Koszyk 0
Opis:
Czego możemy się nauczyć od kosmitów? W cyklu pisanych przez ponad trzydzieści lat opowiadań Stanisław Lem udowadnia, że bardzo wiele. Bohater Dzienników gwiazdowych, Ijon Tichy, niczym Guliwer obcuje z różnymi istotami pozaziemskimi. Podczas swych licznych międzyplanetarnych wojaży podróżnik poznał rozmaite obce cywilizacje, stworzone tak przez istoty myślące, jaki i przez zaawansowane roboty. Zaskakujące ... ale kosmici mieszkający na oddalonych w przestrzeni (czasem także czasie) planetach mają więcej wspólnego z nami, niż mogłoby się wydawać... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Stanisław Lem
  • 2012
  • 0
  • 388
  • 197
  • 123
  • 9788308048900
  • 9788308048900
  • ZAH8J

Recenzje czytelników

"Dzienniki gwiazdowe" - jedyne takie dzienniki!

Ocena:
Autor:
Data:
Powieści fantastyczno-naukowe Stanisława Lema wyróżniają się spośród dzieł innych pisarzy. I powodem tego nie są bynajmniej przełomowe, zdumiewające pomysły lub bazujące na badaniach przewidywania przyszłości. Jednakże nie zrozumie tego ten, kto nie przeczyta przynajmniej dwóch jego książek.
W przypadku "Dzienników gwiazdowych" autor popisuje się fantazjami tak prostymi i wręcz bajowymi (choć momentami zahaczając nie tylko o 'fiction', lecz także o 'science'), że aż zdumiewającymi ... Już sam wstęp wskazuje na - zdawałoby się - przesadnie poważne podejście do tematu przez twórcę: poza tekstem ciągłym, pełnym najdokładniejszych wyjaśnień zawartości książki, znajdujemy również dodatkowe przypisy, a nawet - co ciekawe - sprostowanie, czym jest L.E.M.! Przechodząc do konkretnej lektury, stajemy się obserwatorami życia niejakiego Ijona Tichego, zaczynając od podróży na planety zamieszkiwane przez formy życia w żaden sposób nie przypominające tych ziemskich, a na listach otwartych do ludzkości wzywających do ratowania galaktyki, przez tegoż Ijona sformułowanych.
Śmiem sądzisz, iż osoby ceniące powieści o przyjemnej, zbliżonej do naszego codziennego życia fabule, nie wyczują wysublimowanego żartu autora, ukrytego między wierszami historyjek o tabletkach, dzięki którym zaczyna się rozumieć kilka języków obcych istot czy też o kopiach osób, przedłużających im życie po wypadkach związanych z ciągłymi kataklizmami na jednej z planet.
Dlatego też powieść polecam wszystkim tym, którzy poszukują w literaturze science-fiction nowych wrażeń, o ile można nowymi nazwać to, co powstało około 60 lat temu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena