Koszyk 0
Opis:
Nowa powieść autorki bestsellerowych Zanim się pojawiłeś i Kiedy odszedłeś. Ten portret to moja ulubiona rzecz w całym domu. Właściwie na całym świecie. Przypomina mi o dziewczynie, którą kiedyś byłam. Która nie martwiła się na okrągło. I która potrafiła się bawić, po prostu… robiła różne rzeczy. O dziewczynie, którą chcę znó ... w być. W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża i myśleć o przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę, to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa. Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz, jaką ma. Kiedy ktoś chce jej go odebrać, Liv zaczyna walczyć. O obraz i o siebie. Podobno można łamać zasady, jeśli się kocha… Jojo Moyes to ulubiona autorka milionów czytelników, a jej pisarstwo jest światowym fenomenem wydawniczym. Wyrównała rekord należący do Harlana Cobena i Stephena Kinga – trzy jej książki znalazły się równocześnie na listach bestsellerów „New York Timesa”. Powieści Moyes zostały przetłumaczone na 35 języków i rozeszły się w nakładzie ponad 9 milionów egzemplarzy. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jojo Moyes
  • 2017
  • 1
  • 512
  • 205
  • 144
  • 97883-240-27576, 97883240-2757-6
  • 9788324027576
  • ZDH1U

Recenzje czytelników

Historia jednego obrazu

Ocena:
Autor:
Data:
Dziewczyna, która kochałeś przedstawia historię Liv Halstone – kobieta wiedzie właściwie idealne życie, u boku kochającego męża Dawida, zdolnego architekta. Codzienne szczęście i radość życia kończy się wraz z Davidem; kiedy umiera, Liv zostaje sama w zaprojektowanym przez niego Szklanym Domu. I kiedy wydaje się, że gorzej być nie może, Liv przekonuje się, że może – wraz z rosnącym podatkiem za miejsce zamieszkania i równie szybko rosnącymi długami. I oczywiście obrazem „Dziewczyny ... którą kochałeś”, kupionym przez Davida podczas ich miesiąca miodowego, który tym samym uratował obraz od wylądowania w śmietniku.

Kiedy wydaje się, że los się uśmiecha, on tylko z niej drwi – Liv wreszcie się przełamuje, zaczyna spotykać z Paulem McCaffertym poznanym w dość niemiłych dla niej okolicznościach i... okazuje się, że właśnie wtedy Lefevre'owie upominają się o wiszący u Liv obraz, według nich zagrabiony w czasie I wojny światowej, a reprezentuje ich firma Paula – stają po przeciwnym stronach barykady i żadne z nich nie chce się poddać.
U podstaw powieści Moyes leży obraz, tytułowa „Dziewczyna, którą kochałeś”, przedstawiający Sophie Lefevre – młodą kobietę, namalowaną przez swojego męża. To właśnie ją poznajemy w pierwszej części powieści, jako niespokojną żonę, czekającą na powrót swojego ukochanego z frontu. I wojna światowa to mroczne czasy. Rzuciła cień na całe miasto St Peronne, które, choć pod okupacją niemiecką, trwa przy życiu tylko dzięki wieściom z frontu i małym, buntowniczym uczynkom, jak przemycenie bulionu sąsiadowi czy zagłuszanie ukrytego w ogrodzie zegara. Portret kobiety staje się dominantą całej powieści – nawet po przeniesieniu akcji w czasy współczesne obraz jest nieodłączną częścią fabuły, która zdaje się być budowana wokół niego.

Najwięcej przyjemności sprawia odkrycie, że Liv i Paul, główni bohaterowie powieści, bardziej niż sobą są zajęci tytułowym obrazem. Stojąc po przeciwnych stronach barykady, badają proweniencję, historię, uzupełniają luki w informacjach na temat dzieła sztuki, poznają stopniowo osobę Sophie Lefevre, sposób jej bycia i okoliczności, w jakich słuch o niej zaginął.

Jojo Moyes i tłumaczenia jej książek (w tym wypadku Niny Dzierżawskiej) idealnie oddają lekkość powieści. Naszpikowane problemami życie Liv staje się fascynujące, wciąga i sprawia, że przerwać lekturę jest niezwykle trudno. Przyjemny, prosty język powieści powoduje, że całkiem solidną, kilkuset stronicową książkę czyta się w zabójczym tempie, zwłaszcza w momentach kulminacycjnych.

