Koszyk 0
Opis:
Najlepsza arabska książka 2008 roku, przetłumaczono ją już na ponad 20 języków. Dziewczyny z Rijadu wywołały ogromną sensację w świecie arabskim. W powieści przedstawione zostało życie młodych saudyjskich singielek ze stolicy Arabii Saudyjskiej - Rijadu. Bohaterki pokazują nam świat sekretów, niedomówień, marzeń i intryg, świat, którego istnienia mało kto się domyślał. Poprzez opowieść snutą na łamach forum internetowego poznajemy losy czterech młodych kobiet: Gamry, Michelle, Sadim i Lamis ... Każda z nich ma inną historię, każda na swój sposób musi stawić czoła konserwatywnemu społeczeństwu, sile tradycji i zakazom, zarówno w kwestiach codziennych jak i tych fundamentalnych. Dziewczyny z Rijadu napisane są w takim brawurowym stylu, że śmiało można je nazwać saudyjskim Seksem w wielkim mieście! Glamour Niezwykle ważna książka. Wyjaśnia wiele nieporozumień dotyczących islamu i uświadamia, jak olbrzymią, przytłaczającą rolę w codziennym życiu Saudyjczyków odgrywa tradycyjna kultura. Time Ostatnio ukazało się wiele książek opisujących tzw. życie za zasłoną, ale z pewnością żadna z nich nie jest tak rewelacyjna jak Dziewczyny z Rijadu. Lucy Beresford, The Telegraph (Londyn) Fragmenty Przedmowy Autorki do wydania angielskiego: Mam nadzieję, że gdy skończycie lekturę tej książki, będziecie mogli powiedzieć: Tak, to bardzo konserwatywne muzułmańskie społeczeństwo. Kobiety muszą żyć pod kontrolą mężczyzn, ale są pełne nadziei, marzeń, planów i determinacji; zakochują się i cierpią z miłości tak samo jak kobiety gdziekolwiek indziej na świecie. Liczę, że dostrzeżecie również, że coraz więcej z tych kobiet powoli zaczyna iść swoją drogą - nie zachodnią, ale taką, która pozwala im zachować to, co wartościowe z religii i kultury, jednocześnie wprowadzając w niej pewne zmiany. Radża as-Sania zadebiutowała powieścią Dziewczyny z Rijadu w 2005. Z wykształcenia jest dentystką i kontynuuje naukę na Wydziale Stomatologii w Chicago. Często porównywana jest do popularnego egipskiego pisarza Aswaniego ze względu na podobieństwa w ich biografiach - oboje są dentystami wykształconymi na tej samej uczelni w Chicago i oboje zdobyli w ostatnich latach ogromną popularność jako pisarze arabscy. Radża as-Sania planuje po skończeniu nauki wrócić do Rijadu i otworzyć tam praktykę. Zapewnia również, że przygotowuje kolejne powieści. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Radża As - Sani
  • 2012
  • 286
  • 210
  • 148
  • Z przyprawami
  • 978-83-62122-43-1
  • 9788362122431
  • ZAQDQ

Recenzje czytelników

to jest to

Ocena:
Autor:
Data:
"Dziewczyny z Rijadu" opowiada historię całkiem zwykłą dla tamtej kultury, ale niezwykłą dla nas, czytelników z zachodu.
Mamy więc cztery przyjaciółki i kogoś, kto w mailach opisuje ich historię i wysyła na cały świat.
Urzekają mnie takie historie. Arabskie państwa, Islam i ta kultura, chłonę całą sobą jak tylko mogę.
Bardzo podoba mi się taka tematyka, a ta książka trafiła w mój gust wręcz idealnie.
Jest napisana bardzo lekko ... a przecież miejscami opowiada o wydarzeniach tragicznych dla bohaterek. Dodatkowo forma czyli maile z cytatem, wstępem autorki i następnie już konkretną historią stanowią świetne przełamanie tradycyjnych książek opisujących podobne wydarzenia.

Podoba mi się, że do końca nie wiadomo kim jest autorka. Cały czas zastanawiałam się, czy jest to jedna z czterech, może siostra którejś z nich, czy ktoś zupełnie stojący z boku.

Jednak nie można zapomnieć o tym, że dramat młodych kobiet, które chcą zmienić swoje życie pojawia się głównie z powodu mężczyzn. Arabski świat jest pełen niesamowitych zasad dotyczących kontaktów damsko - męskich. A to wszystko jeszcze kontrolowane jest przez rodziny. Ogólnie totalny kosmos.

Cieszę się, że żyję w miejscu, gdzie mogę rozmawiać z mężczyzną w każdym momencie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena