Koszyk 0
Opis:
Celestyna, służąca z Paryża, przyjeżdża na służbę na prowincję. Podczas pobytu u państwa Lanlaire’ów prowadzi dziennik, w którym pisze o tym, co jej się przytrafia i wspomina pracę w innych domach. Opisuje swoje romanse, dawnych kochanków, śmieszne i tragiczne historie, umizgi ekscentrycznych pracodawców. Pojawia się modny pisarz, obłudny mieszczuch, działacz dobroczynny, zuboż ... ały hrabia ożeniony z bogatą parweniuszką, stary fetyszysta czy zblazowany młodzieniec. Celestyna ma niezwykle ostre pióro i znakomity dar obserwacji. I nie zna litości w zdradzaniu tajemnic swoich chlebodawczyń oraz przywar swoich panów zafascynowanych jej urodą. ULanlaire’ów Celestyna poznaje Józefa – służącego, tyrana, stręczyciela i sadystę. Boi się go, ale jest także nim zafascynowana. Pewnego dnia w lesie zostaje znaleziona zgwałcona i zamordowana dziewczyna – Klarcia. Celestyna domyśla się, kto to mógł zrobić… Tylko czy jej to będzie przeszkadzało? „Dziś powiedzielibyśmy, że ta powieść dozwolona jest od lat osiemnastu – nie żeby była szczególnie gorsząca, ale dlatego, że wcześniej trudno uchwycić jej głębsze intencje i docenić ten zgryźliwy humor”.Joanna Żurowska. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Octave Mirbeau
  • 2015
  • 1
  • 384
  • 215
  • 145
  • 9788364700613
  • 9788364700613
  • ZCO6S

Recenzje czytelników

Strzeżcie się perfekcyjne panie domu ;-)

Ocena:
Autor:
Data:
Pośród wielu nowości książkowych zdarzają się również takie, które same w sobie nowe nie są, ale za to niosą świeżość przekładu i współgrają z adaptacją filmową.
Gdy pojawił się u mnie film z 2015 r. - ekranizacja skandalizującej powieści Octave'a Mirbeau, napisanej w 1900 r. postanowiłam sięgnąć do pierwowzoru i nie zważać na wcześniejsze ekranizacje "Dziennika panny służącej".

Przede wszystkim chcę podkreślić, że mimo upływu czasu, tę powieść czyta się naprawdę dobrze ... Formuła pamiętnika okraszona zbiorem opowiastek sprawdza się wręcz idealnie.
Powieść Octave'a Mirbeau to historia młodej i uroczej pokojówki Celestyny, która podejmując się służby na francuskiej prowincji prowadzi także dziennik. Wspomina w nim swój pobyt w wielu zamożnych domach, przedstawia świat kobiety kierującej się emocjami, doświadczonej i zmiennej.
Celestyna rozpoczyna służbę w wiejskiej posiadłości, w której czuje się jak na zesłaniu. Wszak wychowała się w nadmorskim krajobrazie Bretanii, wiele lat spędziła w Paryżu i tam zadawała szyku jako pokojówka z wyższych sfer. Dom, do którego trafia oraz jego właściciele a zarazem nowi pracodawcy, nie przypadają buńczucznej dziewczynie do gustu. Z tego powodu postanawia pisać sekretny dziennik, wspomina swoje życie na służbie i mężczyzn, którzy zawrócili jej w głowie, Celestyna jest bowiem bardzo kochliwą istotką. Jednocześnie zapisuje w pamiętniku mnóstwo trafnych spostrzeżeń często demaskujących wady społeczeństwa sprzed ponad stu lat.
Powieść w formie wspomnień napisana jest z dużą prostotą i humorem. Dzięki temu przyglądamy się bogatym i próżnym, złym i żałosnym bohaterom. Celestyna zdaje sobie sprawę, że wykonuje "psi zawód", dlatego często bywa okrutna wobec swoich chlebodawców, robi im na złość, ośmiesza i w pewien sposób rekompensuje sobie "psie życie".
Czytając jej wynurzenia czasem możemy mieć wrażenie, że większość mieszkańców Paryża czy okolic z początków XX wieku, to ludzie egzystujący w bardzo mrocznej rzeczywistości, źli do szpiku kości, zdeprawowani i odpychający. W najlepszym zaś wypadku mogą nam się trafić osoby chore, tragicznie dotknięte przez los lub ekscentryczne. Autor powieści ustami swej młodej bohaterki przekazuje czytelnikom własną wizję społeczeństwa, uwikłanego w małomiasteczkowość i odzianego w hipokryzję.
Celestyna szuka miłości, tęskni do jakiejś zmiany a jednocześnie przyznaje, że:

"Ale ja...ja będę głupia do końca życia. Twarda szkoła doświadczeń i wszelakie nieszczęścia nigdy mnie niczego nie nauczą (...) Sprawiam wrażenie takiej, co umie wołać o pomstę do nieba, co urwie łeb diabłu, a na koniec końców...każdy może mnie wykiwać".

Bo tak naprawdę Celestyna to naiwna dziewczyna, mimo zdobytych doświadczeń daje się ponieść chwili, jakiejś ulotnej iluzji życia innego, niż do tej pory. Zawsze jednak skazana będzie na Pana, który będzie ją posiadać. Nawet wtedy, gdy zdecyduje się zamienić fartuszek panny służącej na ubranie świeżo upieczonej mężatki.
Chociaż bohaterka żyje w początkach XX wieku, mam wrażenie, że jej spostrzeżenia na tematy społeczne nie są tak dalekie od współczesności. Podwójna moralność, skrywane tajemnice ludzkiej natury czy marzenia o szczęściu są jak najbardziej aktualne.
Zaproście pannę służącą do swojego domu, może wskaże wam, jak przypodobać się perfekcyjnej pani domu a może ośmieszy niektóre z żon Hollywoodu. W każdym razie z pewnością poda wam odrobinę mleka z...sobola. Przed snem.

A gdy już przeczytacie możecie sięgnąć po najnowszą ekranizację powieści.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

dziennik służącej

Ocena:
Autor:
Data:
Celestyna, główna bohaterka, jest francuską pokojówką, która od najmłodszych lat pracuje na swoje utrzymanie. Tym razem podejmuje kolejną pracę pokojówki w małej, normandziej miejscowości, u państwa Lanlaire. Podczas swego pobytu w ich domu, pisze w wolnych chwilach dziennik, w którym opisuje swoje życie, miłostki, pracę. Z dowcipem, a chwilami drwiną, opisuje osoby, z którymi się stykała, opisuje byłych i obecnych pracodawców, współpracowników, ale i kochanków. Robi to lekko i ciekawie ... Jej notatki przybliżają nam tło społeczno-kulturowe oraz zachowania ludzkie. Porównuje Paryż z prowincją i drwi z małomieszczańskości, jest dowcipna, ale i złośliwa. Celestyna jest bystrą obserwatorką i potrafi w intrygujący sposób przelać swoje spostrzeżenia i refleksje na papier.

U swoich nowych pracodawców spotyka Józefa, służącego. Mężczyznę groźnego, jak i intrygującego. Zaczyna go bacznie obserwować, pomimo strachu. Kiedy w lesie zostaje znaleziona młoda dziewczyna, zgwałcona i zamordowana - Celestyna domyśla się, kto jest sprawcą . Fascynacja jest jednak silniejsza niż strach. Jaki finał będzie miała jej opowieść? Przeczytajcie sami!


http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2015/06/dziennik-panny-suzacej-octave-mirbeau.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena