Koszyk 0
Opis:
Książka pokazuje, jak dziennikarze, wykorzystując najnowsze technologie, przekazują światu obrazy wojny oraz w jaki sposób relacjonowanie wydarzeń w czasie rzeczywistym ograniczyło możliwość cenzury wojskowej i państwowej, propagandy i kontroli. Książka opisuje m.in. dziennikarskie relacje z wojny w Iraku, "pierwszej wojny internetowej" w Kosowie, wydarzeń z 11 września 2001 r., egzekucji Saddama Husajna. Całość uzupełniają liczne cytaty z blogów prowadzonych w czasie wojny przez dziennikarzy ... żołnierzy i zwykłych ludzi. Autorzy podkreślają rosnącą rolę reportera wojennego w kontekście upowszechniania się technologii cyfrowych. Omawiają problem retoryki wojennej w dziennikarstwie cyfrowym oraz wpływ dynamizmu, bezpośredniości i realizmu przekazów medialnych na postrzeganie przez opinię publiczną istoty wojny. Zwracają również uwagę, na mechanizm powstawania nowego rodzaju więzi z ludźmi znajdującymi się w odległych zakątkach świata w kontekście przybliżania czasu, przestrzeni i miejsca zdarzeń. Jeżeli telewizja satelitarna zatarła wojenne granice między "nami" a "nimi", najnowsze technologie cyfrowe tylko pogłębiają to zjawisko. Matheson i Allan zręcznie analizują te kwestie, ukazując moralny i polityczny wymiar dziennikarstwa wojennego prowadzonego za pośrednictwem tych nowych form osobistego, społecznego i dziennikarskiego wyrazu. Stephen D. Reese, University of Texas. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Donald Matheson, Allan Stuart
  • 2012
  • 1
  • 248
  • 205
  • 145
  • Media cyfrowe
  • 978-83-01-16949-7
  • 9788301169497
  • ZAKZA

Recenzje czytelników

Świetna książka

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo dobra książka z nowej serii wydawnictwa PWN. Autorzy w rzetelny sposób opisują historię pojawienia się wojny w mediach masowych na bardzo szeroką skalę.

Punktem wyjścia jest, określony mianem „pierwszej wojny internetowej”, konflikt zbrojny w Kosowie (1999). Co ma wpływ na poszerzenie perspektywy w przedstawianiu wojny? Np. relacje na żywo z miejsc objętych walkami, które bardzo często są wykorzystywane przez programy informacyjne ... Ma to wpływ na postrzeganie wojen przez nas – widzimy je przecież z bliska. Technologie cyfrowe umożliwiają nam również porównanie perspektyw np. różnych krajów, a przy założeniu, że każdy z kamerą może zostać reportem, poznajemy zachowania żołnierzy (często bardzo kontrowersyjne), którym poświęca się ostatnio bardzo wiele uwagi.

Książka jest obowiązkową pozycją dla dziennikarzy i osób zajmujących się mediami. Choć chyba każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z działalności i wpływu mediów masowych, a tym bardziej przy tak fundamentalnych sprawach jak wojna.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena