Koszyk 0
Opis:
Dziewczyna z Pomarańczami - to przede wszystkim piękna opowieść o poszukiwaniu miłości i odwadze, by z trudnych ścieżek życia wybrać tę właściwą. 15-letni Georg - dotąd zupełnie przeciętny chłopak - zmienia się w dniu, kiedy otrzymuje niezwykły list. Nadawcą jest nieżyjący od lat ojciec Georga... W chwili jego śmierci chłopiec miał zaledwie 4 lata - pamię ... ta go jedynie z przechowywanych w rodzinnych zbiorach starych zdjęć i filmów. Ojciec napisał list tuż przed śmiercią, gdy był pewien, że nie uda się pokonać choroby. Przez wiele lat list leżał w dziecięcym wózku, czekając na chłopca. Znaleziony u progu dojrzałości Georga staje się znakiem przemiany i inicjacji. Ojciec opowiada w nim o swojej miłości do tajemniczej Dziewczyny z Pomarańczami, także o próbach rozwiązania jej zagadki. Zadaje pytania o sens życia, gdy śmierć wydaje się nieuchronna... Inspirowany listem, chłopak usiłuje sprostać pytaniom ojca, przekroczyć granice czasu i śmierci. Posłuży temu pisana wspólnie z nim książka, której patronuje Dziewczyna z Pomarańczami. W znakomitej powieści nie tylko dla młodzieży Jostein Gaarder celuje prosto w serca czytelników i jak zwykle trafia w samo sedno. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jostein Gaarder
  • 2015
  • 3
  • 144
  • 205
  • 135
  • *, 9788380151611
  • 9788380151611
  • ZCITZ
  • 14-16 lat, 17-99 lat

Recenzje czytelników

"Dziewczyna z pomarańczami"

Ocena:
Autor:
Data:
„Kim była dziewczyna z pomarańczami? Czy to jedna z nas? Czy też przybyła z zupełnie innej rzeczywistości? Może z innego świata , do którego musi się udać na pół roku nim będzie mogła wrócić tutaj i osiąść wśród nas na Ziemi? Ja nie zdołałem odczytać znaków Georg , nie zdołałem postawić diagnozy.”

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o mojej ulubionej książce „Dziewczyna z pomarańczami” Josteina Gaardera.

Historia opowiada o piętnastoletnim Georgu ... który pewnego dnia znajduje list od swojego zmarłego ojca. List, który przeleżał całe jego dzieciństwo w starym, dziecinnym wózku. Dopiero po piętnastu latach chłopak znalazł go i może go przeczytać. Ojciec wydaje się mieć pewną sprawę do swojego syna. Ale jaką sprawę może mieć zmarły ojciec do wciąż żyjącego syna po tak długim czasie milczenia?

Możecie się zastanawiać dlaczego to jest moja ulubiona książka. Kim jest owa dziewczyna z pomarańczami? I dlaczego skoro książka jest tak genialna to o niej w ogóle nie słyszałem?

Książkę poleciała mi moja mama. Przeczytał ją mój brat, który po książki sięga odświętnie. Mój tato skusił się, aby ją przeczytać. A teraz ja polecam ją wszystkim moim znajomym, bo to bardzo specyficzna romantyczna opowieść. Nie chcę za wiele opowiadać Wam o fabule, bo każda kartka powinna być zaskoczeniem.

Dlaczego jest idealna na prezent?

1.Po pierwsze to nie jest zwykła historia miłosna. Typowe” był sobie chłopak i dziewczyna, którzy zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia”. Ta książka jest o poszukiwaniu miłości, o wybraniu właściwej ścieżki w naszym życiu. O patrzenie w przyszłość z optymizmem. Wierzenie w dobre dziś i jeszcze lepsze jutro. Jest to tym bardziej skomplikowane, ponieważ jest tyle pytań a tak mało odpowiedzi. Chłopiec próbuje zrozumieć ojca. Znaleźć strefę w której życie styka się ze śmiercią. Dlatego nie ważne czy masz dziesięć, osiemnaście czy trzydzieści lat. Ta książka nie ma granicy wiekowej. Nie ważne czy jesteś dzieckiem, kobietą czy mężczyzną. Gwarantuję Ci czytelniku, że płeć też nie jest żadną przeszkodą.

2.Po przeczytaniu tej książki zrozumiesz sens swojego życia. Zrozumiesz ile jest powodów, aby cieszyć się każdym dniem, a nawet każdą upływającą minutą. Zdarzają się gorsze chwile jak zawsze, ale sukces polega na tym aby wyciągnąć wnioski i ruszyć na przód bogatsi w nowe doświadczenia. Książka nauczyła mnie, że życie jest po prostu piękne.

3.Trzecim argumentem jest wielkość tej opowieści. To bardzo krótka historia. Nawet jeśli ktoś nie przepada za czytaniem, może skusić się i nie przerazi go ilość stron. Mało stron a treść mocno poruszająca serce.

Więc nie czekaj już dłużej przyjacielu i koniecznie ją przeczytaj, bo masz moje słowo, że życie od chwili kiedy skończysz ją czytać będzie dla Ciebie o wiele radośniejsze.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Życie to baśń, w której odgrywamy swoje role tylko przez określony czas

Ocena:
Autor:
Data:
Siedzicie wygodnie? Jesteście gotowi na opowieść o książce, którą pokochałam całym sercem? Przemyślcie to dobrze, bo potem nie będzie odwrotu. Spotkacie Dziewczynę z pomarańczami, która odmieni wasze życie. Decyzja należy do Was. Jesteście gotowi? Zaczynajmy!

Życie piętnastoletniego Georga-przeciętnego chłopak, który nie wyróżnia się niczym szczególnym, odmienia się w dniu, kiedy otrzymuje tajemniczy list. Nadawcą jest zmarły ponad dziesięć lat temu ojciec chłopca ... List przeleżał dzieciństwo i prawie cały wiek nastoletni Georga w starej, czerwonej spacerówce, czekając na dzień, w którym w końcu zostanie odnaleziony. W liście ojciec opisuje synowi swoją miłość do tajemniczej Dziewczyny z pomarańczami i próby rozwiązania jej zagadki. Zadaje przy tym synowi pytania o sens życia i śmierć, która zbliża się wielkimi krokami. Inspirowany listem ojca Georg stara się znaleźć odpowiedź na najważniejsze z pytań, które zostaje mu zadane na samym końcu opowieści.

„Dziewczyna z pomarańczami” to krótka, ale bardzo treściwa książka, w której autor zaledwie na niecałych stu pięćdziesięciu stronach zawarł wszystkie najważniejsze dla człowieka wartości. List z zaświatów otwiera przed Gorgiem nowe spojrzenie na jego dotychczasowe życie. Pozwala spojrzeć mu na nie z szerszej, a nawet kosmicznej perspektywy, ponieważ Jostein Gaarder niejednokrotnie nawiązuje w swojej powieści do teleskopu Hubble'a, który po dziś dzień przekazuje nam zapierające dech w piersiach zdjęcia kosmosu, odkrywając przed nami kolejne jego zakamarki.

Powieść Josteina Gaardera pokazuje nam jak wiele możliwy scenariuszy, może wymalować przed nami życie. Jak nieznajome nam osoby, spotkane przypadkowo na ulicy mogą nieoczekiwanie zmienić bieg naszej historii, przy okazji zdradzając nam swoją opowieść, na temat, której snuliśmy niestworzone teorie. Pokazuje jak wielką wartość ma dla człowieka rodzina, opisuję siłę miłości, przyjaźni, ale przypomina również stoper, odmierzający nie tylko czas czytania, ale i całe nasze życie, które z każdym dniem staje się coraz krótsze.

Dziewczyna z pomarańczami nie jest jedną z wielu książek, którą po przeczytaniu po prostu odłożycie na półkę, a już za tydzień inna lektura będzie zajmować wasze myśli. To książka, która do ostatniej strony będzie trzymać czytelnika w garści i nawet po przeczytaniu nie pozwoli o sobie zapomnieć. To powieść, która wzrusz i doprowadza do łez, ale i wprowadza w melancholijny nastrój, ponieważ niejednokrotnie przypomina, że nasze dni są policzone, że nasz czas na tej planecie również dobiegnie końca. Mobilizuje nas jednak tym do życia pełną piersią, do chwytania każdego dnia, skoro mamy ich tak niewiele.

Po tę książkę trzeba sięgnąć, nieważne, czy masz lat piętnaście, dwadzieścia pięć, a może już zbliżasz się do setki. „Dziewczyna z pomarańczami” wkroczy do twojego życia i zada Ci najważniejsze ze wszystkich pytanie, na które tylko ty znasz odpowiedź. Jaką decyzję podejmiesz?

http://someculturewithme.blogspot.com/2015/11/zycie-to-basn-w-ktorej-odgrywamy-swoje.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena