Koszyk 0
Opis:
Tosia i Tomek to rodzeństwo, jednak każde z nich jest zupełnie inne. Tosia to spokojna, grzeczna dziewczynka, Tomek - zwariowany chłopak pełen szalonych pomysłów. Na wakacyjny wypoczynek wybierają się w różne miejsca. Los sprawia, że tuż przed wyjazdem muszą w tajemnicy zamienić się rolami. Tomek zmuszony jest chodzić w sukienkach, a Tosia stara się udawać twardego chłopaka. Jak poradzą sobie w nowych wcieleniach? Czy uda im się zachować sekret?
Mniej Więcej
  • Hanna Ożogowska
  • 2013
  • 0
  • 176
  • 205
  • 146
  • 9788364379093
  • 9788364379093
  • ZB5DE
  • 14-16 lat

Recenzje czytelników

wspomnień czar

Ocena:
Autor:
Data:
Nie miałam tej książki w ręku już od dobrych dziesięciu lat., a może i jeszcze dłużej. A jednak gdy przyszło mi wskazać ulubioną opowieść z czasu dzieciństwa, wybór był oczywisty. Do żadnego tytułu nie wracałam wtedy tak regularnie, żaden mnie tak nie fascynował i nie wpłynął na mnie tak jak „Dziewczyna i chłopak…”.

Byłam dzieckiem bardzo spokojnym, powiedziałabym wręcz: „stacjonarnym”. Mimo że mieszkałam (i nadal mieszkam) na wsi i bardzo sobie wiejskie otoczenie cenię ... znacznie łatwiej było mnie znaleźć w łóżku z książką niż harcującą na dworze. Nie bez wpływu na to był fakt, że raczej nie miałam ciekawskiego charakteru, ale duże znaczenie miało też to, że w okolicy brakowało dzieciaków, z którymi mogłabym sobie poszaleć. Najbardziej doskwierało mi, że całe moje rodzeństwo – a mam ich aż czworo – było ode mnie znacznie starsze i zamiast pełnić rolę towarzyszy zabaw, opiekowali się mną. Dlatego odkąd pamiętam moim największym marzeniem było mieć brata w moim wieku. Wymyślałam całe historie o tym, jak w tajemniczych okolicznościach przyjeżdża do nas pani z chłopcem i mówi, że zaszła pomyłka, że to jest mój zaginiony bliźniak, itp. Piszę o tym, by wyjaśnić, dlaczego tak pokochałam „Dziewczynę i chłopaka…”, gdy po raz pierwszy trafiła w moje ręce, kiedy miałam jakieś siedem lat. Moje marzenie, w świecie realnym niemożliwe do zrealizowania, spełniało się na kartach tej książki. Tosia – spokojna, grzeczna dziewczynka, kropka w kropkę podobna do mnie, ma brata Tomka, trochę zwariowanego, pełnego dziwnych pomysłów chłopca. Marzyłam o takim właśnie towarzyszu zabaw, przy którym i ja stanę się odważniejsza. Sytuacja, w której znalazły się dzieci, czyli konieczność zamiany ról i wcielenia się w osobę brata/siostry, była wodą na młyn mojej dziecięcej wyobraźni. Gdy czytałam tę książkę, to nie Tosia podszywała się pod Tomka – to ja nim byłam. W mojej głowie przeżywałam wszystkie te przygody, których nie odważyłabym się wcielić w życie w prawdziwym świecie.
Był taki czas, że każde wakacje i każde ferie zimowe rozpoczynałam od wizyty w bibliotece i wypożyczenia „Dziewczyny i chłopaka…”. Minęło wiele lat, rzadko już sięgam po książki dla dzieci i młodzieży (zbyt dużo jest „dorosłych” książek, na które i tak z trudem znajduję czas). Przez ten okres wydoroślałam, nabrałam odwagi, by nie ograniczać się do przeżywania wyłącznie fikcyjnych przygód bohaterów. Mimo to zawsze będę z rozrzewnieniem wspominać czar, jaki roztoczyła nade mną ta książka. Właśnie za to, za te magiczne wspomnienia – 5/5.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

książka

Ocena:
Autor:
Data:
przepiękna książka pełna humoru, ucząca dzieci odwagi. Autorka doskonale umie dotrzeć do młodego czytelnika, pokazuje że zawsze w życiu można spotkać przygodę
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena