Koszyk 0
Opis:
Wyjątkowe, nie znajdujące porównania w polskiej literaturze dzieło, które od półwiecza nie straciło na aktualności. Z osobistych utarczek Witolda Gombrowicza z całym światem powstał dziennik, który przekracza wszystkie możliwe granice, wywołuje tematy przemilczane i te, którymi żył i żyje świat. Opus magnum, dzięki któremu Gombrowicz zdobył światowe uznanie.
Mniej Więcej
  • Witold Gombrowicz
  • 2013
  • 1
  • 1004
  • 215
  • 147
  • 978-83-08-05137-5
  • 9788308051375
  • ZAYRX

Recenzje czytelników

Wariacka recenzja na temat wspomnień Witolda Gombrowicza - „Dziennik1953-1969”

Ocena:
Autor:
Data:
Osobiście wielbię Witolda Gombrowicza. Wielbię jego twórczość i jego szalony, wiecznie młody umysł. Dlatego dwa tomy wspomnień, wydane w formie jednej opasłej księgi, to subiektywny numer jeden mojego literackiego rankingu.
Po pierwsze, Dziennik 1953-1969 to kawałek codziennego, monotonnego życia Witolda Gombrowicza. A jednak powszedniość nie jest tu równoznaczna ani z nudą ani z bezbarwnością. Każde zdanie, każde przemyślenie i refleksja jest naznaczona charakterem gombrowiczowskim ... Swoje życie opisał w taki sposób, w jaki opisywał historie swoich ponadczasowych dzieł literackich.
Po drugie, Dziennik 1953-1969 to próba usprawiedliwienia swojego, dość niestandardowego, a czasem kontrowersyjnego stylu życia. Gombrowicz to wybitnie uzdolniony ekscentryk, który mimo to trzeźwo ocenia otaczającą go rzeczywistość i próbuje w niej zadomowić się we własny nieszablonowy a często niedorzeczny sposób. Zdaje sobie sprawę ze swojej dziwności, ale nie potrafi żyć inaczej.
Po trzecie, Dziennik 1953-1969 to próba zderzenia polskiej legendy literackiej ze znojem i trudem argentyńskiej codzienności. To opis przejścia drogi od bohatera, od dość znanego w Polsce osobnika, do zera, do anonimowego emigranta w Argentynie. I z powrotem, od zera w postaci człowieka nieznanego nikomu w Ameryce Południowej, do bohatera - twórcy uwielbianego przez tamtejszą społeczność.
W końcu, po czwarte, Dziennik 1953-1969 to zapis umysłu wybitnej postaci, ewolucja jego poglądów i sposobu postrzegania samego siebie. Można go traktować jako poradnik uczący jak z dystansem spoglądać na własną osobę i znosić własne niedorzeczności.
Zbliżenie na życie ulubionego pisarza, poznanie motywów jego dzieł i osobistych opinii, to wielka frajda. Dlatego jeśli cenisz Gombrowicza, a jedyne co odstrasza Cię od sięgnięcia po jego dziennik to objętość bliska 1000-cu stronom, daj się porwać wariacji. A jeśli nie to, niech przekona Cie moja bałamutna opinia: gdyby było to możliwe Witold Gombrowicz przyjaźniłby się z Woody Allenem.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Polecam

Ocena:
Autor:
Data:
Polecam! Bardzo ciekawa lektura. Warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena