Koszyk 0
Opis:
Język można nabyć, ale można również stracić. Ludzie zapominają słowa, wyrażenia, nawet całe języki, z biegiem czasu wspólnoty językowe porzucają mowę, którą kiedyś się posługiwały, języki zaś zanikają i ustępują miejsca nowym. Echolalie opowiadają o wielu formach językowego zapominania. Poruszając się pomiędzy starożytną, średniowieczną i współczesną kulturą, odkrywają związki pomiędzy mową, pismem, pamięcią i zapomnieniem. Niezależnie ... czy tematem rozważań jest średniowieczna literatura czy współczesna beletrystyka, klasyczna poezja arabska czy narodziny języka francuskiego, strukturalistyczna lingwistyka czy uwagi Freuda na temat afazji, Daniel Heller-Roazen rozważa z precyzją i wnikliwością formy, efekty i konsekwencje trwania i zanikania języka. Jego zdaniem w mowie konstrukcja i destrukcja zawsze idą w parze. Śmierć jednego języka może być narodzinami drugiego, a doświadczenie odchodzenia mowy może leżeć u podstaw literackiej, filozoficznej i artystycznej kreacji. Od dziecięcego gaworzenia do dziedzictwa wieży Babel, od świętych języków judaizmu i islamu do koncepcji martwego języka i politycznego znaczenia współczesnych języków zagrożonych i na wygnaniu – Echolalie w oryginalny, elegancki i erudycyjny sposób zapraszają nas do refleksji nad naturą zwierzęcia, które mówi i zapomina. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Daniel Heller-Roazen
  • 2012
  • 1
  • 278
  • 194
  • 124
  • 978-83-7453-107-8
  • 9788374531078
  • ZAUHD

Recenzje czytelników

Naukowa, ciekawa, drążąca

Ocena:
Autor:
Data:
Książka budzi zainteresowanie, ale nie jest napisana najłatwiejszym językiem. Raczej przeznaczona dla osób poszukujących, będących w stanie sięgnąć do licznych odsyłaczy, przypisów, specjalistycznej literatury. Niemniej, lektura fascynująca, obowiązkowa dla każdego filozofa, językoznawcy, teoretyka kultury. Mowa w niej o źródłach i strukturze ludzkiej mowy, o bilingwizmie, językach pierwotnych, rekonstrukcjach językowych, wiecznym mieszaniu się języków ... Stad wiara autora w możliwość istnienia współcześnie wieży Babel... Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Nie zapomnij języka

Ocena:
Autor:
Data:
O ile z posługiwaniem się rodzimym językiem nie mamy żadnych trudności, tak więcej kłopotu sprawia nauka obcej mowy. Są tacy, którzy mają tzw. zdolność językową, inni muszą poświęcić dużo wysiłku i czasu, by rezultat był zadowalający. Im mniej używamy obcego języka, tym szybciej go zapominamy. To naturalne. Ale czy naturalne jest, by cały system językowy został zapomniany nie tylko przez jednostkę, ale wszystkich ludzi? Jak to możliwe, że język wymiera? Do czego może doprowadzić zagłada języka ...

„Echolalie. O zapominaniu języka” to zapis rozważań na powyższe pytania, analiza poszczególnych języków (lub znaków) zapomnianych. Autor rozpoczyna od powiązania języka z rozwojem człowieka, a więc od procesu gaworzenia dziecięcego, w którym upatruje największych, nieograniczonych możliwości. Jednocześnie podkreśla, że przechodzenie od tych prób artykulacyjnych do wymawiania pierwszych słów to wstęp do zapominania języka.
W swojej książce Daniel Heller-Roazen dąży do uporządkowania tych informacji na temat przewodni, które znalazł u innych badaczy, w tekstach, kulturze itp. Powołuje się na teorie m.in. Jakobsona, Trubieckoja czy Brodskiego. Największą wadą i zaletą jednocześnie tej pozycji jest minimalny udział autora w głoszeniu wniosków – daje dużą przestrzeń czytelnikowi na jego własne refleksje, choć dla mało zorientowanego odbiorcy to może okazać się akurat minusem.
Heller-Roazen bada język z różnych perspektyw, szuka nie tylko przyczyn utrat dźwięków, rozpatruje również wpływ zanikania konkretnych języków na współczesną mowę, a także odkrywa, jakie zjawiska pociągają za sobą śmierć języka. Analizuje również biologiczną, botaniczną i zoologiczną metaforę „umierania” języka.

Są tu rozdziały poświęcone m.in. wykrzyknieniom, tajemniczemu alefowi, przesunięciom językowym, wspomnianemu gaworzeniu, nauce języków czy lingwistycznej reinterpretacji mitu wieży Babel. Z całą pewnością ”Echolalie” to książka pytań i prób odpowiedzi. Wiele tu rozmaitych ciekawostek i dygresji. Dowiemy się, jak języków obcych uczył się mały Elias Canetti, lub jak Louis Wolfson usiłował zapomnieć drażniący go język angielski. Heller-Roazen sięga także do Owidiusza i jego opowieści o nimfie zamienionej w krowę albo przywołuje noblowski wykład Brodskiego – tak ciekawa forma rozważań wzbudza większą ciekawość, daje przyjemność z lektury, a przede wszystkim inspiruje czytelnika.
„Echolalie” charakteryzuje prawdziwa pasja językoznawcy. Heller-Roazen stawia tezy, obala je, potwierdza, szuka odpowiedzi u innych, bada, rozważa, posiłkując się mniej lub bardziej znanymi tekstami kultury czy religii. Tą pozycją autor nie potwierdził swojej biegłości i wiedzy, za to uznanie zdobędzie jako poszukiwacz i erudyta. Będzie to świetna książka dla osób potrzebujących wskazówek, gdzie znaleźć więcej informacji na tematy lingwistyczne.

Publikacja wykładającego w Princeton komparatysty to doskonała pozycja dla wielbicieli językowych anegdotek czy ciekawostek, dla żądnych zgłębiania wiedzy lingwistycznej i tych, którzy potrzebują książki będącej punktem wyjścia do dalszych poszukiwań. Również dla znawców tematu – by dała wytchnienie, a być może dzięki licznym odniesieniom zainspirowała do śmiałych teorii, których, niestety, Heller-Roazen nieco poskąpił.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena