamowitą lekturą, znacznie lepszą od Lalki, Kamizelki czy Katarynki, bo tylko z tymi tytułami miałam do czynienia.

Uważam, że warto sięgać po takie ponadczasowe powieści. Nie dość, że czytelnik ma możliwość poznać kulturę życia swoich przodków to i zainspirować się, a przy okazji spełnić obywatelski uczynek i zaznajomić się z rodzimą literaturą.

Ze swojej strony bardzo polecam!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Madzia roztrzepaniec ale kochany.

Ocena:
Autor:
Data:
"Około roku 1870 najznakomitszą szkołą żeńską w Warszawie była pensja pani Latter."- takimi słowy otwiera się ta cudowna książka.Bolesław Prus nakreślił obraz XIX wiecznej pensji,w której uczyły się różne dziewczęta a opiekowały się nimi tzw. klasowe damy.
Jedną z dam była Madzia Brzeska ( przez uczennice zwana Panną Magdaleną) -urocza,roztrzepana młoda osóbka o duszy anioła.
Podobne zdanie miała o niej jej przełożona a szefowa całego zakładu czyli Pani Latter ... Zlecając jej nawet banalne zadania wiedziała,że ta zawsze całym sercem ( często przesadnie się przejmując) wykona je.
W książce tej mamy opisaną sytuację kobiet w wieku XIX ,w Warszawie ( tudzież w Polsce) .Pozwalano kobietom na prowadzenie własnych interesów ale jednak nadal ważne było dobre wydanie panienek za mąż.Każde odstępstwo od norm było karane.( Późny powrót panny Joanny ).
Nawet na pensji uczono dziewczęta dobrych manier,jak być dobrą gospodynią,dobrą żoną.
Emancypancja zaczynała raczkować.Kobiety zaczynały się "buntować".
Najbardziej odważne poglądy głosiła panna Klara,która na każdym kroku docinała swojej szefowej.Bardzo broniła Joanny i nawet rzuciła w twarz Pani Latter ,że ojcem dziecka Joanny jest jej rozpieszczony synalek Kazio.
Poznajemy tutaj jak bardzo matka może nieświadomie "zepsuć" swoje dzieci,które bez skrupułów ją oszukują.
Książka jest dość obfita w strony jednak czyta się ją jednym tchem.
Formuła jest lekka i przyjemna.
Nasuwa mi się taki wniosek,że cieszę się iż żyję w dobie równouprawnienia.W tej książce to co jest dla mnie normalne panienki doprowadza do omdlenia.
To trzeba przeczytać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena