Koszyk 0
Opis:
Roma Ligocka napisała swą autobiografię po obejrzeniu filmu Lista Schindlera, kiedy to w postaci dziewczynki w czerwonym płaszczyku odkryła samą siebie. Postanowiła powrócić do przeszłości i ponownie przeżyć to wszystko, o czym tak bardzo starała się zapomnieć: dzieciństwo spędzone w getcie, strach, upokorzenie, śmierć bliskich. Swe wspomnienia przedstawiła z perspektywy mał ... ej dziewczynki - to właśnie nadaje jej opowieści niecodzienny, świeży i wzruszający ton. W dalszej części książki Ligocka opisuje swoje powojenne losy: zabawy w towarzystwie kuzyna - Romana Polańskiego i przyjaciela - Ryszarda Horowitza, przelotną fascynację komunizmem, wejście w świat cyganerii artystycznej Krakowa, przyjaźń z Piotrem Skrzyneckim, liczne romanse, a wreszcie emigrację i karierę w show businessie. Nie pomija też bolesnych doświadczeń - wieloletnich zmagań z depresją, będącą rezultatem wojennej traumy, i uzależnienia od leków, z którego niemal ponadludzkim wysiłkiem udało jej się wyzwolić. Dziewczynka w czerwonym płaszczyku to opowieść o niezwykłej kobiecie, która dzięki ogromnej sile charakteru zdołała przeciwstawić się wyrokom historii i przeciwnościom losu, by odnaleźć szczęście i nadać swemu życiu sens. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Roma Ligocka
  • 2014
  • 0
  • 462
  • 210
  • 145
  • *, 97883-08-047767
  • 9788308047767
  • ZBKTB

Recenzje czytelników

Mała dziewczynka w czerwonym płaszczyku wzięła mnie za rękę....

Ocena:
Autor:
Data:
Zastanów się - jak to jest ciągle się bać? Wciąż uciekać? Chować? Obserwować życie z ukrycia, nie wiedząc kiedy nadejdzie koniec. Wzruszająca historia którą napisało życie - potok słów bezwiednie wydostał się z głębi duszy pisarki. Jej osobiste doświadczenia lęku, strachu i cierpienia. Dramatyczne wydarzenia - krzyk, strzały, niemieckie oficerki i cyjanek w ręku..
"Nie patrz tam...Nie odwracaj się...Nie myśl o tym...!" Ona widziała. Niewyobrażalne ... egzystencjalne doświadczenie Holocaustu pozostawiające bolesne piętno na duszy i sercu. Roma Ligocka prowadzi osobistą, szczerą rozmowę z każdym z nas. Wyznaje o czym musiała zapomnieć i jak niesamowite emocje wyzwala rozpadający się świat widziany oczami czteroletniego dziecka.
Obecnie tworzymy sobie obraz idealnego świata, ale czy tam potrafilibyśmy żyć? Znaleźć jakikolwiek powód do życia? Kim byśmy się stali aby przeżyć?
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena