Wirtualny doradca
facebook
promocje
 

Emancypantka i patriotka. Wizerunek kobiety przełomu XIX i XX wieku w czasopismach Królestwa Polskiego

Niedostępny

Praca poświęcona jest odczytaniu wizerunku kobiety, jaki kreowało polskie czasopiśmiennictwo Królestwa Polskiego XIX i XX wieku. Autorce udało się trafnie uchwycić ów wizerunek, a przede wszystkim to, jak zmieniła się mentalność całego polskiego społeczeństwa, a nie jak można sądzić, tylko stosunek mężczyzn do kwestii kobiecej. Analizuje prawa kobiet oraz poglądy polskich pisarzy i dziennikarzy tamtej epoki na temat miejsca i roli kobiet w życiu prywatnym i społecznym. Poglądy te oscylowały między odsyłaniem kobiet do pieleszy domowych a spojrzeniem na potrzebę ich edukacji i uczestnictwa w życiu społecznym. Praca napisana jest z pasją, a zarazem dystansem, bez zbytniego zachłystywania się

ruchami feministycznymi i zbędnej egzaltacji. Niejako na marginesie podejmuje ważne kwestie wychowawcze, społeczne i patriotyczne.

Pokaż więcej >

Informacje dodatkowe

Tytuł Emancypantka i patriotka. Wizerunek kobiety przełomu XIX i XX wieku w czasopismach Królestwa Polskiego
Autor Renata Bednarz-Grzybek
Wydawnictwo UMCS
Oprawa miękka
Rok wydania 2010
Liczba stron 230
Długość [mm] 238
Szerokość [mm] 168
ISBN 978-8322-7317-03
EAN 9788322731703
Indeks Z3141

Słowa kluczowe

Użyj spacji aby rozdzielić słowa, apostrofów (') aby wpisać frazy.

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy. więcej »

Oceniasz: Emancypantka i patriotka. Wizerunek kobiety przełomu XIX i XX wieku w czasopismach Królestwa Polskiego