Koszyk 0
Opis:
Ojciec Anselm to niezwykły mnich z zakonu gilbertynów. Pewnego dnia odwiedza go przyjaciel z dawnych lat i opowiada mu mrożącą krew w żyłach historię kobiety, która została zdradzona przez czas, los i kogoś bliskiego... Kogoś, kto wciąż pozostaje w ukryciu. Anselm będzie musiał zbadać historię tej kobiety oraz tajemnicę, której korzenie sięgają wydarzeń rozgrywających się we wczesnych latach 80-tych w Polsce, znajdującej się w żelaznym uścisku zimnej wojny ... Przedzierając się przez meandry historii, dekady tajemnic i pół wieku kłamstwa, odkrywa prawdę, która może zniszczyć komuś życie - prawdę tak szokującą, że niejedna osoba mogłaby zabić, aby tylko nie wyszła ona na jaw. Dzień kłamstwa to najlepsza jak do tej pory powieść Williama Brodricka, z fabułą i tempem akcji jak u Toma Roba Smitha oraz atmosferą i głębią rodem z książek Johna le Carre. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • William Brodrick
  • 2012
  • 0
  • 506
  • 197
  • 128
  • 9788377399125
  • 9788377399125
  • ZAOXN

Recenzje czytelników

Rewelacyjna pozycja, polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Ogromny atut książki, który zauważamy już po lekturze pierwszych kilku stron to bohaterowie. Mamy ich kilku, ale na czoło wybijają się zdecydowanie dwie osoby - ojciec Anselm i Róża Mojeska.Ojciec Anselm to niezwykły mnich z zakonu gilbertynów. Pewnego dnia odwiedza go John, przyjaciel z dawnych lat (jeszcze ze szkolnej ławy) i opowiada mu mrożącą krew w żyłach historię kobiety, która została zdradzona przez czas, los i kogoś niezwykle bliskiego.
Ową kobietą jest 80-letnia Polka, Róża Mojeska ... Róża to bohaterka, za którą autorowi należą się ogromne brawa. Stworzył postać, która jest odzwierciedleniem naszej narodowej historii, dramatu i poznając jej losy, wydaje się, aż niemożliwe, żeby jedna osoba to wszystko wytrzymała i mimo wszystko była pogodną, starszą panią. Róża Mojeska za sprawą autora książki stała się symbolem przeciętnej Polki, którą los i historia zmusiły do takiego, a nie innego postępowania. Jestem pewna, że losy Róży można porównać do losów wielu naszych krewnych. Podobnie z losem jej najbliższych.Akcja powieści rozgrywa się na trzech płaszczyznach czasowych – w latach 50. XX w., w okresie stanu wojennego i współcześnie. Te trzy okresy to także trzy ważne etapy życia Róży Mojeskiej. A jednocześnie to trzy niezwykle istotne etapy historii naszego kraju.
W latach 50. i 80. Róża (jak wielu jej podobnych) była więziona, a początek XXI w., to okres rozliczeń z przeszłością, poznanie swoich teczek. Ale to nie wszystko.
Róża skrywa w sobie tajemnicę i to wielką, tajemnicę, która ciąży nad nią od wielu lat. Otto Brack wiele lat temu zdradził jej, kto na nią doniósł, wiedział, że Róża, która jest zbyt dobrą osobą, nie zdobędzie się na ujawnienie, kim jest zdrajca, że jest zbyt uczciwa, żeby niszczyć mu życie.
Ale czy na pewno? Czy rozgoryczenie i chęć dokonania rozrachunku ze zdrajcą i okrutną przeszłością nie będzie silniejsza?Niezmiernie pomocny w rozliczeniu z przeszłością okaże się ojciec Anselm (prawnik z wykształcenia), który przyjeżdża do Warszawy z Anglii. Mnich przedziera się wraz z Różą przez karty dokumentów, przez meandry naszej historii.Odkrywają oni prawdę, która może zniszczyć komuś życie – prawdę tak szokującą, że niejedna osoba mogłaby zabić, aby tylko nie wyszła ona na jaw. Gwarantuję, że będziecie niesamowicie zaskoczeni.
Dzień kłamstwa to doskonała powieść, najlepsza dot. w/w rozrachunku, jaką miałam okazję w ciągu ostatnich miesięcy czytać. Akcja mimo, iż toczy się na trzech płaszczyznach czasowych jest klarowna, czytelna, a opowiadania Róży Mojeskiej wciągają i przerażają jednocześnie. Ogromne brawa dla autora za doskonałe ukazanie ostatnich prawie 70-ciu lat naszej historii. Za plus i to ogromny poczytuję fakt, ze autor zadał sobie bardzo dużo trudu, żeby zgłębić nasza historię, a dzięki książce poznają ją setki tysięcy osób na całym świecie. Dzień kłamstwa polecam wszystkim lubiącym powieści sensacyjne, powieści dot. okresu stalinowskiego oraz rozrachunku z tak bolesną dla nas przeszłością oraz osobom szukającym po prostu doskonałej prozy.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena