Koszyk 0
Opis:
Książka Agnieszki L. Janas to pierwsza publikacja o fenomenie polskiej mody lat 50. i 60. oglądanym przez pryzmat codziennego życia. To pełen urokliwych wspomnień zapis z podróży w czasie z modą w tle. Bohaterki Elegantek różni wiele: miejsce zamieszkania, status społeczny, zawód, poziom popularności. Pochodziły z różnych środowisk, były wśród nich arystokratki, przedstawicielki inteligencji, a także córki rzemieślników czy zamożnych chłopów. Łączyło je jedno ... miłość do mody i potrzeba eleganckiego, estetycznego wyglądu. Autorka pyta je o to, czym żyła wówczas Polska oraz na czym polegała elegancja w tych niełatwych czasach. Książka staje się wehikułem , pozwalającym poznać życie bohaterek, które na przekór niesprzyjającym realiom były prawdziwymi elegantkami: Ewy Wiśniewskiej, Jadwigi Mazurek, Ewy Opackiej, Krystyny Mazurówny, Eleonory Siedleckej, Elżbiety Janas, Beaty Tyszkiewicz, Jolanty Plenzner, Moniki Dzienisiewicz-Olbrychskiej, Marii Jarosek, Teresy Tomaszewskej-Jakuczyn, Emilii Modrzejewskej, Ewy Marii Morelle. Jak wówczas radziły sobie Polki i jak wyglądały ich garderoby? Czy interesowały się modą i skąd czerpały inspiracje? Czy w ogóle o niej myślały? Na te i inne pytania odpowiadają bohaterki książki! Zapraszamy do lektury! Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Bosz
 • twarda
Mniej Więcej
 • Agnieszka L. Janas
 • 2014
 • 1
 • 184
 • 240
 • 170
 • 978-83-7576-230-3
 • 9788375762303
 • ZBOCX

Recenzje czytelników

Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku

Ocena:
Autor:
Data:
„Jak długo dziewczyna potrzebuje zwierciadła, nadzieja nie przepadła” - czy słowa rozpoczynające książkę Agnieszki Janas oddają faktyczny obraz polskiej rzeczywistości powojennej w sferze mody?

Troska o własny wygląd, podyktowana chęcią wyróżnienia się z tłumu, stworzenia od podstaw własnego indywidualnego wizerunku, kiełkuje chyba w każdej prawdziwej kobiecie już od dzieciństwa, gdy to spoglądając z niemym podziwem na rzetelne przygotowania swojej mamy na oficjalne wyjście ... dostrzega nie tylko czasochłonny rytuał pielęgnacji całego ciała czy wykonania upiększającego makijażu, ale przede wszystkim staranne dobieranie całego ubioru: palety różnobarwnych ciuchów, butów czy torebek, zestawienia odpowiednio z sobą pasujących kolorów i faktur. Zainteresowanie modą, talent do tworzenia z zupełnie prostych, niczym niewyróżniających się ubrań, idealnie dobranych, pięknych zestawów, to cenna umiejętność, którą z pewnością posiadały bohaterki książki Agnieszki L. Janas „Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku”.
Recenzowany tytuł przedstawia sylwetki trzynastu znanych lub mniej kobiet, które pochodziły z różnorodnych środowisk: arystokracji, polskiej inteligencji, z wielopokoleniowej rodziny rzemieślników czy zamożnego chłopstwa. Bez względu na wykonywany zawód, pochodzenie czy stan majątku, każdą z tych kobiet charakteryzowało pragnienie wyróżnienia się z masy układnego i posłusznego tłumu, chęć walki z ówczesną szarzyzną, w końcu dążenie do podkolorowania i ubarwienia tej szaroburej powojennej rzeczywistości, w której nie było miejsca na wszelkie ekstrawagancje i szaleństwa. Do czasu.

Ówczesne magazyny o modzie czy profile znanych osobistości ze świata filmu i muzyki, stanowiły dla tych kobiet niesłabnące źródło inspiracji w tworzeniu własnych wyszukanych strojów. O wyglądzie danego ubioru decydował bowiem wówczas przede wszystkim: oryginalny pomysł, szeroka wyobraźnia i umiejętności krawcowej, która tworzyła od podstaw całe stroje. Istotą modnego ubioru był także dobrej jakości, porządny materiał, o który w tamtych czasach nie było łatwo, kiedy sklepowe półki straszyły głuchą pustką, a eleganckie i niezniszczone buty były synonimem prawdziwego luksusu. Bohaterki powieści, wzorem książkowej Scarlett O'Hary, niejednokrotnie na „wielkie wyjście” zmuszone były wykorzystać stare domowe zasłony do stworzenia zupełnie nowej kreacji czy nosić ufarbowane pastą do zębów pantofle! Ich pracochłonne, acz efektywne zabiegi, poznawane z perspektywy czasów zdominowanych przez tzw. sieciówki, z pewnością stanowią dla współczesnego czytelnika pewną abstrakcję, w końcu też niezwykle cenną lekcję samej historii, przemycaną w niewielkiej i przyjemnej dawce.

„Elegantki. Moda ulicy lat 50. i 60. XX wieku” zachwyca nie tylko formą prowadzenia narracji i ciekawym ujęciem tematu mody w ówczesnych latach, ale przede wszystkim zaspokaja nasze poczucie estetyki i piękna porządnym wydaniem książki: twarda okładka, kredowy i gruby papier, wypełniony licznymi czarno-białymi fotografiami stanowić będzie idealne dopełnienie eleganckiej biblioteczki. Polecam!

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena