Koszyk 0
Opis:
Niezapomniana epopeja o kampanii wrześniowej, kreśląca panoramę nadziei i trwogi, triumfu i tragedii… Akcja tej niezwykłej powieści rozgrywa się w trakcie pierwszego tysiąca godzin II wojny światowej. Dzięki trafnemu doborowi wiarygodnie nakreślonych psychologicznie postaci pochodzących z różnych sfer społecznych i kulturowych udało się autorowi nakreślić przekonującą fabularnie kronikę wrześniowych zmagań. Poznajemy zatem bohaterskich, choć niepozbawionych zwątpienia obrońców Westerplatte ... walczącego w oblężonej Warszawie generała Janusza Prusa, który niegdyś podczas przewrotu majowego, broniąc niepopularnego rządu, stracił rękę i szansę na karierę, ale także zwykłego wiejskiego chłopaka Antosia, który razem z wieloma niedoświadczonymi, ledwo co zmobilizowanymi żołnierzami na Kresach Wschodnich bierze udział w starciach z sowieckimi agresorami. Wśród wielu bohaterów tej monumentalnej powieści są też postaci niezaangażowane bezpośrednio w walkę (amerykański dziennikarz Loomis czy żydowski uciekinier z Warszawy, Berg), a nawet walczące w szeregach wroga, jak Erich, młody hitlerowski oficer, który przed wojną wspinał się w górach z polskimi przyjaciółmi. Dokumentarne niemal w swej wierności oddanie historycznych realiów w połączeniu z wielością pokazanych postaw i moralnych wyborów, przed którymi stanęli w tamtych trudnych czasach mieszkańcy Polski sprawia, że dzieło W.S. Kuniczaka należy do najznamienitszych obrazów września w historii polskiej literatury. Nadeszła wojna, jakiej jeszcze nie widziano dotąd w Europie: azjatycka pożoga wlała się w chłodne niemieckie kanały, a zasadami będą terror i eksterminacja. Nigdy przedtem cywilizowany człowiek czegoś takiego nie próbował. Walczyli na gigantycznym polu bitewnym: od Bałtyku po Karpaty na południu, od Borów Tucholskich, urodzajnych pól Wielkopolski i śląskich hałd na zachodzie, po czarnoziemy i trzęsawiska Prypeci na Kresach Wschodnich. Działa grzmiały dalej, robiły swoje, podobnie jak bombowce, które nękały niechcących się poddać obrońców Helu. Tyle że to nie była już wojna. Był to upór, ostateczny gest pogardy wobec przeciwnika, śmierci i nieuchronnego końca. Wojna armii, map, strategii i uświęconej destrukcji właśnie się kończyła… Fragment książki Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • W.S. Kuniczak
  • 2013
  • 1
  • 856
  • 245
  • 170
  • 9788375069525
  • 9788375069525
  • ZB3B1

Recenzje czytelników

Polski Szeregowiec Ryan

Ocena:
Autor:
Data:
Historia kampanii wrześniowej w czasach drugiej wojny światowej. Jak można domyślać się z tytułu, książka opowiada losy bohaterów w ramach czasowych pierwszych tysiąca godzin, po wybuchu hitlerowskiej inwazji na naszą ojczyznę.

Autorem książki jest syn polskich emigrantów W.S. Kuniczak. W Ameryce znany z tego, że uświadomił Amerykanom, jak wyglądała wojna na naszych ziemiach, jak dostaliśmy łupnia od Niemców, o sowieckiej napaści, i o tym, jak alianci koncertowo się na nas wypięli ...

Poznajemy obrońców Westerplatte, niektóre nazwiska są zmienione, lub prawdziwe losy przypisane zostały postaciom fikcyjnym. Nie można tej książki traktować jako źródło historyczne, lecz jest to fabularyzowana historia, którą pochłania się z zapartym tchem.

Dzieje bohaterów zostały opowiedziane na 856 stronach, które od pierwszego zdania, do ostatniej kropki wciągają bez reszty. Wiecie, nie potrafiłem funkcjonować, bez poznania dalszych losów bohaterów. Niby przewidywalne, bo w końcu każdy wie (a przynajmniej powinien wiedzieć), jak to było, lecz porywający jest sam sposób opowiadania.

Być może jest w tym odrobinę amerykańskiego efekciarstwa, jednak dowodzi to niezbicie, że Polak potrafi. W końcu za Oceanem książka przez kilka miesięcy utrzymywała się na szczycie bestselerów.

Wiesz, byłem na Westerplatte z obrońcami, słyszałem wybuchy rozrywające niebo, sypała się na mnie rozbryzgiwana bombami ziemia, wokół mnie latało tysiące kul, złowrogo przecinających powietrze ze świstem. Widziałem nawet drzazgi lecące z drzewa, gdy jakaś zbłąkana kula w nie trafiła.

Poznajemy również losy oficerów, jednego generała, jest wątek miłosny, patriotyczny, trochę o spapranej karierze. Poznajemy również zwykłego żołnierza, który został zabrany ojcu wręcz z pola i wcielony do armii.

Ja sam, po książkę sięgnąłem z czystego przypadku, ponieważ w Matrasie stała na półce z promocjami, kup jedną książkę i wybierz sobie drugą za złotówkę. Jak to bywa z promocjami, z reguły jest na nich coś co absolutnie nikomu nie podchodzi, jednak stwierdziłem, że nie odpuszczę i znajdę coś dla siebie.

Chwyciłem opasłe tomiszcze, przeczytałem informacje zawarte na obwolucie i w pewnym sensie zapragnąłem ją mieć i poznać. Z wyborem drugiej książki poszło gorzej, jednak w tym przypadku akurat Luba upatrzyła coś dla siebie, co według pana w księgarni było dobrym wyborem, ponieważ jego mama czytała i jej się podobało. Nie wiem, zobaczę co powie jak przeczyta, mi się mój wybór spodobał.

Czytając Dzień Tysiąca Godzin pojawił się u mnie chytry plan, który zakładał żeby książkę przerobić na scenariusz, zatrudnić dobrego reżysera i nakręcić film. Ale nie jakąś popierdółkę, których u nas nie brakuje, lecz kasowe dzieło na miarę Szeregowca Ryana, bądź Byliśmy Żołnierzami.

Wiecie, wkurza mnie w Amerykanach ich patos, duma, czasami wręcz pajacowatość swego rodzaju, jednak jest to naród, który w jakiś sposób potrafi opowiadać swoją historię, zarabiać na tym krocie i wywoływać emocje. A my?

Mamy potencjał, coś tam potrafimy, jednak brakuje trochę tej jakości. Bo jakoś jest już od dawna…

Jednak jeżeli chcecie jakości i przyjemnej lektury, a II wojna niekoniecznie jest waszym konikiem, to i tak polecam lekturę. Mi się spodobało, a wychodzę z założenia, że jeżeli mi się podobało, to znajdzie się jeszcze kilka osób na świecie, którym też się spodoba.

Ubolewam też nad tym, że tego rodzaju dzieł się nie promuje w żaden sposób. Chociaż… Może w tym kraju, gdzie o przeżyciu z dnia na dzień decyduje każda złotówka, wystarczającą reklamą jest jakaś promocja…
całość recenzji dostępna na www.absurdalizm.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena