Koszyk 0
Opis:
Kończy się rok szkolny. Nie wszyscy jednak spieszą się do domu. Aurelia Jedwabińska wątpi, aby ktokolwiek interesował się jej świadectwem Konrad Bitner zaś woli przygotowywać przedstawienie swojej jednoosobowej trupy teatralnej, aniżeli biec z cenzurką do starszej siostry, Beaty. I tak się poznają: on, młody, niespokojny artystyczny duch, i ona, troszkę zagubiona, z poczuciem osamotnienia, ale samodzielna i zaradna osóbka. Czas wakacyjny spędzony w Pobiedziskach pozwala im lepiej się poznać ... daje też Aurelii szansę spotkania z nie odwiedzaną od lat babcią i przynosi nową znajomość z Arturkiem Gburkiem. Oczywiście ta nowa znajomość niezbyt mile odbierana jest przez Konrada... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Małgorzata Musierowicz
  • 174
  • 205
  • 145
  • 978-83-62199-62-4
  • 9788362199624
  • ZAVKH
  • 10-13 lat

Recenzje czytelników

Siła przemiany wewnętrznej

Ocena:
Autor:
Data:
"Dziecko piątku" to dziewiąta część wspaniałej Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Kolejna pozycja, którą każdy fan tej serii powinien mieć na swojej domowej półce. :)

Aurelia Jedwabińska po raz pierwszy pojawiła się w powieści "Opium w rosole". Teraz jest już nastolatką, która uczęszcza do liceum im. Stefana Żeromskiego w Poznaniu, bardzo dobrze się uczy. Jednocześnie cały czas przeżywa żałobę po śmierci mamy, co wyraża nie tylko czarnym ubraniem ... ale również sposobem bycia. Nastolatka jest zamknięta w sobie, nie ma przyjaciół, nie potrafi się zaadaptować w nowym mieszkaniu, należącym do kobiety jej ojca. Do tego wszystkiego dołączają również uczucia do Maćka Ogorzałki - męża jej najlepszej przyjaciółki Kreski. Siedząc w szkole po zakończeniu roku szkolnego, Aurelia rozmyśla nad tym, jak jej życie teraz wygląda. Poznaje Konrada Bitnera, z którym wybiera się na spacer, a później zabiera się z Piotrem Ogorzałką do Pobiedzisk, gdzie mieszka jej babcia, której nie widziała wiele lat. Wizyta i pozostanie u babci na całe wakacje stają się niezwykle istotne w życiu dziewczyny. Babci troska, opiekuńczość, uśmiech, mądre słowa sprawiają, że Aurelia zaczyna się otwierać na świat. Momentem przełomowym jest jednak przyjazd jej ojca Eugeniusza do Pobiedzisk, za sprawą którego w bohaterce dokonuje się przemiana wewnętrzna.

Myślę, że "Dziecko piątku" jest jedną z najpiękniejszych powieści Małgorzaty Musierowicz, ponieważ są w niej nie tylko - typowe dla pozostałych tomów radość i ciepło - ale również dużo smutku, problemów, z którymi boryka się dziecko po utracie w zasadzie obojga rodziców. Na szczęście jednego z nich odzyskuje, co skutkuje nowym spojrzeniem na ludzi i świat. Książka bardzo mądra i wiarygodna o tym, jak czasami trudno jest kochać i rozumieć tych, którzy są nam najbliżsi. Polecam! :-)


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena