Koszyk 0
Opis:
Warszawa, wrzesień 1939: Irenka Górecka, młoda tancerka z kabaretu, ucieka z bombardowanej stolicy wraz ze swoim sąsiadem Witoldem Kiersnowskim i jego szoferem. Kiersnowski, urzędnik jednego z ministerstw, przewozi bardzo cenny obraz, autoportret Rembrandta, który ma zostać wywieziony do Szwajcarii. Niestety, w czasie drogi Kiersnowski i szofer giną, a Irenka zostaje sama z Rembrandtem. W dodatku znajduje małego żydowskiego chłopca, któ ... ry stracił matkę... Od tej chwili Irence grozi podwójne niebezpieczeństwo, związane zarówno z ukrywaniem Rembrandta, jak i żydowskiego dziecka. „Dziewczyna z kabaretu” to wydane pod nowym tytułem długo wyczekiwane wznowienie powieści Manuli Kalickiej „Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu”. Powieści, o której czytelnicy pisali tak: … to napisana z humorem powieść o prawdziwej przyjaźni i bezinteresownym poświęceniu. Książka, która wzrusza i jednocześnie wywołuje uśmiech na twarzy. …to jest sztuka napisać książkę o czasach wojny, z której bije humor, która nie przytłacza smutkiem i śmiercią, a jednocześnie pokazuje realia tamtych czasów. …czy może być coś cudowniejszego, jak śmiać się i płakać nad kartkami książki? Jak zaciskać kciuki, aby komuś udało się uciec, schować, przeżyć? …autorka udowodniła, że o wojnie można pisać w inny, aczkolwiek również ciekawy sposób. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Manula Kalicka
  • 2016
  • 1
  • 528
  • 195
  • 125
  • 978838069-232-9
  • 9788380692329
  • ZD40F

Recenzje czytelników

Dziewczyna z kabaretu

Ocena:
Autor:
Data:
Autorka zaimponowała mi pracą, jaką włożyła w swoje dzieło. Zapoznała się z licznymi historycznymi zbiorami i dziennikami, dzięki czemu jej historia nabrała rzeczywistych barw. W opowieści pomógł jej lekki i obrazowy język, który momentalnie przeniósł mnie do ówczesnych bohaterce czasów i prowadził od wydarzenia do wydarzenia. Opowieść dzieje się w czasach II wojny światowej, więc czytelnik przenosi się w czasie i ucieka do dawnego klimatu oraz - innej niż obecna - ludzkiej mentalności ... Autorka zgrabnie odtworzyła tamtejsze realia życia, jednocześnie nie tracąc przy tym humoru, kiedy w scenach wymagających odrobiny rozluźnienia wprowadzała śmiech i radość. Nie zapominajcie jednak, że wojna zawsze pozostanie wojną i to co smutne również musi znaleźć swoje miejsce. Jednak klimat tej książki jest typowo wojenny: prosty i nieskomplikowany, choć z dobrą akcją i różnorodnymi bohaterami z różnych sfer.

"Dziewczyna z kabaretu" to opowieść lekka i przyjemna, choć z nutą poważnych tematów w tle. Sztuką jest napisać historię o wojnie z humorem i przekąsem a autorce naprawdę się to udało. Oto przed Wami prosta historia zwykłych ludzi w niezwykłych czasach. Druga twarz II wojny światowej, którą warto poznać.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

www.recenzjeknigoholiczki.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
Manula Kalicka to kolejna autorka, z której twórczością miałam okazję spotkać się lata temu. Wtedy sięgnęłam po dodane do gazety wydanie kieszonkowe jakiejś jej powieści. Teraz nawet nie pamiętam tytułu, lecz wiem, że nie trafiła ona o mojego gustu, nie zachęciła do mnie do sięgnięcia po inne książki autorki. Czy po ponad 10 latach coś się zmieniło i czy postrzegam tę historię jako bestseller.
"Dziewczyna z kabaretu" to opowieść o trudnym życiu podczas II wojny światowej ... Akcja zaczyna się na początku wojny, we wrześniu 1939. Wtedy to pragnąca ocalić piękny i cenny obraz dziewczyna, pracująca wcześniej w kabarecie, spotyka w małego żydowskiego chłopca, którego rodzice nie żyją. Staje przed trudnym dylematem- zostawić je w sierocińcu ( i tak przepełnionym) czy zabrać ze sobą.
Leon to również Żyd, kochający sztukę i książki. Często odwiedza antykwariusza, u którego można znaleźć perełki. Pewnego dnia mężczyzna zostaje zamordowany, a Leon próbuje uratować majątek, cenne rzeczy, zrobi wszystko by nie dostały się one w ręce wrogów, Niemców.
Podsumowując, jest to bardzo ciekawa pozycja. Przyjemnie czytać o uwielbieniu sztuki, o miłości do książek. Pokazuje, że w tych trudnych czasach, jakimi był początek lat 40-tych XX wieku mimo obawy o życie poświęcano się dla sprawy, idei.
Na "Dziewczynę z kabaretu" trafiłam przypadkiem. Przy okazji rozmowy na temat tej książki dowiedziałam się, że jest to wznowienie i niebawem ukaże się kolejny tom.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena