Koszyk 0
Opis:
Uciekłam z Korei Północnej. To niebywała opowieść pozwalająca poznać życie pod jedną z najbardziej bezwzględnych i tajemniczych dyktatur świata, ale też historia kobiety, która walczy o wolność swojej rodziny. Hyeonseo Lee, urodzona i wychowana w Korei Północnej, była jedną z milionów ludzi więzionych w granicach państwa, którym rządził brutalny komunistyczny reż ... im. Ponieważ mieszkała przy granicy z Chinami, miała nieco większy niż jej krajanie kontakt ze światem poza zamkniętym obszarem Samotnego Królestwa. Gdy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w Korei Północnej wybuchł głód, młoda dziewczyna zaczęła zastanawiać się nad tym, co widzi, zadawać pytania i powoli uświadamiać sobie, że przez całe życie poddawano ją głębokiej indoktrynacji. Niemożliwe było przecież, by takie represje, bieda i głód panowały w kraju, który – jak jej wmawiano – jest „najwspanialszy na świecie”. Tuż przed wkroczeniem w dorosłość postanowiła uciec z Korei Północnej. Nie przypuszczała wtedy, że zanim ponownie zobaczy się ze swoją rodziną, minie dwanaście lat. Nie zdołała zniknąć niezauważona, a to oznaczało, że gdyby wróciła, naraziłaby siebie i swoją rodzinę na więzienie, tortury, a być może nawet na śmierć w publicznej egzekucji. Hyeonseo została więc w Chinach. By móc tam przetrwać, musiała błyskawicznie opanować język. Dwanaście lat później powróciła na granicę północnokoreańską, by przewieźć matkę i brata na teren ambasady Korei Południowej w jednym z krajów ościennych. Nie wiedziała jeszcze, że czeka ich najbardziej mozolna, kosztowna i niebezpieczna podróż w życiu. Ta niesamowita historia opisuje nie tylko ucieczkę Hyeonseo z mroku tyranii w świetlany, wolny świat, lecz także dojrzewanie, mozolny proces zdobywania wiedzy i ogromną determinację, z jaką odbudowała swoje życie – najpierw w Chinach, a potem w Korei Południowej. To historia silnej, odważnej i elokwentnej kobiety – świadectwo triumfu jej niezłomnego ducha. "To jest wielka historia o ucieczce z Korei Północnej. W salach konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, ambasadorzy z Korei Północnej ciągle starają się zaprzeczać historiom takim jak ta. Ale to im się uda. Ostatecznie wolność zwycięży. Dziękim takim ludziom jak Hyeonseo Lee i ich historiom. To bardzo ważna książka, dziękuję Hyeonseo Lee za to, że mogliśmy poznać prawdę." Michael Kirby, przewodniczący komisji ONZ do spraw łamania praw człowieka w Korei Północnej. "Kiedy po raz pierwszy spotkałem Hyeonseo Lee i usłyszałem jej historię, byłem wstrząśnięty. Przeżyła głód, chłód, strach i pościg. To smutna i piękna opowieść o dziewczynie, która pokazuje nam, jaką wartością jest wolność i co to znaczy być człowiekiem." Jang Jin-sung, autor Dear Leader: Poet, Spy, Escapee – A Look Inside North Korea”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lee Hyeonseo, David John
  • 2015
  • 520
  • 201
  • 135
  • 978838069-077-6
  • 9788380690776
  • ZCTFE

Recenzje czytelników

www.recenzjeknigoholiczki.blogspot.com

Ocena:
Autor:
Data:
Najpierw o książce przeczytałam we wrześniowych zapowiedziach Prószyńskiego. Wiedziałam, że chcę ją mieć. Gdy usłyszałam o niej w radiu- moja chęć jej posiadania stała się wręcz niemożliwa. Dlaczego? Powolutku, za chwilę o wszystkim powiem.
Bardzo lubię książki o krajach Dalekiego Wschodu. Moim malutkim, cichutkim, wypowiadanym w myślach i na razie po prostu nierealnym marzeniem jest odwiedzić któryś z nich. Pasjonuje mnie kultura, ludzie, zdjęcia zabytków i miast mogłabym oglądać godzinami ... Zaobserwowałam pewną prawidłowość: tak jak w sagach arabskich jest prawie pewne, że przeczytamy o mężczyźnie, który nie szanuje kobiet, traktuje je jak swoją własność, tak w książkach z Dalekiego Wschodu czytamy o silnych kobietach radzących sobie z przeciwnościami losu.
Jak jest w Korei Północnej- każdy z nas wie. To kraj mlekiem i miodem płynący, a umiłowani przywódcy (Kim Ir Sen, Kim Dżong Il oraz Kim Dżong Un) dbają by w kraju niczego nie brakowało, walczą. Są niemal bóstwami. Stop. Wróć. To wersja dla Koreańczyków z Północy. Tak naprawdę jest to kraj biedny, ludzie cierpią głód (oczywiście oprócz wyżej wspomnianej dynastii, bo oni akurat opływają w luksusie, otaczają się wszelkim bogactwem). Wszechobecny jest strach o życie rodziny, łapówki.
Hyeonseo Lee mieszkała w mieście, niedaleko rzeki, która graniczyła z Chinami. Pewnego dnia, wtedy siedemnastoletnia dziewczyna postanowiła przejść po skutej lodem rzece by dowiedzieć się, jak jest w raju, od którego tak niewiele ją dzieli. Miało jej nie być kilka dni. Do Korei Północnej nie wróciła już nigdy. Stopniowo otwierały się jej oczy, poznawała prawdę o ojczyźnie. Nie wyzbyła się wszystkich nawyków: wiedziała, że by przeżyć musiała się ukrywać, zmienić tożsamość. Pragnęła wrócić do swojej rodziny, chciała jeszcze kiedyś zobaczyć swoją rodzinę, być szczęśliwa. Czy jej marzenia się spełnią?
"Dziewczyna o siedmiu imionach" to książka wzruszająca, ściskająca serce. Emocje są niesamowite. Popatrzcie: mamy młodą dziewczynę, która musi dokonać wielu trudnych wyborów. Jej ideały, to co wierzyła rozbijają się jak szkło. Widzimy też siłę propagandy: my wiemy, że dynastia Kimów to dyktatory, a siła propagandy jest niesamowicie wielka. Mieszkańcy Korei żyją w nieświadomości, utwierdzani, że Korea Południowa to ich największy wróg, a Amerykanie największe zło czyhające na Północne bogactwo.
Ciekawe są również zdjęcia, które można znaleźć na końcu książki.
Serdecznie polecam tę książkę. Jeśli chcecie kupić książkę to warto zastanowić się nad "Dziewczyną o siedmiu imionach". Dawno nie czytałam czegoś tak poruszającego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

.

Ocena:
Autor:
Data:
Podporządkowanie narodu pod kult jednostki wykracza poza absurd.
Ludzie pracują, odpoczywają, rozmawiają, w każdym momencie życie muszą nawiązać do dżuce, czyli doktryny politycznej sformułowanej przez przywódcę Korei Północnej Kim Ir Sena i wprowadzona w KRLD.
Nie ma ucieczki od codziennego wychwalania Wielkiego Wodza.
Prasa, telewizja, książki, nawet billboardy na ścianach głoszą tylko jedną, chwałę jakiej doświadczyła Korea tym ... że Wieczny Sekretarz Partii czuwa nad nimi i wspiera wszelkie zmiany w ich "najpiękniejszym kraju na świecie i kolebce cywilizacji".
Indoktrynacja całkowita, Szczególnie utkwiła mi w pamięci scena w której bohaterka czyści obrazy "Wielkich Przywódców", spodziewając się wizyty specjalnego patrolu, który sprawdzał, czy obrazy nie pokrywa kurz i czy są odpowiednio wyeksponowane na ścianie, na której nie mogło wisieć nic innego.Za odrobinę kurzu, lub marną plamkę, można się było spodziewać dotkliwych kar.
Jeśli wybuchłby pożar, pierwsze co trzeba ratować, to właśnie wizerunki Wodza i jego Syna.
Taki obraz rzeczywistości, może nas przerażać, ale najbardziej przerażające jest to, że mieszkańcy nie widzą w tym nic dziwnego, czy wykraczającego poza określone normy.Ot zwykła sprawa.
Jeśli nie możesz nic zrobić, po prostu przywyknij, potakuj, rób swoje, rób wszystko aby przetrwać.
I najważniejsze, gdy wychodzisz z domu, nie zapomnij przypiąć nad sercem znaczka z wizerunkiem Wielkiego Wodza – Kim Ir Sena, „dobroczyńcy” kraju. Dla większości ludzi w Korei jest Bogiem. Scena z książki. Rodzina je kolację, przed posiłkiem "tradycyjna modlitwa" : Dziękujemy naszemu Wodzowi za te dary które będziemy spożywać.

Autorka swoją relacją ukazała kraj swojego dzieciństwa, który mimo wszechobecnego terroru i agitacji jawi jej się jako miejsce, w którym mimo wszystko była szczęśliwa.
Miała kochającą rodzinę i sama kochała.Zrządzenie losu zmusiło ją do ucieczki, ale nie zapomniała, że gdzieś jest kraj, w którym ludzie, aby przetrwać żyją tak jak każe im partia.Bo Partia to rzecz święta.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena