Koszyk 0
Opis:
Pełna napięcia historia dwojga ludzi, których los zetknął ze sobą tuż przed wojną. Książka opowiada o zawiłych losach polskiej nauczycielki i niemieckiego oficera SS oraz ich potomków. Akcja powieści rozgrywa się na przestrzeni niemal osiemdziesięciu lat, przenosząc czytelnika z przedwojennego Wolnego Miasta Gdańsk i pruskiej arystokratycznej posiadłości w Szlezwiku-Holsztynie do wojennego Krakowa i Olkusza, powojennego Berlina Wschodniego i Warszawy ... następnie do prowansalskiej wsi i Paryża lat sześćdziesiątych, aż wreszcie do Polski po roku 1989. Barwnie kreśląc postacie i umiejętnie dawkując tajemnice, autorka stworzyła wzruszającą opowieść o wybaczaniu, miłości, trudnych wyborach i dylematach moralnych, nienawiści, żądzy zemsty, chciwości i skomplikowanych relacjach rodzinnych. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Joanna Jax
  • 2014
  • 1
  • 408
  • 208
  • 136
  • *, 9788378353232
  • 9788378353232
  • ZBK8P

Recenzje czytelników

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Joanna Jax opowiada nam bardzo dobrą i ciekawą historię. Rozpoczyna się ona w Gdańsku w 1934 roku. Jest to okres i miejsce, gdzie wrze, jak w kotle. Pewnego dnia zupełnie przypadkowo (ale od dawna wiadomo, że przypadki rządzą światem) spotyka się dwoje ludzi, których spotkanie nie wróży nic dobrego, ani teraz ani w przyszłości. Są nimi, młoda polska, biedna jak przysłowiowa mysz kościelna polska nauczycielka Maria Tarnowska i on, niesamowicie przystojny, doskonale wykształcony ... z bogatego domu oficer SS, Walter von Beck. Wbrew rozsądkowi i temu co dzieje wokół nich, zakochują się w sobie. Jest to miłość, która wg. ówczesnych norm nie miała prawa się zdarzyć. Maria zachodzi w ciążę. Walter mimo, iż spodziewa się jaka będzie reakcja ojca na jego chęć poślubienia biednej Polki, udaje się do majątku rodziców, żeby poinformować ich o swojej decyzji. Na skutek niekorzystnego splotu wydarzeń i ingerencji innych osób, Maria porzuca Waltera, bierze ślub z innym, a Walter żeni się z inną kobietą. To dopiero początek całej historii. Waltera i Marię przewrotny los zetknie ze sobą jeszcze kilkakrotnie i to w najmniej ku temu sprzyjających okolicznościach. Żadnego z nich nie oszczędzi nadchodząca wielkimi krokami II wojna światowa. Po jej zakończeniu wcale nie będzie im łatwiej. Czy w końcu będą razem? Tego nie zdradzę. Gorąco zachęcam za to do sięgnięcia po książkę.
Joannie Jax udało się stworzyć arcyciekawą, porywającą powieść, która świetnie oddaje emocje bohaterów i klimat poszczególnych epok. Bowiem akcja toczy się od 1934 roku do prawie końca XX wieku, a terenem jest bez mała cała Europa. Na tle różnorodnych zawirowań historycznych Jax udało się ukazać dzieje zwyczajnych ludzi, których los rzucił w swoje niebanalne odmęty. Dziedzictwo von Becków czyta się błyskawicznie i z prawdziwą przyjemnością. Co prawda na początku Maria (gdy poznała Waltera) wydała mi się taka trochę infantylno-landrynkowa, ale to tylko na początku, póżniej szczerze ją podziwiałam.
Mam tylko jedno, jedyne zastrzeżenie. Książka jest zbyt krótka i duża ilość wątków, aż się prosi o ich rozbudowanie, poszerzenie opowieści, pociągniecie ich dalej. Mógłby wyjść z tego fajny drugi tom, ale jednotomowa świetna, gruba książka. Poza tym jest to książka wyborna. A biorąc pod uwagę, iż to debiut autorki, należą się Joannie Jax gorące brawa.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wspaniała !!

Ocena:
Autor:
Data:
Cóż mam powiedzieć . Książka cudowna ,trzymająca w napięciu do ostatniego słowa . Na prawdę cieszę się ,że zaufałam intuicji i sięgnęłam po książkę debiutującej autorki . Bardzo inteligentna ,pełna miłości ,smutku ,współczucia i historii lektura dla każdej osoby o wielkim sercu . Jeszcze długo będę wspominać tą książkę i tą piękną historię ,na pewno do niej wrócę jak tylko uspokoję wzbudzone emocje po jej przeczytaniu . Czekam na kolejne książki ,autorki . Bardzo jej dziękuję !!
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena