Koszyk 0
Opis:
Autorka powieści „Dzień dobry, Jutro” urodziła się na warszawskiej Pradze, blisko bazaru Różyckiego. Jej rodzina związana jest z miastem od pokoleń. Ze wspomnień i pamiętników Teresa Czugała próbowała odtworzyć rodzinną historię, od niewyraźnych lat końca dziewiętnastego wieku do dnia dzisiejszego. Tylko jeden rok pozostawał dla niej tajemnicą - burzliwy rok 1926 ... By rozwiązać jego zagadkę stworzyła fabułę i bohaterów, w połowie fikcyjnych, w połowie rzeczywistych, przywracając do książkowego życia osoby z opowieści rodzinnych. Znając konsekwencje dla własnej rodziny w latach następnych autorka stworzyła historię, która mogłaby się wtedy wydarzyć. Akcja powieści rozgrywa się między listopadem 1925 a styczniem 1927 roku w Warszawie w środowisku polskich i żydowskich inteligentów oraz robotników. Losy bohaterów pokazane są na tle kształtującej się II Rzeczpospolitej, przygotowań do zamachu majowego w 1926 roku, przejęcia władzy przez marszałka Józefa Piłsudskiego i początków autorytarnych rządów sanacji. Autorka przenosi nas do przedwojennej stolicy, perfekcyjnie odtwarzając jej klimat i realia życia miasta, którego już nie ma. Na ulicach i w kamienicach Śródmieścia, Pragi, Woli rozgrywa się wątek romansowy dwóch sióstr rywalizujących o względy tego samego mężczyzny, dokonujących wyboru między miłością a wygodnym życiem w dostatku. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Teresa Czugała
  • 2016
  • 480
  • 244
  • 166
  • 97883935513-5-4
  • 9788393551354
  • ZD5FO

Recenzje czytelników

Wspaniała kobieca proza

Ocena:
Autor:
Data:
Teresa Czugała swą przedwojenną powieść snuje niczym Szeherezada historie z Baśni tysiąca i jednej nocy. Niemal z miejsca i to już od pierwszej strony, jak podróżnicy w czasie przenosimy się za sprawą jej pięknej prozy na uliczki Warszawy z okresu międzywojnia. Poznajmy jej mieszkańców z różnych warstw społecznych, jak i z różnych narodowości (m.in. Polacy, Żydzi).
Klimat budują tu na pewno: niezwykły koloryt epoki, wartka jak na na tego typu powieść akcja, piękny barwny język ... perfekcyjna wręcz znajomość nazw, terminów i detali tamtego okresu.

Czytelnika nie zostawią także obojętnym intrygi oraz burze namiętności przetaczające się przez stronice książki i to z taką mocą, że oderwać się od niej nie sposób. Nie ma mowy o nudzie.
To się po prostu czuje, że autorka zna dosłownie każdy kamień nie tylko współczesnej ale i tej dawnej Warszawy (warszawskiej Pragi szczególnie) z początku XX wieku, sprzed stulecia.
Na dodatek owo uczucie cudownie zaowocowało powieścią w klimacie tych najlepszych tamtych czasów, jak choćby Emancypantki.
Dystans stulecia i przetworzenie ówczesnej historii, obyczajowości, mentalności przez współczesne szkiełko i oko autorki pozwala dostrzec, nam czytającym, nieznane dotąd odcienie przeszłości o może i jutra, zwłaszcza tego naszego.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena