Koszyk 0
Opis:
Urodzona w robotniczej, wielodzietnej rodzinie Johanna Morrigan, wyrasta na niegrzeszącą urodą nastolatkę z nadwagą. Jest za to obdarzona talentem literackim, ciętym językiem, a do tego ma obsesję na punkcie seksu. Wielka Brytania przełomu lat 80 i 90-tych widziana jej oczami nabiera ciekawego kolorytu. Polityka, codzienność, używki i moralność mają tu różne odcienie. Czy Margarete Thatcher był ... a politycznym geniuszem czy ciemiężycielką klasy robotniczej? Czy dziewczyna uprawiająca często sex z przygodnymi mężczyznami to zdzira czy Poszukiwaczka Seksualnych Przygód? Dziewczyna, którą nigdy  nie byłam to opowieść o „próbowaniu” się ze światem, o przekraczaniu i wytyczaniu granic, o budowaniu siebie, swoich postaw i wartości. To pochwała indywidualizmu, odwagi i pogody ducha, ale to też książka o silnych emocjach, jakich doświadcza się mając naście lat. Dodatkowym walorem książki jest barwnie nakreślony londyński światek muzyczny tamtych lat.  Skąpany w strumieniach alkoholu, okraszony wulgarnymi, a czasem lirycznymi anegdotami rozbrzmiewa na kartach tej książki przebojami alternatywnej sceny Madchester i zespołu Smashing Pumpkins. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Caitlin Moran
  • 2016
  • 1
  • 392
  • 205
  • 130
  • *, 978838015-155-0
  • 9788380151550
  • ZD76B

Recenzje czytelników

GIRL POWER

Ocena:
Autor:
Data:
Nie będę ukrywać satysfakcji, szkoda tylko, że nie możecie widzieć jej na mojej twarzy. Skąd takie zadowolenie? Cóż, może stąd, że to powieść, którą mogę podsumować tylko jednym: głośnym okrzykiem GIRL POWER! Siła kobiet! Siła doświadczeń i błędów!

Na wielu stronach Johanna, narratorka historii, jest przejmująco naiwną i niedojrzałą osobą. Jej wybory sprawiają, że czytelnik unosi wysoko brwi, doskonale wiedząc, jak to się skończy. Przed decyzjami Johanny uprzedzali nas rodzice ... nad decyzjami Johanny społeczeństwo zawiesiło wielką tabliczkę z ostrzegającym wykrzyknikiem. Tak, czytelnik ma więcej doświadczenia, widział już podobne historie, wie, czego spodziewać się w konsekwencjach czynów Johanny. Wie, jak kończy się udawanie kogoś innego; wie, do czego doprowadza puszczanie nastolatki samopas; wie, czego brakuje w życiu osób, które wychowały się w podłej okolicy i wyrosły w rodzinie, której głównym zajęciem jest kombinowanie i szukanie pieniędzy. W teorii - wszyscy to znamy, słyszeliśmy takie historie, widzieliśmy je w kinie, w telewizji. W praktyce - życie każdemu przynosi wiele zaskoczeń. W tej lekturze okazuje się, że każdy mierzy się ze światem na swój własny sposób. Nie ma żadnego "wiem na pewno".

Spodziewałam się po Dziewczynie, którą nigdy nie byłam wciągającego opisu początku lat dziewięćdziesiątych, oczywiście bardzo brytyjskich, dudniących muzyką. Moje oczekiwania zostały spełnione z nawiązką. Moran szczerze i ostro opisuje londyński świat muzyczny, choć w wymienianiu kolejnych grup, kapel i nazwisk jest zachowana pewnego rodzaju lekkość, dzięki której nie czułam się przytłoczona nadmiarem informacji. To prawdziwa przygoda, a ja zadowoliłam się tym, od czego zaczynała sama Johanna - od wyobrażania sobie brzmień na podstawie opisu utworów, płyt i koncertów. Na to autorka nakłada opis biedy i prowincji, na to świat opływający alkoholem, na to Londyn - drzwi do wielkiej, nowej, pięknej rzeczywistości, w której wszystko jest możliwe, a każdy może być swoim bogiem. Nie oddaje głosu obiektywnej narracji, bo wtedy książka nie miałaby sensu. Bez słowa skargi zgadzam się na narracje pierwszoosobowe, ale w tym przypadku książka nie mogłaby istnieć w innej formie. W narracji najlepiej ukazany jest proces dojrzewania bohaterki. Pierwsze zdania i decyzje, ociekające prostotą i brakiem doświadczenia, w porównaniu do ostatnich - ha! Takiej różnicy się nie spodziewałam. Johanna wielokrotnie próbuje stworzyć opis siebie, po drodze popełniając tyle gaf i błędów, że trudno byłoby je wszystkie wyliczyć. Jest odważna i chce siebie odkryć. Chce być sobą, choć droga do celu nie jest łatwa. W końcu staje się dziewczyną, którą tak naprawdę nie jest, a czytelnik obserwuje jej starania niejednokrotnie z szerokim uśmiechem na ustach. To pozytywna (choć też wulgarna i bardzo realistyczna) historia, powieść o próbowaniu świata, próbowaniu siebie, o odwadze i pogodzie ducha, improwizacji i indywidualizmie.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2016/04/dziewczyna-ktora-nigdy-nie-byam-caitlin.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Prawda

Ocena:
Autor:
Data:
Fabuła rozgrywa się na przełomie lat 80/90-tych a wiarygodność ówczesnych bohaterom czasów przenika czytelnikowi krwi. Przyznaję, że na początku byłam zainteresowana losami głównej bohaterki i to jej poświęciłam swoją uwagę, ale im dalej w las, tym bardziej otoczenie i klimat historii pobudzały moją wyobraźnię. Johanna to bardzo spostrzegawcza - mimo swojego młodego wieku - dziewczynka, pełna nadziei i pewności, że los może się odmienić w każdej chwili. Pamiętajcie ... że fabuła rozgrywa się w czasach o innej niż obecna ludzkiej mentalności, w której prostota klas robotniczych mocno kontrastuje z wysoko postawionymi osobowościami. Johanna podąża nowo wyznaczoną drogą, kształtuje swoją osobowość i uczy się panujących w świecie wartości, jednocześnie poznając ówczesną historię sceny muzycznej. Jak wygląda nastoletni świat dziewczyny, która niespodziewanie trafiła do wielkiego miasta? Jest przede wszystkim barwny, zabawny i pełen emocji, dzięki niespodziewanym wydarzeniom. Czy można mu się oprzeć? Nie można.

"Dziewczyna, którą nigdy nie byłam" to bystra, kontrolowanie nieograniczona i pewna siebie lektura, która potrafi zapewnić czytelnikowi kilka godzin naprawdę dobrej historii. Jeśli macie ochotę choć na chwilę przenieść się na nowo do przeszłości, do najwspanialszych lat 90-tych, w których wszystko było możliwe - poświęćcie swoją uwagę nieodkrytemu talentowi Caitlin Moran - naprawdę warto!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena

W zestawie taniej

28,94 Dostępny Wysyłamy w 3-6 dni
26,34 29,27

W zestawie taniej

Kupując zestaw oszczędzasz:
6,31 zł

Cena zestawu:

85,66 zł
91,97 zł
Oszczędzasz6,31 zł
Dostępne Wysyłka 24h