Koszyk 0
Opis:
Metaforyczny obraz świata walczącego ze złem, którego symbolem jest tytułowa dżuma, pustosząca Oran. Wybuch epidemii wywołuje różne reakcje u mieszkańców, jednak stopniowo uznają słuszność postępowania doktora Rieux, który od początku aktywnie walczy z zarazą, uznając to za swój obowiązek jako człowieka i lekarza. Przełożyła Joanna Guze.
Mniej Więcej
  • Albert Camus
  • 2010
  • 21
  • 208
  • 205
  • 144
  • *, 97883-0603-2864?
  • 9788306032864
  • Z5333

Recenzje czytelników

Dżuma niszczy ciało i duszę

Ocena:
Autor:
Data:
Albert Camus w swojej powieści przedstawia miasto Oran - z pozoru zwyczajne, które zaczyna atakować dżuma. Zaczyna się od szczurów, których znajduje się wszędzie mnóstwo. Najpierw sporadycznie, później wywozi się je martwe całymi ciężarówkami. Gdy choroba przenosi się na ludzi, miasto zostaje zamknięte i odizolowane od reszty świata. Wtedy właśnie możemy obserwować jak człowiek w obliczu choroby potrafi się zmienić.
"Dżuma", to powieść paraboliczna ... możemy ją odczytywać dosłownie lub znaleźć w niej ukryty sens. Camus przedstawił całą historię bardzo dobrze, więc choć lektura nie jest najprzyjemniejsza, to czytelnik z ciekawością zagłębia się w kolejne strony.
Głównym bohaterem jest doktor Rieux. W opowieści jest on postacią kluczową, gdyż obserwując jego życie w miarę postępu zarazy zauważamy również szereg procesów zachodzących w człowieku postawionym w danej sytuacji. Początkowo Rieux jest wrażliwy na cierpienie, w miarę czasu, to cierpienie staje się dla niego chlebem powszednim, codziennością, więc na nie obojętnieje.
Ciekawym procesem jest również izolacja - bramy Oranu zostają zamknięte, więc ludzie, którzy wcześniej nie doceniali obecności drugiej osoby, teraz zdani są na tęsknotę i oczekiwanie, czy jeszcze kiedyś uda się tę osobę zobaczyć.
Moim ulubionym bohaterem był mały staruszek, który codziennie o tej samej porze dnia wychodził na balkon i pluł na koty, które biegały po ulicy, co sprawiało mu ogromną radość. Niestety i ta rozrywka znika w związku z szerzącą się chorobą.
Książka spodobała mi się, bo z jednej strony ciekawie opisuje ludzką psychikę, z drugiej zaś okazywała, jak ludzie mogą zmienić się w obliczu zła, choroby i śmierci, a co najważniejsze, jak później wracają do życia. Myślę, że lekturę mogę polecić każdemu, bo czyta się dosyć lekko, a co bystrzejsza osoba odkryje w niej drugie dno, ukryte przesłanie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dżuma

Ocena:
Autor:
Data:
„Dżuma” to powieść opowiadająca o mieście, które opanowała tytułowa dżuma. Najpierw umierają szczury, potem ludzie. Panuje chłód, samotność, strach. Ludzie zostają rozdzieleni ze swoimi bliskimi. Przez zamknięcie i zakaz opuszczania miasta, jak i również przez bezlitosną śmierć.

W książce spotykamy wiele postaci, które pod wpływem choroby bardzo się zmieniają. To wszem ogarniające cierpienie pozwala odkryć w sobie uczucia o które nawet siebie ludzie nie podejrzewają ... Jednak najwięcej zmian w społeczeństwie pojawia się po zobaczeniu długiej, męczące, bolesnej śmierci młodego chłopca. Cierpienie dziecka wpływa natychmiastowo na świat, odmieniając go o 180 stopni.

Dżumy nie można zdefiniować jedynie jako metaforyczny obraz świata walczącego ze złem, czy wojny. Dżuma może mieć wiele znaczeń metaforycznych tutaj jednak przede wszystkim jest to wspaniała książka o chorobie, reakcji ludzi, cierpieniu, miłości, zachowaniu ludzkim w czasie ogromnej tragedii. Można również uznać ją za powieść opowiadającą o skażonych umysłach ludzi, którzy godzą się na to co dostają. Nie sprzeczają się. Nie próbują walczyć. Poddają się…

Osobiście przeczytałam tą książkę tylko ze względu na to, że jest lekturą i pisałam z niej pracę maturalną jednak kiedy zaczęłam czytać to nie potrafiłam się oderwać. Zakochałam się w niej. Pan Camus odwalił kawał świetnej roboty. Książka jest wciągająca, zaskakująca, trzymająca w ogromnym na pięciu. Jak najbardziej jestem na tak!

http://tygrysica.tumblr.com/post/64311763556/dzuma
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena