Koszyk 0
Opis:
W pewien upalny sierpniowy dzień w robotniczej dzielnicy Bostonu dochodzi do brutalnej zbrodni. Ginie czworo członków rodziny, a jedyny podejrzany, ojciec i mąż, trafia w stanie śpiączki na oddział intensywnej terapii. Wszystko wskazuje na to, że próbował popełnić samobójstwo. Czy aby na pewno? Wezwana na miejsce zbrodni sierżant D. D. Warren wie jedno: ta sprawa to coś więcej, niż wskazują pierwsze znalezione dowody. Danielle Burton ... oddana pielęgniarka psychiatrycznego oddziału dziecięcego bostońskiego szpitala, całą swoją energię i zapał poświęca straumatyzowanym maluchom. Wciąż nawiedzają ją jednak duchy przeszłości i echo tragedii, która dotknęła jej rodzinę przed dwudziestoma pięcioma laty. Zbliża się właśnie kolejna rocznica owego koszmaru i gdy w szpitalu pojawia się D. D. Warren wraz ze swoim partnerem, kobieta z przerażeniem uświadamia sobie, że wszystko zaczyna się od początku... Oddana matka, Victoria Oliver dawno już zapomniała, czym jest normalność. Przyrzekła sobie, że zrobi wszystko, by jej chory syn miał względnie normalne dzieciństwo. Że będzie go kochać. Opiekować się nim. Chronić. Za wszelką cenę. Nawet swego życia. W najnowszej powieści Lisa Gardner wydobywa na światło dzienne kolejne rodzinne sekrety i przez pryzmat losów trzech niezwykłych kobiet pokazuje, jak silne mogą być więzy krwi i jak często zbrodnie popełniają ci, których najbardziej kochamy... Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Lisa Gardner
  • 2013
  • 1
  • 408
  • 205
  • 143
  • 9788375085587
  • 9788375085587
  • ZATAP

Recenzje czytelników

Niesamowite przeżycie

Ocena:
Autor:
Data:
Z Autorką zetknęłam się już parokrotnie i lubię jej styl pisania. Tym razem mój wzrok przyciągnęły okładki kryminalnej serii Soni Dragi - bardzo mi się podobały, do tego stopnia, że w moim posiadaniu są 3 książki z serii KRYMINAŁ. I jeśli są tak świetnie napisane jak ta - to jestem baaardzo zadowolona !

"Dziecięce koszmary" wbiły mnie w fotel, książka jest doskonała! To kryminał oparty na podłożu psychologicznym ... z klimatem jak z najlepszego horroru - czy trzeba czegoś więcej na weekend?

Opowieść biegnie wielotorowo, przenosimy się do Bostonu.
Z jednej strony poznajemy jedyną ocalałą czyli Danielle. Jako dziecko była świadkiem masakry w domu, ojciec zastrzelił jej matkę i dwójkę rodzeństwa, a potem popełnił samobójstwo, tylko ona ocalała. Wychowywała ją ciotka, a co roku, w rocznicę wydarzeń, kobieta przeżywa to na nowo. Sama oddaje się pracy jako pielęgniarka na specjalnym, zamkniętym oddziale psychiatrycznym dla dzieci.
Z drugiej strony, mamy obraz rodziny podzielonej chorobą psychiczną dziecka, Victoria opiekuje się chorym synkiem, a jej mąż, Michael, wyprowadził się z córką, Chelsea, bojąc się o jej bezpieczeństwo. Matka jest praktycznie 24 godziny na dobę w pełnej gotowości, nigdy nie wie, kiedy jej syn zaatakuje. Pomimo wielu ran i siniaków, miłość jest silniejsza niż strach.
Kolejny wątek dotyczy sympatycznej pani detektyw D.D.Warren, której przypadły do rozwiązania dwie trudne sprawy o morderstwo, gdzie zostały wymordowane całe rodziny. Ślady prowadzą na oddział psychiatryczny, gdzie jedno z dzieci, z każdej z tych rodzin, się leczyło. Co jeszcze łączy te dwie sprawy? Jak bardzo poruszą one Danielle, która przed laty sama była w takiej sytuacji?
Jak duch opiekuńczy nad sprawą unosi się wizjoner i uzdrowiciel Andrew Lightfooth - czy przyniesie więcej pożytku czy szkody? Jaki ma w tym interes?

Lisa Gardner stworzyła niezwykłą atmosferę w swojej książce - tajemniczy zabójca, chore psychicznie dzieci, ataki szału - aż czytelnik wzdryga się na fotelu, a na rękach pojawia się gęsia skórka. Dla mnie to kryminał doskonały - do końca nie wiedziałam jak się skończy, byłam zaskoczona i to mocno. Autorka tak sprytnie wodziła mnie za nos, myliła tropy i podsuwała nowe teorie, że zgłupiałam do reszty - nie nadawałabym się na oficera śledczego :) Tło psychologiczne chorób dziecięcych jest niesamowite, robi ogromne wrażenie na czytelniku - przeraża i intryguje. Autorka rozpracowała temat w najmniejszych szczegółach i efektem jest ta niezwykle oryginalna książka. Tak trudno jest uwierzyć, do jakich rzeczy mogą posunąć się małe dzieci w szale choroby psychicznej i jaką jest dla nich traumą wiedza, co zrobiły ukochanym osobom. Wiadomo, że najczęściej choroba psychiczna jest formą odreagowania, wyparcia, z czegoś wynika - ale i tak jest to przerażające. Starałam się wejść w postać Victorii i zastanowić się, co ja zrobiłabym na jej miejscu - czy przeważyłaby miłość, czy bezpieczeństwo? Tutaj oboje rodziców miało swoje zdanie, niby oba słuszne, ale jakże trudny wybór i jakie tragiczne skutki.
"Dziecięce koszmary" to nie tylko świetny kryminał, ale również doskonałe studium psychologiczne dzieci i ich rodziców. Pokazuje jak działania rodziców wpływają na dzieci i czym to owocuje w przyszłości, jak kruchy jest umysł człowieka, a co dopiero dziecka....
Niesamowita książka, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie ! Przekonajcie się sami!


http://markietanka-mojeksiazki.blogspot.com/2013/02/dzieciece-koszmary-lisa-gardner.html
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

rewelacja

Ocena:
Autor:
Data:
"Dziecięce koszmary" to najnowsza powieść popularnej amerykańskiej pisarki Lisy Gardner, autorki takich bestsellerów, jak "W ukryciu", "Zaginiona" czy ostatnio przeze mnie czytana "Samotna". Tym razem Gardner stworzyła - kolejny w swojej karierze - znakomity thriller psychologiczny, którego fabuła oscyluje wokół tematu boleśnie poruszającego i przerażającego zarazem: zaburzeń psychicznych występujących u dzieci ... Głęboka trauma przeżyta we wczesnym dzieciństwie lub - równie często występujące - wrodzone skłonności i obciążenia psychiczne to zaledwie pierwszy akt dramatu ciągnącego się przez całe życie zarówno dla chorego, jak i jego najbliższego otoczenia. Autorka kreując życiorysy dwóch kobiet: matki borykającej się z chorobą synka i pielęgniarki dziecięcego oddziału psychiatrycznego, a zarazem ofiary rodzinnej tragedii, spina je sensacyjno - kryminalną klamrą, co daje zaskakująco dobry, porażający siłą wyrazu, efekt.

Pewnego upalnego, sierpniowego dnia D.D. Warren, sierżant bostońskiej policji, zostaje przydzielona sprawa wyjątkowo makabrycznego, poczwórnego morderstwa, którego ofiarami padli członkowie jednej rodziny, zaś ojciec - nie wiadomo: świadek czy sprawca - trafił w stanie śpiączki na OIOM. Choć wszystko wskazuje na to, że to on jest mordercą i - póki co - niedoszłym samobójcą, D.D. zwraca uwagę na kilka drobnych, łatwych do przeoczenia szczegółów, które zaprzeczają tej tezie. Wkrótce policja trafia na ślad zbrodni o podobnym charakterze - ginie kolejna rodzina w okolicznościach zatrważająco przypominających sprawę Harringtonów. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że te sprawy nie mają ze sobą wiele wspólnego, ekipa detektyw Warren w trakcie żmudnego śledztwa odkrywa możliwe powiązania - okazuje się, że obie rodziny wychowywały dzieci z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Trop wiedzie do dziecięcego oddziału psychiatrycznego bostońskiego szpitala, w którym pracuje pielęgniarka Danielle Burton. Ma ona za sobą niezwykle traumatyczne przeżycia, które odcisnęły się niezatartym piętnem na jej psychice: przed 25 laty jako jedyna ocalała z rodzinnej tragedii i do tej pory nie potrafi uporać się z koszmarnymi wspomnieniami. Dziś jest oddaną, pełną poświęcenia i zrozumienia pielęgniarką zajmującą się najcięższymi przypadkami traumy małych podopiecznych. Pewnego dnia na jej oddział trafia 8 - letni Evan w stanie szoku po epizodzie psychotycznym. Kilka lat wcześniej zdiagnozowano u niego poważną chorobę psychiczną, która doprowadziła do rozpadu rodziny: jego matka Victoria nie zgadzając się na leczenie syna w zakładzie zamkniętym wychowuje go sama, raz w tygodniu widując się z młodszą córką pozostającą pod opieką byłego męża. Victoria kocha i nienawidzi jednocześnie swojego syna, a przede wszystkim boi się go, gdyż jest nieobliczalny i nieraz próbował zrobić jej krzywdę. Nieustanna koncentracja, skupienie na potrzebach syna oraz psychiczne i fizyczne wyczerpanie sprawiają, że kobieta jest na skraju załamania: chwila nieuwagi i osłabionej czujności wystarcza, by doszło do tragedii...

Co łączy makabryczne morderstwa z małymi pacjentami oddziału psychiatrycznego? I jaki mają związek z dramatyczną przeszłością "jedynej ocalonej"? D.D. Warren podejmuje wyścig z czasem, przekonana, że to zaledwie początek...

"Dziecięce koszmary" to coś znacznie więcej, niż znakomicie skonstruowany thriller. Sensacyjna otoczka mieści w sobie obyczajowo - psychologiczne sedno: kwestię dziecięcych zaburzeń psychicznych i sposobu, w jaki oddziałują na losy osób pozostających w strefie ich wpływu. Lisa Gardner rzetelnie podeszła do tematu, w jej powieści widać staranne merytoryczne przygotowanie. Uświadamia czytelnikowi wieloaspektowość problemu poprzez ukazanie rozmaitych i złożonych przyczyn, form oraz skutków zaburzeń umiejętnie i intrygująco wplatając tę wiedzę w fabułę. Na oddziale bostońskiego szpitala spotykamy się z ogromem krzywdy wyrządzonego bezbronnym maluchom, z konkretnymi przypadkami zaburzeń spowodowanych przemocą domową, molestowaniem seksualnym lub innymi przykładami rodzinnych tragedii wywołującymi głęboką traumę, przejawiającymi się na rozmaite sposoby: od łagodnej nadpobudliwości i nerwicy natręctw po ostateczne zamknięcie się dziecka we własnym świecie koszmarów, do którego nikt nie ma wstępu i skrajną agresję skierowaną przeciw sobie lub otoczeniu - a często jedno i drugie. Jednak autorka na tym nie poprzestaje - wśród pacjentów jest przecież i Evan, którego choroba psychiczna nie ma konkretnej przyczyny, jest raczej skutkiem wady genetycznej (podobnie jak było to w przypadku bohatera wstrząsającej powieści Lionel Shriver "Musimy porozmawiać o Kevinie"), co ukazuje nam inny wymiar tragedii - jej destrukcyjny wpływ na otoczenie chorego, życie członków rodziny, ich dramatyczne wybory, sferę psychiczno - emocjonalną. Lektura uświadamia, jak w istocie trudno jest prawidłowo zdiagnozować małego pacjenta, ustalić optymalną, długoletnią terapię, dobrać odpowiednie leki ( nie jest ich zbyt wiele, a na większość dzieci po kilku latach się uodporniają), a także jakie trudności wiążą się z prawidłową opieką na nim, jak bardzo bezradni są rodzice i lekarze oraz jak niewymownie przerażający jest świat dotkniętego chorobą malucha.

Oto rzeczywistość, jaką wykreowała dla swoich bohaterów Lisa Gardner - i to przez pryzmat ich losów: matki dziecka z zaburzeniami psychicznymi, pielęgniarki na oddziale psychiatrycznym i ofiary tragedii rodzinnej - czytelnik ma szansę poznać ją z różnych punktów widzenia. Jednocześnie osadzona w tych realiach kryminalna intryga związana z mroczną rodzinną tajemnicą sprzed lat idealnie wpisuje się w przerażający, koszmarny klimat powieści; dynamiczna, pełna napięcia i nieoczekiwanych zwrotów akcja obfitująca w fałszywe tropy dodaje dramaturgii i dodatkowo nasyca ją emocjami nie pozwalając ani na chwilę oderwać się od książki. I choć wraz z rozwojem fabuły rozwiązanie kryminalnej łamigłówki zaczyna narzucać się samo, zupełnie nie umniejsza to przyjemności z lektury. "Dziecięce koszmary" to bowiem nie tylko sensacyjna rozrywka na kilka godzin, ale kawał pierwszorzędnej psychologicznej prozy, która przejmuje dreszczem i na długo nie pozwala o sobie zapomnieć; idealna propozycja dla każdego miłośnika mocnych, soczystych, świetnie napisanych thrillerów.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena