Koszyk 0
Opis:
 Gdynia, czerwiec roku 1929. W rosnącym dynamicznie mieście przecinają się ścieżki młodej urzędniczki Łucji, jej rówieśnika, początkującego dziennikarza Adama Grabskiego, oraz Krzysztofa Wilczyńskiego – weterana wojen (choćby z bolszewikami), a współcześnie uczestnika przemytniczych wypraw nad granice z Rzeszą i Wolnym Miastem.Mijają lata, mimo szalejącego na ś ... wiecie kryzysu Gdynia się rozbudowuje. W Gdańsku władzę przejmują naziści. Trwa zwycięski pochód kina mówionego, Polska zakochuje się w sukcesach Żwirki i Wigury (tym bardziej, że bohaterowie nader prędko giną w katastrofie), w morze wypływają kolejne transatlantyki. W rozpoczynającym nadawanie radiu usłyszeć można Kiepurę (jednego z najgłośniejszych śpiewaków światowych!), zaś w Zakopanym Witkacy na swych biletach wizytowych pisze brawurowe D.U.P.A.Panie w tym czasie zaczytują się w „Kurierze Metapsychicznym – Dziwy Życia”, albo w mrożącym krew w żyłach „Tajnym Detektywie”.Dżoker to opowieść o Polsce, która z jednej strony cieszy się odzyskaną niedawno wolnością, a z drugiej wierzy w świetlaną – wreszcie! – przyszłość. Opowieść o kryzysie, ale i o wojnie – w której nadejście trudno uwierzyć. Oraz o dziewczynie, która musiała stać się silna. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • MG
 • miękka
Mniej Więcej
 • Michał Piedziewicz
 • 2016
 • 1
 • 496
 • 145
 • 205
 • *, 978837779-352-7
 • 9788377793527
 • ZD42Q

Recenzje czytelników

Dżoker

Ocena:
Autor:
Data:
Jestem bardzo ciekawa, czy odgadlibyście tematykę książki "Dżoker" patrząc na samą okładkę. Oprawa wprowadza czytelnika w pozytywny nastrój, a kolory zachęcają do czytania. Wiem, że książki nie można oceniać po okładce, ale ta jest po prostu cudowna :) Akcja toczy się od roku 1929 do wybuchu drugiej wojny światowej. Można by pomyśleć, że to niewesoła powieść, a jej bohaterowie z jednej strony przepełnieni są radością z odzyskania niepodległości, z drugiej strachem ... z powodu wiszącej w powietrzu wojny. Nic z tych rzeczy! "Dżoker" jest powieścią niezwykle optymistyczną. Ukazuje jednak tamtą rzeczywistość i idące za tym problemy ludzi, zarówno ze świata biednego, jak i bogatego.

Młoda Łucja pracuje na poczcie, która dla mieszkańców Gdyni jest pewnym symbolem - oznacza nowoczesność i szybszy kontakt ze światem. W dziewczynie zakochuje się dwóch całkowicie odmiennych mężczyzn. Adam Grabski, który pracuje jako dziennikarz i przemytnik Krzysztof Wilczyński. Nie może mieć obu, musi wybrać. Co robi Łucja? Przekonajcie się sami!

Wątek miłosny jest na pierwszym planie, ale oprócz tego poznajmy całą Gdynię. Możemy zobaczyć jak żyło się w tamtych czasach. Widzimy jak bardzo polityka była ważna w życiu każdego człowieka. Są skandale i awantury, a potem ich zacieranie.

Czytając "Dżokera" miałam wrażenie, że znalazłam się w tamtych czasach. Język powieści sugeruje, że autor napisał ją w pierwszej połowie XX wieku, co bardzo pozwoliło mi wczuć się w klimat tamtej epoki, chociaż czasami było też kłopotliwe.
Moje początki z tą książką były trudne, nie zaciekawiła mnie, ale bardzo cieszę się, że wytrwałam do końca. Akcja rozkręciła się i potem nie mogłam się od niej oderwać. "Dżokera" polecam wszystkim. Uważam, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wspaniały romans i wątek historyczny.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dżoker

Ocena:
Autor:
Data:
Gdynia to piękne miasto zbudowane nad morzem z ludzkich marzeń, otoczone słoną wodą i piaskiem, statkami z białymi żaglami łopoczącymi na wietrze, krzykliwymi mewami latającymi nad głowami spacerowiczów. W 2016 roku miasto to będzie obchodziło 90-lecie nadania mu praw miejskich i doskonale w tę rocznicę wpisuje się 13 stycznia 2016 roku premiera książki pt. ,, Dżoker" Michała Piedziewicza, który wychował się w tym mieście ...

Akcja powieści toczy się w Gdyni i jej okolicach od czerwca 1929 roku do lipca 1939 roku.
W dynamicznie rozwijającym się mieście przecinają się ścieżki Łucji pracującej na poczcie, młodego dziennikarza Adama Grabskiego i Krzysztofa Wilczyńskiego, który wraz z przyjacielem Konstantym Kotkowskim zajmuje się przemytem alkoholu przy granicy z Wolnym Miastem i Rzeszą.

Michał Piedziewicz doskonale odmalował koloryt nowo budowanego miasta i portu, który miał zapewnić Polsce dostęp do morskich szlaków. Z całego kraju napływali ludzie, którzy w porcie szukali miejsca do pracy i życia. Budowano domy i kamienice w okolicach Kamiennej Góry, którą dawniej nazywano Kamieńcem. W Orłowie wybudowano molo i nowoczesne pensjonaty dzięki którym kąpielisko stało się bardzo modne i eleganckie. W ciągu zaledwie dziesięciu lat z małej wsi rybackiej powstało prężnie rozwijające się miasto.

Czytając ,,Dżokera" miałam wrażenie, że mieszkam w przedwojennej Gdyni i wraz z bohaterami przemierzam najpierw błotniste, a później wybrukowane uliczki; że bawię się w noc sylwestrową w Kurhausie albo na fajfie u znajomych; że siedzę w kawiarni i zastanawiam się, czy na zabawy karnawałowe udać się do Warszawy, Zakopanego, Triestu, a w czasie wakacji odwiedzić Karlowe Wary albo Juratę. Słucham pierwszych audycji w radiu, gdzie śpiewa Kiepura, chodzę do kina, podziwiam wyścigi automobili oraz sukcesy Żwirki i Wigury, słucham plotek o Witkacym nazywanym Demonem Zakopanego, a w wolnych chwilach czytam o kasiarzu Szpicbródce i morderstwach w ,,Tajnym Detektywie".
Jednym słowem autor książki bardzo realnie i żartobliwie przedstawił życie codzienne w latach trzydziestych dwudziestego wieku.

W książce zamieszczono archiwalne zdjęcia Gdyni i poznając kolejne perypetie bohaterów można zobaczyć ,,ich oczami,, ulice, hotele, pocztę, port, domy,muszlę koncertową,dom kuracyjny,molo i wiele innych miejsc. Widać nie tylko jak zmieniały się te miejsca, ale autor uchwycił także stopniową zmianę nazw i tak np. Sopot nazywano wcześniej Zoppot; ulica Święto Jańska stała się Świętojańską; Kurhaus został Domem Kuracyjnym.


,,Dżoker" to opowieść o pięknym mieście, które stało się domem dla wielu ludzi ze wszystkich zakątków Polski. Jest to historia Polaków zawieszonych pomiędzy wojnami, którzy chcą być szczęśliwi pomimo szalejącego kryzysu i coraz większej ekspansji nazizmu. Jest to także piękna powieść o miłości, trudnych wyborach i odwadze.

Michał Piedziewicz pracuje nad kontynuacją ,,Dżokera" i mam zamiar ją za jakiś czas przeczytać, a na razie polecam pierwszą część książki nie tylko mieszkańcom Gdyni:)
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena