Koszyk 0
Opis:
Niezwykły debiut literacki Trzymająca w napięciu opowieść o pożądaniu, obsesji i władzy, które doprowadzają do upadku zamożnej rodziny perskich Żydów w XX-wiecznym Iranie. Pomimo wielkiego bogactwa  Asher – przedstawiciel szanowanej i zamożnej rodziny zamieszkującej irańskie miasto Kermanshah – nie może doczekać się syna, którego pragnie ponad wszystko. Jego młoda żona ... Rakhel, musi mierzyć się z surowymi wymaganiami stawianymi kobiecie w społeczeństwie, w którym wartość kobiety ocenia się na podstawie  zdolności do wydawania na świat zdrowych synów. Zagubiona dziewczyna nie potrafi poradzić sobie z presją otoczenia, która pogłębia się jeszcze bardziej, kiedy okazuje się, że dziecka spodziewa się jej szwagierka. Z czasem w Rakhel zaczynają narastać zazdrość i mściwość, które na zawsze ją odmienią. Wkrótce sfrustrowany Asher podejmuje fatalną w skutkach decyzję, która zaważy na losach całej rodziny i zatruje duszę Rakhel tak, że ta nie cofnie się już przed niczym, aby ocalić swój status. Ta zainspirowana zdarzeniami z rodziny autorki książka została napisana z perspektywy jedynej żyjącej dziedziczki rodu, Mahboubeh, obecnie starszej kobiety mieszkającej w Los Angeles. Historia, która wyryła się w jej pamięci, to sugestywna, przejmująca, liryczna, a zarazem napełniająca nostalgią opowieść i nieusuwalnym dziedzictwie, kształtującym całe pokolenia. Parnaz Foroutan jest uznawana przez krytykę światową za jedną z najbardziej obiecujących pisarek młodego pokolenia. Urodziła się i wczesne lata dzieciństwa spędziła w Iranie. Gdy miała pięć lat, wraz z rodzicami wyemigrowała do Europy, a następnie do Kanady. Za powieść Dziewczyna z ogrodu, której fabuła bazuje na prawdziwej historii rodzinnej autorki, otrzymała prestiżowe stypendium PEN Clubu oraz grant Elizabeth George Foundation przyznawany utalentowanym pisarzom. Została nominowana do renomowanego programu stypendialnego Hedgebrook. Obecnie mieszka w Los Angeles z mężem i dwojgiem dzieci. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Parnaz Faroutan
  • 2016
  • 1
  • 264
  • 205
  • 135
  • 9788365170-39-2
  • 9788365170392
  • ZD49H

Recenzje czytelników

Obiecujący debiut

Ocena:
Autor:
Data:
Rakhel – bohaterka „Dziewczyny z ogrodu” jest zgorzkniałą kobietą, którą zniszczyła zazdrość i zawiść. Gdy Asher – głowa żydowskiej rodziny żyjącej w irańskim mieście Kermanshah pojął ją za żonę nie spodziewał się, że jest ona bezpłodna. Bezowocne pragnienie dziecka prowadzi od zagubienia do obsesji i nienawiści, która pogłębia się jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że szwagierka Rakhel jest w ciąży. Decyzja podjęta przez Ashera zaważy o losach całej rodziny ...

Obowiązki i pozycja kobiet w różnych kulturach, religiach, cywilizacjach, to dziś ponawiający się stale, można powiedzieć, modny zakres badań naukowców. Także temat chętnie poruszany przez dziennikarzy, pisarzy, jak i będących w kręgu zainteresowań zwykłych ludzi. Temat jest bowiem ciekawy i aktualny w związku z zachodzącymi dużymi zmianami społecznymi. Ważną rolę w jego poruszaniu, jak i dyskusjach odgrywają same kobiety, nie tylko prezentując się, jako strażniczki domowego ogniska, ale również jako kobiety sukcesu w biznesie a nawet w polityce. To one same próbują zwiększyć swój udział w życiu społecznym poprzez walkę o równe prawa obojga płci, gdyż chcą odgrywać większą rolę we współczesnym świecie. By zrozumieć dlaczego tak się dzieje należy sięgnąć do źródeł opisujących początki cywilizacji, rozwoju kultur i wierzeń trzech religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Zawsze czytając tego typu książki bardzo się denerwuję, niezależnie od tego czy są one podparte faktami czy opierają się jedynie na fikcji. Wszyscy wiemy jak wygląda życie kobiety w niektórych kulturach. Nie potrafię pojąć jak można obwiniać żonę o to, że nie rodzi dzieci, albo twierdzić, że po złości wydaje na świat córki. Starzy mężczyźni zmuszają do seksu dziewczynki, poniżają je, biją, zamykają w piwnicy. Jaki Bóg im na to pozwala?! W rzeczywistości są zacofanymi ludźmi, nie posiadającymi najmniejszej wiedzy medycznej, z głowami pełnymi wiary w jakieś zabobony, demony, klątwy, złe uroki z pokolenia na pokolenie przekazują sobie wiedzę na temat nieludzkich obyczajów. Dla mężczyzn wychowanych w niektórych religiach przeciwna płeć jest warta o połowę mniej od ich własnego życia. Wiele się słyszy na temat terroryzmu z ich strony oraz wszelkich niehumanitarnych zachowań. Kobieta pozostaje bez możliwości, ucieczki, bez perspektyw, bez sensu. Dzisiejszy świat nieco poszedł do przodu i wygląda inaczej, jednak ci ludzie, którzy zdecydowali się na ortodoksyjny odłam swojej religii trwają w tych samych przekonaniach co dawniej.

„Dziewczyna z ogrodu” nie szokuje tak bardzo jak inne pozycje, które miałam okazje czytać w tej tematyce. Nie jest tak drastyczna i przepełniona agresją, ale mimo to jest bardzo emocjonująca. Trudno przejść obok niej obojętnie, tak jak trudno przymknąć oko na to co dzieje się w krajach, w których kobiety nie mają żadnych praw. Serce mi się ściska kiedy pomyślę sobie, że żony tam służą tylko jako inkubator do rodzenia dzieci nie mając żadnych praw. Nie mówiąc już o pracy, nauce, czynnym udziale w polityce czy realizacji swoich pasji.

Książka jest nieco chaotyczna ponieważ autorka przeskakuje w czasie do różnych etapów życia bohaterów. W większości składa się ze wspomnień, które powoli łączą się w jedną całość. Układ zdarzeń jest dynamiczny i zorganizowany, determinuje losy głównych bohaterów. Występuje wyraźna hierarchizacja wątków, w których wyróżnia się jeden główny, reszta z nich tworzy tło historyczne, obyczajowe i społeczne. Narrator jest wszechwiedzący, opowiada losy postaci z roli naocznego świadka, dzięki czemu czytelnik śledzi ciekawie zakreśloną fabułę.

„Dziewczyna z ogrodu” to poruszająca historia o tym do czego może doprowadzić chorobliwa chęć posiadania dziecka. To pełna bólu, niezrozumienia i zazdrości podróż do zachodniej części Iranu. Foroutan odsłania przed czytelnikiem kulturę tamtejszych Żydów - ich życie, pracę i wiarę. Gorąco polecam podkreślając, że nie jest to lekka lektura.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Histria pisana cierpieniem

Ocena:
Autor:
Data:
Dziewczyna z ogrodu to opowieść pełna bólu, cierpienia i wszechogarniającej pustki. Tak właśnie się czuję po tej lekturze, całkowicie pusta, wszelkie moje zapasy emocji zostały wypłukane. Spodziewałam się wielu emocjonujących chwil, ale nie spodziewałam się takiego rozbicia. Dawno już nie cierpiałam na syndrom ,,kaca książkowego", a ta lektura właśnie mi go zagwarantowała. Zachęcam was do poznania tego dzieła i gwarantuję wam, nie będzie łatwo o nim zapomnieć.

więcej---> ... http://ksiazkomiloscimoja.blogspot.com/2016/01/dziewczyna-z-ogrodu.html Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena