Koszyk 0

Dziwne książki

Naprawdę można napisać O TYM książkę?! Najdziwniejsze książki wydane w ostatnim czasie.

Dlaczego warto sięgać po dziwne książki

Listy książkowych bestsellerów potrafią zaskoczyć. Choć zrozumiałym wydaje się, że ich szczyty okupują książki w pewnym sensie nietuzinkowe, typowa reakcja na niektóre z nich to: „naprawdę można napisać O TYM książkę?!”... O pszczołach, jelicie, a nawet... o niczym? Okazuje się, że można – i że wiele z tych książek zdecydowanie zasługuje na Waszą uwagę. Specjalnie z myślą o odważnych i otwartych na oryginalność czytelnikach bierzemy pod lupę dziwne zjawiska w literaturze. Zapnijcie pasy!

Fascynująco o jelicie

Jak to się stało, że utalentowana młoda badaczka z Mannheim postanowiła pewnego dnia napisać książkę o jelicie skierowaną do szerszej niż akademicka grupy odbiorców – trudno powiedzieć. Faktem jest, że udało jej się zrobić to doskonale. Historia wewnętrzna. Jelita – najbardziej fascynujący organ naszego ciała Giulii Enders to książka zarówno mądra, jak i dowcipna oraz – nomen omen – lekkostrawna. Autorka, która na co dzień zajmuje się gastroenterologią, w bardzo przystępny sposób podpowiada, jak dbać o jelita, by cieszyć się dobrym zdrowiem. Bo przecież to od ich kondycji – choć nie zawsze to sobie uświadamiamy – zależy ogólny stan wszystkich innych narządów naszego ciała i całego organizmu! Tekst okraszony został uroczymi ilustracjami Jill Enders, siostry autorki. Ta siostrzana, „jelitowa” kooperacja podbiła serca milionów czytelników w 18 krajach. Z pewnością warto po nią sięgnąć i dowiedzieć się, co tak naprawdę w nas tkwi...

Mylące tytuły

Wśród publikacji, które zapadają w pamięć od pierwszego spojrzenia i każą zadać sobie pytanie: „o czym właściwie może być ta książka?”, często znajdują się te o tytułach zgoła botanicznych czy zoologicznych. Najczęściej okazuje się, że z botaniką i zoologią nie mają nic wspólnego – jak w przypadku debiutu Weroniki Murek, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina. Fraza tytułowa wiedzie na manowce, podobnie zresztą jak fabuła tych niebanalnych opowiadań. Spotkamy tu postaci balansujące na granicy życia i śmierci, nieprawdopodobne sceny, mieszaninę stylów literackich i konwencji... Jeśli lubujecie się w surrealizmie, grotesce, absurdzie i niejasnościach, będziecie zachwyceni.

Czasami bywa jednak inaczej i dziwny zoologiczny tytuł faktycznie ma swoje odbicie w przedstawionej w powieści historii. Doskonałym przykładem jest Chrapiący ptak Bernda Heinricha, saga rodziny przyrodników, którzy wyemigrowali z Europy do Stanów Zjednoczonych w czasach powojennych. Sentymentalną podróż śladami ojca-botanika autor – także biolog – okrasza wieloma ciekawostkami ze swojej zawodowej dziedziny. Warto też zwrócić uwagę na jego język – metafory, którymi się posługuje, czasami zdradzają jego wykształcenie. W końcu kto inny określiłby miłość ojca i syna „pierwotnym fenotypem miłości”?

Historia pszczół Mai Lunde sytuuje się w tym schemacie gdzieś pośrodku. Nie odchodzi zupełnie od tematu tytułowych owadów i w pewnym sensie przedstawia ich historię... Ale jeśli spodziewacie się studium ewolucji gatunku, pszczelich zwyczajów i zmian w populacji, srodze się zawiedziecie. To rozgrywająca się na trzech płaszczyznach czasowych opowieść mająca znamiona fantastyki, której motywem przewodnim są pszczoły – a właściwie ludzie, którzy z pszczelarstwem wiążą przyszłość swoją i swoich dzieci. Kolejny dowód na to, że książki z historią w tytule mogą nas naprawdę zaskoczyć...

Książki o niczym

… i nie ostatni. Myślicie, że książka musi być o czymś, żeby być interesującą? Nic bardziej mylnego. Pierwszy dowód to Krótka historia niczego. Kryminał filozoficzny Jima Holta. Przyjmując rolę niestrudzonego detektywa, autor przemierza historię filozofii, fizyki, teologii w poszukiwaniu... nicości. Publikacja, utrzymana w konwencji reportażu podróżniczego, w przystępny nawet dla laików sposób przedstawia rozumienie pojęcia nicości w różnych epokach i rozmaitych dyscyplinach naukowych. Nie należy więc narzekać, że niczego się z niej nie dowiecie.

Podobne zadanie stawia sobie Książka o Niczym Johna D. Burrowa – tytułowe pojęcia rozważa jednak z innej perspektywy. Autor jest znanym kosmologiem, fizykiem i matematykiem związanym z Uniwersytetem Cambridge – stąd więcej tu wycieczek w stronę tych dyscyplin naukowych. Ale spokojnie – wszystko w lekkiej, dowcipnej formie dostosowanej do czytelnika nieobeznanego z pojęciami fizyki. Kto by pomyślał, że historia zera, niczego, próżni może być tak wciągająca?

Medyczne kontrowersje

Czy obecność książek nawiązujących do medycyny wśród bestsellerów może dziwić? O ile zdrowotne poradniki wydają się w tym gronie całkiem naturalne – wszyscy chcemy wiedzieć, jak chronić się przed chorobami – to na szczytach list najlepiej sprzedających się publikacji pojawiło się też w ostatnim czasie kilka mniej oczywistych pozycji budzących spore kontrowersje...

Z różnych powodów można mieć opory przed sięgnięciem po Ginekologów Jurgena Thorwalda. To napisana bardzo szczerze, łamiąca tabu historia medycyny kobiecej. Jak można się domyślić, jej początki dla nikogo nie były łatwe... Trzeba było autora o ogromnej wiedzy, gruntownym przygotowaniu, a także dużej odwadze, by napisać porywającą książkę o tak bolesnej i momentami tragicznej tematyce. Dużo tu krwi, cierpienia i żądnych sławy lekarzy. Warto jednak dać szansę tej książce – czytelniczki z pewnością docenią dzięki niej fakt życia w lepszych dla kobiet czasach.

Popularno-naukowy kryminał okazuje się coraz bardziej popularnym gatunkiem. W jednym z poprzednich akapitów detektyw podążał śladami nicości – w książce, o której mowa teraz, ma bardziej konkretny obiekt obserwacji. Ale nie jest łatwo do niego dotrzeć... Ukryte terapie Jerzego Zięby to gruntownie udokumentowany przewodnik po naturalnych środkach leczenia i zapobiegania chorobom nowotworowym i przewlekłym napisany przez praktyka. Zięba od lat zbiera nie zawsze ogólnie dostępne informacje na temat naturoterapii, a w tej publikacji dzieli się nią z każdym, kto zechce poświęcić jej kilka godzin. Myślicie, że to nie może być ciekawe? Przypominamy – to kryminał. Wciąga!

Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać Was do sięgania po książki na pierwszy rzut oka dziwaczne i niestandardowe. Godziny spędzone z nimi mogą się okazać całkiem inspirujące... więc nie bójcie się inności, drodzy Czytelnicy!

Autor: Katarzyna Lipska