Dziewczyna, którą kochałeś to cudowna opowieść o miłości pogrążonej w cieniu wojny, o drobnych dobrych uczynkach, dzięki którym pozostawano przy zdrowych zmysłach; o ruszaniu dalej po tragedii i stopniowym dopuszczaniu do siebie ludzi; o walczeniu do końca i nie poddawaniu się pod żadnym pozorem, choćby wszyscy byli nam przeciw. Jojo Moyes nie tworzy arcydzieł, górnolotnej literatury – ale proste, trafiające do serca powieści, które można czytać i czytać. Przyznam szczerze, że dużo bardziej polubiłam Dziewczynę, którą kochałeś niż Zanim się pojawiłeś i nabrałam apetytu na kolejne książki autorki, a Wam zdecydowanie polecam zapoznać się z przeplatającymi się historiami Sophie i Liv i zrelaksować przy nich.

http://ksiazkoholiczka-nadeine.blogspot.com/2016/12/dziewczyna-ktora-kochales.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Najlepsza książka Moyes

Ocena:
Autor:
Data:
Dziewczyna, którą kochałeś to historie dwóch kobiet żyjących w różnych czasach, których losy połączy pewien obraz. Sophie prowadzi rodzinny hotel w małym francuskim miasteczku okupowanym w czasie pierwszej wojny światowej przez Niemców. Zanim jej mąż dołączył do armii, był utalentowanym malarzem, a jeden z jego obrazów, portret Sophie, wisi w hotelowej restauracji kobiety. Ten sam obraz po prawie stu latach zdobi dom Liv, żony znanego architekta ... Przypomina on jej męża oraz jedną z ich wspólnych podróży do Hiszpanii. Kiedy chcą jej odebrać malowidło, kobieta gotowa jest na wszystko, aby tylko je zachować. Walcząc o portret nieznanej francuski, poznaje tragiczną historię Sophie i jej miłości do męża.

To zupełnie inna historia, niż dotychczasowe Moyes, które miałam okazję przeczytać. Na początku byłam mocno skonfundowana – powieść rozpoczyna się w roku 1916, w małym francuskim miasteczku okupowanym przez Niemców. Ten wojenny dramatyzm zupełnie nie pasował mi do stylu pisarki. Choć jej powieści zawsze mają głębsze przesłanie, tutaj ten przekaz jest jeszcze silniejszy. Wojna to czas, który ciężko opisać bez wydarzeń trafiających prosto w nasze serca, tragedii, których nie jesteśmy w stanie pojąć ludzkim rozumem. Nie inaczej jest w historii Moyes.

Jestem zachwycona tą powieścią. Sophie od razu zyskała moją sympatię i ciężko było mi się z nią rozstać, kiedy główny prym w książce zaczęła wieść historia współczesnej Liv. Z czasem jednak, kiedy na jaw wychodzą powiązania między dwiema kobietami, i drugą bohaterkę ogromnie polubiłam. I Sophie, i Liv to przykłady kobiet z pozoru kruchych i zbyt mocno kierujących się emocjami, jednak niesamowicie odważnych i walecznych, kiedy wymaga tego od nich sytuacja. Ogromnie podobają mi się bohaterki, które stworzyła Moyes, oraz przekaz całej historii.

W moich oczach ta powieść nie ma żadnych zarzutów. Niesamowita, wzruszająca i trzymająca w napięciu historia z pięknym przesłaniem. Zdecydowanie najlepsza książka Jojo Moyes z tych, które miałam okazję do tej pory przeczytać. Jedyne do czego mogę się przyczepić, to do oprawy graficznej. Okładka zupełnie nie pasuje do treści powieści – sugeruje historię lekką i przyjemną, a wcale taka nie jest. Grafika jest bardzo ładna, ale nie pasuje do powagi książki.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zapoznać się z twórczością Jojo Moyes, zdecydowanie zachęcam do sięgnięcia w pierwszej kolejności właśnie po Dziewczynę, którą kochałeś!

https://bibliofilembyc.wordpress.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena