Koszyk 0
Opis:
Album przypomina twórczość El Greca w 400 rocznicę jego śmierci. Zawiera syntetyczne informacje i ponad 300 barwnych ilustracji ukazujących życie i twórczość artysty. Przedstawia kontekst historyczny, polityczny i artystyczny działalności El Greca oraz analizę poszczególnych dzieł, w tym jedynego w Polsce obrazu tego artysty znajdującego się Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.
 • Arkady
 • miękka
Mniej Więcej
 • Praca Zbiorowa
 • 2014
 • 1
 • 256
 • 224
 • 195
 • 978-83-213-4878-0
 • 9788321348780
 • ZBONX

Recenzje czytelników

el greco

Ocena:
Autor:
Data:
El Greco (Domenikos Theotokopoulos) był rewolucjonistą w malarstwie: nienaturalnie wydłużone postacie oświetlone światłem padającym z konkretnego punktu potęgowały aurę tajemniczości i wizjonerstwa obecnego w jego sztuce. Tworzył w czasach, w których wątki religijne i mitologiczne określały wartość dzieła, a klasyczne proporcje były jedynym właściwym sposobem postrzegania świata. Odejście od skupienia na idealnym ciele było odważnym posunięciem. Mimo tego ... jego malarstwo obfituje w zapożyczenia od generacji starszych mistrzów pędzla. Twórczość El Greca była doskonałym przejściem między Tycjanem, Tintorettem a Diegiem Velazquezem i Bartolomem Murillo.

Książka pod redakcją profesora historii sztuki na Uniwersytecie Barcelońskim J. R. Triadó Tur oraz Marii Jesus Diaz to bardzo dobry album wprowadzający do twórczości greckiego malarza, którego główną twórczość wiąże się z Hiszpanią, a której malarstwo wywarł wielki wpływ. Album bogaty w reprodukcje dzieł Domenikosa Theotokopoulosa wzbogacony jest poszukiwaniem korzeni i inspiracji twórcy, którego na nowo odkryto w XIX wieku, dzięki czemu wywarł wpływ na współczesnych malarzy. Poza obrazami świętych, scenami z Biblii oraz portretami zamożnych nie zabraknie i „Chłopca zapalającego świecę” oraz „Bajki”, obrazów, które najlepiej oddają kunszt malarza.

Książka składa się z siedmiu części opisujących kolejne etapy życia i twórczości greckiego malarza, którego drogi zaprowadziły do Toledo, miasta, w którym jego geniusz mógł osiągnąć swój szczyt.

Album posiada solidne, śliskie kartki oprawione w grubą, ale giętką okładkę. Kolorowe reprodukcje i skupienie na szczegółach pozwoli czytelnikowi odkryć specyfikę pędzla El Greca. Książka na pewno będzie doskonałym materiałem dla studentów filologii hiszpańskiej, historii kultury, malarstwa oraz historii sztuki. Polecam również miłośnikom malarstwa, którzy chcą mieć substytut muzeum na wyciągnięcie ręki, by podczas spotkania z oryginałem móc się nim delektować.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

El Greco

Ocena:
Autor:
Data:
El Greco to książka wydana dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zamku Królewskiego w Warszawie. Wydawnictwo Arkady wydało ją w 2014 roku.
Malarz El Greco urodził się w 1541 roku na Krecie. Przez lata doskonalił się w sztuce malarskiej. Mistrz miał na swoim koncie obrazy w różnych stylach. Wymagała tego od niego klientela, która zgłaszała się po dzieła. Wiele jego obrazów odnosi się do tematyki religijnej. Piękne rysunki architektury sprawiły ... że malarz zwrócił na siebie uwagę. Jego obrazy są harmonijne, przedstawiają najważniejsze sceny z religii chrześcijańskiej. Są też dzieła, które nie odnoszą się do tej tematyki – na przykład portrety. Wiele obrazów znanych jest niemal każdej osobie na świecie (np. Ekstaza świętego Franciszka czy Adoracja Madonny z Dzieciątkiem przez świętego Hiacynta). Niektóre jego prace różniły się jedynie szczegółami. Na pierwszy rzut oka temat jest ten sam, postacie także, ale dopiero po chwili odnajdujemy różnice. Niekiedy schematy się powtarzają – osoby na portretach są w tych samych pozach, tło ma te same kolory i detale, a jednak to dwie różne postacie. El Greco to także rzeźbiarz, twórca wszechstronny i utalentowany.
Pozycja zawiera biografię El Greco. Jest dość dokładna, pokazuje nie tylko jego życie, ale też jego twórczość i jej zmiany. Tekstu nie jest za dużo, umieszczono go na kilkunastu stronach między obrazami. Jest napisany płynnie, bardzo ciekawie, nie jest to sucha notka z informacjami, choć pojawia się wiele szczegółów. Nie brakuje też informacji pobocznych, ale związanych z twórcą. Są opisy miejsc, twórczości innych osób, wpływów kulturowych.
Książka to przede wszystkim prace El Greco. Reprodukcje zajmują 90% całości. Oprócz tych pokazanych w całości, znajdziemy wycinki i fragmenty dzieł. Wszystko zostało dokładnie opisane. Podano informacje o nazwie dzieła, roku jego powstawania, wielkości, miejscu obecnego pobytu i technice wykonania. Pojawia się wiele szczegółów, które mogą zaciekawić znawców i fanów twórczości El Greco. Oprócz tego dopisano krótkie informacje dodatkowe, wyjaśniające okoliczności czy cel powstania dzieł. Fragmenty też zostały opisane. Zwraca się przy nich uwagę na szczegóły, które wyróżniono.
Pozycję uzupełnia obszerny spis bibliograficzny. Znajdziemy tu lektury, które zamieszczono w oryginalnym wydaniu oraz wydaniu polskim. Do tego jest jeszcze indeks dzieł. Dzięki temu łatwiej wyszukiwać konkretne rzeczy przy ponownej lekturze.
Trzeba przyznać, że jest to ciekawa i bardzo bogata pozycja. Przygotowana przez znawców tematu, zawiera wiele cennych informacji, które przydadzą się podczas zaznajamiania się z El Greco. Wszystko podano w eleganckiej formie. Książka ma piękną okładkę, odpowiednią czcionkę (łatwo odróżnić tekst od podpisów pod reprodukcjami) i świetnie wydrukowane zdjęcia. Cała wydana została na papierze, który doskonale prezentuje treść. Można uznać, że książka ta jest albumem, zbiorem prac artysty i kompendium wiedzy na jego temat.
Pozycję polecam przede wszystkim fanom sztuki. Książka ta spodoba się też tym, którzy lubią pozycje dobrze zrobione i estetycznie wydane. To lektura, którą warto mieć w swojej biblioteczce.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena