Koszyk 0
Opis:
Książę Karol Edward Stuart, syn księżniczki Klementyny Sobieskiej i wnuk polskiego królewicza, Jakuba Sobieskiego, to jeden z najbardziej tragicznych, ale i najbardziej romantycznych bohaterów Szkocji Książe Karol Edward Stuart był najstarszym wnukiem z prawego łoża Jakuba II, króla Szkocji, Anglii i Irlandii. W roku 1745, mając dwadzieścia pięć lat, charyzmatyczny i dzielny książę zdobył ogromną sławę jako wódz szkockiego powstania przeciwko panowaniu angielskiego króla "uzurpatora" ... Jerzego II. Niemalże udało mu się odzyskać trony swojego dziadka, które z prawa należały do jego wygnanej z kraju rodziny Stuartów, a nie do niemieckich Hanowerczyków, z których pochodził jego przeciwnik. Romantyczne dzieje tego zrywu oraz legenda, jaka otacza kilka miesięcy, które książę spędził w górach i na wyspach zachodniej Szkocji, ukrywając się po klęsce powstańców pod Culloden w 1746 roku, przesłaniają głęboko ludzki wymiar historii wspaniałego, lecz jednocześnie ułomnego człowieka. Dotychczasowe biografie księcia Karola Edwarda Stuarta często koncentrują się na samym powstaniu w 1745 roku. Oprócz tego ważnego wątku nowa książka pióra Piotra Pinińskiego opisuje młodość księcia i barwnie relacjonuje także życie jedynej córki i dziedziczki księcia oraz trójki jego wnuków, których istnienie ukrywano przed całym światem. Historia tych trojga młodych ludzi, ściśle związana z Polską, a do niedawna zupełnie nieznana, była jedną z najstaranniej zachowywanych tajemnic w historii Szkocji. "Rewelacja historyczna ujawniająca tajemnice dynastii Stuartów" Sunday Post "Duch księcia Karola Stuarta straszył Anglię jeszcze przez długie lata po nieudanej inwazji." Sunday Herald Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Piotr Piniński
  • 2013
  • 1
  • 296
  • 230
  • 165
  • 9788377851883
  • 9788377851883
  • ZAX56

Recenzje czytelników

Interesująca i godna uwagi historia

Ocena:
Autor:
Data:
Piotr Piniński to najstarszy żyjący potomek księcia Karolina Stuarta, który w XVIII wieku rządził Wielką Brytanią, będąc postacią niezwykle intrygującą. Pomimo tego, iż mogłoby się wydawać, że na przestrzeni wielu lat historycy odkryli już niemalże wszystko na temat dynastii Stuartów – pan Piniński jako honorowy członek The Stuart Society od lat prowadzi badania na temat losów swoich przodków, co chwilę odnajdując kolejne interesujące informacje ... jakie wzbudzają kontrowersje na tle dotychczasowych odkryć. Jego artykuły regularnie pojawiają się na łamach „The Stewarts”, a on sam jest autorem wielu książek i szkiców historycznych, prowadząc również wykłady na temat ostatnich przedstawicieli królewskiego rodu Stuartów dla rozmaitych instytucji. Pomimo tego, iż urodził się w Londynie, obecnie mieszka w Warszawie, w kraju, z którego wywodził się jego praprzodek – Jan III Sobieski. Nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka w 2013 roku pojawiła się książka Piotra Pinińskiego – „Dziedzic Sobieskich. Bohater ostatniej wojny o niepodległość Szkocji”, która jest nie lada gratką dla miłośników nieodkrytych XIII-wiecznych tajemnic.

Rodzicami Karola Edwarda Stuarta byli Klementyna Sobieska, wnuczka Jana III Sobieskiego, oraz Jakub Franciszek Edward Stuart, będący prawowitym władcą Szkocji, Anglii i Irlandii. W czasie, gdy terenami dzisiejszej Wielkiej Brytanii rządziła dynastia hanowerska, księżniczka Klementyna i Jakub III mieszkali w Rzymie, gdzie przed ich drzwiami stała cały czas straż papieska. Dzieciństwo przyszłego władcy, jak i też jego brata Henryka, późniejszego duchownego, nie należało do łatwych – ich matka wpadła w manię religijną, umierają z głodu, a oni sami doświadczyli surowego przygotowywania do objęcia władzy przez dynastię Stuartów. W roku 1745 młody Karol Edward Stuart podjął próbę odzyskania korony, jednak powstanie przyniosło wygraną panującego rodu hanowerskiego, a tym samym śmierć tych, którzy poparli młodego księcia. Klęska nie wpłynęła dobrze na potomka historycznej dynastii, który wpadł w nałóg alkoholowy, poświęcając czas na krótkie miłostki. Jego małżeństwo z Luizą Maksymilianą było fikcją – księżniczka okazała się być niepłodna, a z czasem znalazła sobie kochanka, nie mając zamiaru wracać do impulsywnego małżonka. Karol Stuart doczekał się jedynie jednej potomkini – Karolinę, którą docenił dopiero kilka lat przed swoją śmiercią. Kiedy umarła córka ostatniego potomka dynastii Stuartów wszyscy sądzili, że ta linia została zakończona. Jednak niewielu wiedziało, iż Karolina miała trójkę dzieci ze związku z Ferdynandem de Rohan, co było ściśle strzeżoną tajemnicą przed ponad dwieście lat. Piotr Piniński jest właśnie potomkiem córki Karoliny – Marii Wiktorii.

„Dziedzic Sobieskich” pozytywnie mnie zaskoczył pod względem informacji, jakie dowiedziałam się, czytając tę pozycję. Nie znam zbyt dobrze historii Wielkiej Brytanii, mając w pamięci głównie obraz Henryka VIII Tudora i jego żon, jednak po zapoznaniu się z tą doskonale przygotowaną publikacją muszę stwierdzić, iż Piotr Piniński zaprezentował szereg wiadomości, jakich nie znajdziemy w pierwszym lepszym podręczniku od historii. W sposób bardzo rozbudowany ukazał niezbyt szczęśliwe losy swoich przodków, nie szczędząc przy tym niekiedy trafny komentarzy czy spostrzeżeń, jakie pozwalają nam w sposób neutralny spojrzeć na działania przedstawicieli dynastii Stuartów. Początkowo miałam problem, aby odnaleźć się w przedstawionym przez autora świecie, odnosząc wrażenie, że książka została napisana sztywnym stylem. Jednak z każdą kolejną stroną czułam coraz większą sympatię do dzieła tego historyka, który z czasem zaczął swobodniej przedstawiać niezaprzeczalne fakty. Bohaterowie wydają się być niezwykle żywi, a uważni czytelnicy niemalże natychmiastowo oczami wyobraźni będą widzieć przed sobą przedstawione sylwetki. Historia rodu Stuartów niekiedy wydaje się być wręcz nieprawdopodobna, bo sporo w niej złośliwości losu, jak i też wydarzeń, jakie wprawiają czytelnika w osłupienie. Zaintrygowała mnie szczególnie niespokojna dusza Karola Edwarda Stuarta, który na kartach tejże publikacji wyszedł na chama, który nie radził sobie z własnymi ambicjami, kłócąc się zarówno z własną rodziną, jak i bliskimi kobietami. Przerażające jest to, jak bardzo był nieszczęśliwy, mimo tego, że niczego prócz korony w życiu mu nie brakowało. I właśnie ta jego rozpacz skrzywdziła nie tylko niego, ale i też i jego ukochaną córkę. Ukazane przez pana Pinińskiego wiadomości, iż Karolina, córka Karola, posiadała troje dzieci jest naprawdę zaskakujący, bowiem tej tajemnicy ściśle strzeżono przez ponad dwieście lat – nie chciano bowiem, by Stuartowie powrócili na tron królewski. Genialnie ukazane informacje połączone z fotografiami bohaterów i ich listów powodują, że odbiorca z ogromnym szacunkiem podchodzi do pracy historyka. Dodatkowo widać, iż prace nad książką sprawiły Piotrowi Pinińskiemu wiele radości. Aby uzyskać cenne źródła, odwiedził wiele bibliotek w całej Europie, za każdym razem odkrywając ważne szczegóły, jakie doprowadzały go do coraz to nowszych odkryć.

Publikacja Piotra Pinińskiego zrobiła na mnie duże wrażenie, głównie dlatego, iż widać, że autor zrobił wszystko, co w jego mocy, by zaprezentować jak najwięcej informacji na temat dynastii, z jakiej się wywodzi. Nie sposób jednak zapamiętać wszystkich wiadomości po jednokrotnym przeczytaniu tej pozycji. Myślę, że książka „Dziedzic Sobieskich. Bohater ostatniej wojny o niepodległość Szkocji” najbardziej wzbudzi uznanie wśród tych, którzy uwielbiają historyczne tajemnice, w których nie brakuje niespodzianek. Opowieść pisarza, który z niezwykłym polotem kreuje przed nami sylwetki znanych postaci, zasługuje na szczególną uwagę – nie tylko dlatego, iż mówi o przeszłości. Przede wszystkim pokazuje, jak wiele radości może dać pasja odkrywania rzeczy nieznanych.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena