Koszyk 0
Opis:
Nominacje do Nagrody Bookera i Nagrody Orange Kiedy się poznali, miała na sobie błękitną sukienkę. Zachwyciła go, rozkochała w sobie. On był ubogi, ale utalentowany. Ona zamożna, młodziutka i bardzo naiwna. Wkrótce Alfred zdobywa sławę jako pisarz. Życie u boku uwielbianego artysty nie jest jednak usłane różami. Alfred zamienia życie Dorothei w piekło: podkreśla na każdym kroku jej niższość, upokarza ją nieustannie cierpkimi komentarzami, romansuje z innymi kobietami ... być może nawet z jej młodszą siostrą. W końcu wyrzuca żonę z domu, chociaż ich najmłodsze dziecko jest wówczas zaledwie niemowlęciem. Stłamszona i niepewna siebie Dorothea przez lata nie przyznaje się, jak jest nieszczęśliwa. Wszystko się zmienia, gdy otrzymuje zaproszenie na prywatną audiencję u królowej Wiktorii. Odkrycie, jak wiele łączy ją z najbardziej wpływową kobietą w Anglii, ośmiela ją do opowiedzenia swojej historii. Ta soczysta i mądra powieść przedstawia prywatne życie znanej pary: Catherine i Charlesa Dickensów. Autorka śledzi historię pisarza, ale zmienia imiona wszystkich bohaterów. Wystarczy jednak połączyć kropki, by odkryć, czyim życiorysem jest inspirowana ta opowieść. Czytaj dalej >> << Zwiń
 • Znak
 • miękka
Mniej Więcej
 • Gaynor Arnold
 • 2012
 • 1
 • 504
 • 205
 • 145
 • 978-83-240-2273-1
 • 9788324022731
 • ZAOE8

Recenzje czytelników

Opowieść o żonie pisarza

Ocena:
Autor:
Data:
Oddająca klimat epoki opowieść o skomplikowanym związku artysty i jego żony oraz dzieci.
Całość zainspirowana została losami Dickensa i jego małżonki, ale - jak zaznacza w posłowiu autorka - większość fabuły to fikcja literacka. Pomimo tego trudno było mi się oprzeć wrażeniu, że czytam o rzeczywistych ludziach i zdarzeniach, gdyż perypetie i wewnętrzne przeżycia bohaterów zostały przedstawione bardzo przekonująco.
Najbardziej pogmatwane są odczucia i losy tytułowej bohaterki ... która zmaga się z tęsknotą, żalem, rozpaczą i - pomimo wszystko - pełną oddania miłością, która nie wygasła nawet po burzliwym rozstaniu.

Powieść ta to także portret artysty - człowieka niejednoznacznego, pełnego sprzeczności, zmagającego się z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa i skutkami wielkiej sławy, która nieraz go przerasta.

Ciekawa jest nie tylko treść, ale i forma. Narratorką jest tytułowa bohaterka, żona pisarza, ale jej opowieść urozmaicają fragmenty listów i utworów jej męża.
Akcja toczy się dwutorowo - obejmuje bieżące wydarzenia, tuż po śmierci Alfreda, oraz przeszłość, którą wspomina pogrążona w żałobie Dorothea.

Całość napisana jest literackim stylem, kontynuującym najlepsze tradycje dziewiętnastowiecznej prozy angielskiej.

Polecam wszystkim czytelnikom lubiącym niebanalne historie, których akcja osadzona jest w wiktoriańskiej Anglii. Książka jest piękna i interesująca, ale smutna i momentami wręcz przygnębiająca, więc na pewno nie jest to lektura na poprawienie humoru.

Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

błękitna

Ocena:
Autor:
Data:
Jedna z najbardziej niesamowitych książek, krążąca po zakamarkach duszy i wbijająca się głęboko w pamięć. Bardzo lekka, bardzo szybko człowiek uświadamia sobie, że to już koniec i nie ma więcej kartek do przeczytania. Piękna historia niezwykle głębokiej i czystej miłości kobiety, która na samym końcu godzi się ze światem, odnajdując w swoich dzieciach dom.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena