Koszyk 0
Opis:
Nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2015 za Matkę Makrynę. Ta książka wywoła zamieszanie. W trzydziestym trzecim roku życia Jarosław Iwaszkiewicz wdaje się w romans, pisze wiersze i dużą część Kochanków z Werony. Gogol wydaje świeżo ukończone Martwe dusze. Jacek Dehnel zaś swój rok chrystusowy tuż po północy  rozpoczyna obejrzeniem Kubrickowskiego Lśnienia. Obrosł ... y religijną symboliką, trzydziesty trzeci rok życia upływa Dehnelowi z jednej strony prozaicznie – remontuje kuchnię, gotuje, chodzi na zakupy, na pocztę, spotyka się ze znajomymi, z przyjaciółmi, chadza na koncerty, czyta książki – ale i w sposób charakterystyczny dla pisarza: opisuje swą pracę nad felietonami, opowiadaniami i nad nową powieścią, Matką Makryną. Poza tym spotkania autorskie, odczyty, wywiady, rozdania nagród, ploteczki z literackiego świata, barwne podróże.  Autor nie stroni też od komentowania otaczającej go rzeczywistości, dając upust swojemu publicystycznemu temperamentowi. Niektórzy mogą się obrazić… Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAB
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jacek Dehnel
  • 2015
  • 512
  • 194
  • 123
  • 97883280-1520-3
  • 9788328015203
  • ZCWRF

Recenzje czytelników

Dowcipnie i wzruszająco

Ocena:
Autor:
Data:
Niektórzy zarzucają autorowi "Dziennika roku chrystusowego", że zbyt wiele pisze o sobie, że za dużo Dehnela w Dehnelu.
A o kim miałby pisać w dzienniku? Przecież to podstawowa zasada i zbójeckie prawo tego gatunku. Poza tym Jacek Dehnel nie skupia się jedynie na sobie. Mamy okazję poznać jego bliskich i dalszych znajomych, literackie wzorce oraz czytane książki, odwiedzane miejsca, artystyczne upodobania oraz poglądy na bieżące wydarzenia kulturalne, społeczne i polityczne ... Sporo przy tej okazji obrywa się posłom i różnej maści ludziom władzy oraz klerowi, na których głupocie i dwulicowości pisarz nie zostawia suchej nitki.

Kolejny często spotykany zarzut to młody wiek autora. Dla mnie to argument absurdalny, gdyż o wartości dziennika nie stanowią lata pisarza, lecz styl, warsztat, umiejętności oraz to, co ma do powiedzenia czytelnikom (zwłaszcza, gdy pisze dziennik z góry przeznaczony do druku).
Broda mędrca nie czyni - mówi arabskie przysłowie:).

Zupełnie rozbroił mnie też zarzut, że dziennik jest przeintelektualizowany. Moim zdaniem, napisany jest lajtowo, a to, że ma erudycyjny charakter, podnosi jego wartość i sprawia, że czyta się go z zainteresowaniem. Wszak to nie wyznania dla tabloidu, tylko książka, która z jednej strony ma oddać charakter autora, z drugiej - pokazać jego zainteresowania, pracę (zwłaszcza nad "Matką Makryną"), pasje i refleksje.

Dla mnie książka Dehnela spełnia wszystkie wymogi literackiego dziennika, a jej lektura sprawiła mi ogromną frajdę.
Od razu zaznaczę, że nie ze wszystkimi poglądami autora się zgadzam (np. z krytyczną opinią o "Ostatnim rozdaniu" Myśliwskiego), ale pasjonujące było dla mnie właśnie konfrontowanie moich ocen z osądami pisarza. I nie dotyczy to tylko literatury.

Dehnel pisze błyskotliwie, dowcipnie, nie stroni od sarkazmu, ale sporo jest też w jego dzienniku lirycznych, wzruszających, nastrojowych fragmentów.
Bronię tej książki z czystym sumieniem, bo dla mnie była ona i rozrywką, i pełną zadumy lekturą, obfitującą w artystyczne konteksty, a to lubię i cenię.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

dzienniki

Ocena:
Autor:
Data:
Bardzo lubię Dehnela więc ten nieco nudny dziennik jakoś mu daruję. Literacko - pierwsza klasa ! Świetnie się czyta, dobrze napisana książka. Treść - nie porywająca.. Autor przyzwyczaił czytelników do o wiele lepszego pisarstwa i niszowych tematów.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena