Koszyk 0
Opis:
Wybitny prozaik i nowelista pokolenia ’56, scenarzysta i publicysta. Jeden z pierwszych pisarzy, którzy, pozostając w kraju, nie godzili się na ograniczenia cenzury politycznej, współpracownik Instytutu Literackiego i „Kultury” paryskiej Jerzego Giedroycia. Bogato ilustrowana saga rodzinna, zawierająca wspomnienia matki pisarza, Seweryny Orłosiowej z Mackiewiczów i ojca, Henryka Orłosia, który dzieciństwo i częś ... ć studiów spędził na Ukrainie. Pojawiają się tu nie tylko członkowie rodziny, ale też  znane postacie historyczne i publiczne (Iwaszkiewiczowie, E. Małaczewski, Rydel, Wyspiański, Mehoffer, Józef i Stanisław Cat Mackiewiczowie, J. Korczak), historie obyczajowe, wypadki historyczne i przygody pisarskie. Przeplatane opowieści rodziców są oszczędnie  komentowane i uzupełniane przez K. Orłosia również wplata on w tok dawnych wspomnień rezultaty z podróży sentymentalnej po miejscach rodzinnych na Ukrainie z 2010 roku. Mój dom rodzinny – jak teraz o nim myślę – był domem wyjątkowym: ani z okresu dzieciństwa, ani z późniejszych lat, nie pamiętam podniesionych głosów Rodziców, kłótni, ostrzejszych słów. Pamiętam oboje uśmiechniętych, w dobrych nastrojach, optymistycznie nastawionych do życia. A przecież należeli do pokolenia, które przeżyło dwie wojny światowe, rewolucję bolszewicką, 39 rok, okupację niemiecką. Powstanie warszawskie w 44. A potem jeszcze wszystkie absurdy czasów PRL. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2015
  • 1
  • 368
  • 207
  • 145
  • 9788308-06047-6
  • 9788308060476
  • ZD00W

Recenzje czytelników

.

Ocena:
Autor:
Data:
Wielowątkowa opowieść, rozgrywająca się na przestrzeni wieków, ukazująca losy
rodziny Kazimierza Orłosia, znanego prozaika.
W swoje retrospekcje, wkomponował fragmenty wspomnień, swoich rodziców.
Cała opowieść, to zaczynająca się w zamierzchłej przeszłości saga rodzinna, rozgrywająca się na Kresach, po wiek XIX,by sfinalizować się, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, gdy autor, przeżywszy Powstanie Warszawskie, skupia się na swoich przeżyciach w wojennej rzeczywistości ... oraz życiu w całkowicie odmiennej i zniszczonej Polsce.

Zebrane tu opowieści, autor urozmaicił, ogromną ilością zdjęć, nie tylko rodziny, czy pamiętnych wydarzeń, ale także kopiami dokumentów, w rodzaju aktów urodzin, czy ślubów.
To świadectwo tamtych odległych czasów, walka z zaborcami, zmaganie się z codziennością, krótkotrwałe zachłyśnięcie się wolnością i wojna, która odmieniła tak wiele.
Niezwykle ciekawa pozycja, nie tylko dla pasjonatów historii, ale i dla tych wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się czegoś, o historii naszego państwa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena